Podróże

Podróż na koniec świata i jeszcze dalej!

Dodano 21 grudnia 2016
http://beztroskiewczasy.pl/podroz-koleja-transsyberyjska/

Podróż najdłuższą koleją świata…

Niegdyś bogactwa naturalne wewnątrz Eurazji były nieodkryte i pozornie nieosiągalne ze względu na dużą skalę rozległych ziem wschodnich. Dotarcie do Chin czy innych krajów Azji Wschodniej było niemałym wyzwaniem – samoloty pasażerskie jeszcze nie istniały, a do oceanu daleko. Pozostawał zatem transport lądowy. Tym samym znaleziono rozwiązanie: budowa najdłuższej na świecie linii kolejowej, rozległej kolei Transsyberyjskiej.

Jest to przy okazji jedna z tańszych form podróżowania z Europy Wschodniej do Azji Wschodniej, co przyczynia się do powiększenia już i tak dużej popularności.

W czasie podróży koleją, najlepszymi atrakcjami jakie zobaczysz, będą: Plac Czerwony w MoskwieZakazane Miasto w PekinieWielki Mur Chiński, oblodzone jezioro Bajkał i stepy mongolskie. Doznasz także ciekawych doświadczeń na pokładzie, jak choćby wymienianie się opowieściami z pozostałymi pasażerami i picie wódki. Przy rozwijających się najpiękniejszych krajobrazach, możesz także udoskonalić swoje umiejętności w grze w karty i taktykę w szachach z nowo poznanymi współpasażerami, towarzyszami podróży.

Syberyjska dzicz oczaruje Cię nie raz między innymi przepięknym jeziorem Bajkał, które olśniewa w środku syberyjskiej tajgi. Stanowi ono najbardziej pożądany punkt.

Podczas przejazdu koleją transsyberyjską mijasz także wielkie rzeki takie jak: Wołga, Wiatka, Kama, Toboł, Irtysz, Ob, Amur i wiele innych. Kolej przejeżdża również mostami nad wieloma z powyżej wymienionych rzek. Najdłuższym mostem jest most na rzece Amur, liczący 2616 metrów długości.

Na początku trasy, możesz zachwycać się wspaniałymi elewacjami pałaców i dworków w Petersburgu. Dalej kolej sunie przez piękną Dolinę Wołgi. Na trasie możesz podziwiać także stare i wielkie budynki w Tomsk, najpiękniejszym syberyjskim mieście.

Kolej transsyberyjska – praktyczne informacje

Klasyczna podróż koleją Transsyberyjską odbywa się z dworca Jarosławskiego w Moskie do Władywostoku. Jest to rozpiętość 9288 km, a owa kolej przekracza aż 8 stref czasowych. Pociągi jeżdżą raz w tygodniu, a podróż z Moskwy do Władywostoku trwa 6 dni i 4 godziny. Do Pekinu dojedziesz dwoma liniami, które są połączone z linią główną – transsyberyjską. Są to linie: transmongolska oraz transmandżurska. Natomiast linia BAM zabierze Cię do miasta Sowiecka Gawań.

Średnia prędkość pociągu transsyberyjskiego to 60 km/h – jest to powolna podróż. Wagony nie są szczególnie piękne, a raczej zwyczajne.

Jednak wnętrze to nie wszystko. Podczas podróży nigdy nie jest nudno, gdy podziwiasz bez przerwy Transsyberyjską drogę, rozkoszując się powolnie zmieniającymi się za oknem krajobrazami i nie śpieszysz się ze zwiedzeniem licznych ciekawych przystanków wzdłuż drogi.

Na każdym z postojów, możesz wysiąść i spędzić w danym miejscu więcej czasu. Wiąże się to z wyższymi kosztami, jeśli jednak wybrałeś się w taką podróż, warto pewne rzeczy zobaczyć z bliska.

Dojeżdżając linią transmongolską lub transmandżurską do stolicy Mongolii – kosmopolitycznego miasta Ułan Bator, zobaczysz imponujące restauracje, buddyjskie klasztory i bardzo atrakcyjne wiejskie krajobrazy. Koleje te przejeżdżają także przez imponujące stepy mongolskie i w końcu rozległą pustynię Gobi.

W Chinach możesz wspiąć się na Wielki Mur Chiński – największą budowlę obronną na świecie, a w Pekinie wejść do Zakazanego Miasta – dawnego pałacu cesarskiego.

 

Wszystko zależy od Ciebie jaką trasę i połączenia wybierzesz. Masz okazję w krótkim czasie zobaczyć stolicę trzech państw: Moskwę, Pekin, Ułan Bator oraz zetknąć się z różnorodnymi kulturami, które z pewnością Cię zaintrygują.

ajax loader