Wydarzenia

Najpiękniejsze i największe jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce

Dodano 22 grudnia 2016
podroze.pl
Podobnie jak choinka, jarmarki bożonarodzeniowe przybyły do nas z Niemiec i szybko wpasowały się w kilmat świąt w Polsce. W końcu, gdzie jak nie wśród dziesiątków kolorowych kramów szukać oryginalnych drobiazgów na prezent i smakołyków na świąteczny stół. Oto najciekawsze jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce.
 

Gdańsk: Jarmark Bożonarodzeniowy

3/12 - 23/12

Targ Węglowy w Gdańsku po raz kolejny zapełni się kolorowymi straganami. Świąteczne ozdoby i smakołyki, przedmioty z duszą, wenecka karuzela z rumakami, Anielski Młyn, Zaczarowana Kareta, lodowisko i nowość – koło widokowe AmberSky - to tylko niektóre atrakcje tegorocznego jarmarku bożonarodzeniowego.  Atmosferę jarmarku bożonarodzeniowego stworzy przede wszystkim jego oryginalne, budujące klimat „opakowanie”. Koło Widokowe AmberSky, wznoszące pasażerów na niebotyczną wysokość 50 metrów, stanie sie w grudniu jedną z głównych atrakcji Gdańska. Będzie też czteropoziomowy Anielski Młyn z obracającymi się na szczycie ruchomymi figurami aniołów i świętych, lodowisko, karuzela z weneckimi rumakami, przepięknie iluminowana Zaczarowana Kareta i… Przystań pod Jemiołą, czyli udekorowane jemiołą miejsce, gdzie – zgodnie z tradycją – zakochani mogą się pocałować, a zwaśnieni pogodzić. 

Na kramach znaleźć można świąteczne ozdoby, wyroby rękodzielnicze, artystyczne i aromatyczne specjały. Odwiedzając jarmark, koniecznie skosztować trzeba świątecznego grzańca w specjalnym, kolekcjonerskim kubku – co roku jest w innym kolorze. 

Wrocław: Jarmark Bożonarodzeniowy

18/11 - 22/12

Tradycyjnie na wrocławskim rynku stanął ogromny wiatrak przypomninjący te, jakie można zobaczyć przed świętami w Niemczech. Dla dzieci powstanie też Bajkowy Las z kilkuset choinek. Maluchy będą mogły tu spacerować, odkrywając liczne niespodzianki, w tym bohaterów najpopularniejszych bajek. Będą też gigantyczne krasnale. Jeden z nich - Prezentuś - to ulubieniec wrocławskich dzieci. Ponoć wystarczy dotknąć trzy razy jego czapki, by spełniły się wszystkie marzenia.

Oczywiście, jak przystało na jarmark bożonarodzeniowy, na rynku staną kramy z biżuterią, rękodziełem artystycznym i świątecznymi prezentami. Warto zwrócić uwagę na formę stoisk, władze Wrocławia co roku coraz staranniej przygotowują świąteczne punkty usługowe. 

Szczególnie interesująco zapowiada się część jarmarku poświęcona bożonarodzeniowej kuchni regionu Dolnego Śląska ze słynnym wrocławskim grzańcem (z wanilią i czarnym pieprzem) na czele. Na wrocławskim jarmarku wzorem lat ubiegłych pojawią się także kupcy z róznych stron. Przywiozą lokalne produkty i smakołyki, m.in. ciasteczka z Turcji, alzackie podpłomyki, makarony z Włoch i węgierskie salami. 

Kraków: Targi Bożonarodzeniowe

25/11 - 26/12

Na czas Adwentu Rynek Główny w Krakowie wróci do handlowych tradycji, którym był wierny przez stulecia. Nieopodal Sukiennic stanie kilkadziesiąt kramów z szeroką gamą świątecznych produktów. Jak na jarmark bożonarodzeniowy przystało, będziemy mogli tu kupić ręcznie malowane bombki i inne ozdoby choinkowe, ceramikę wyroby z drewna, wełny, sukna, biżuterię i pamiątki. Można skosztować wyśmienitych potraw z m.in. tradycyjnego oscypka z Zakopanego prażonego na grillu i grzańca galicyjskiego. Ze specjalnych wydarzeń warto wybrać się na inaugurację jarmarku z pokazem laserowym i zapaleniem lampek na choince, andrzejkowe lanie wosku, konkurs szopek (01.12) wspólne kolędowania (07.12) czy wielki krowód kolędniczy (17.12)

Olsztyn: Warmiński Jarmark Świąteczny

Kiedy: 15/12 - 18/12

Uliczki Olsztyna jak co roku ozdobią świetlne choinki, bałwanki i śnieżynki. Tym razem do stolicy Warmii przybędzie prawdziwy Święty Mikołaj z Rovaniemi w Finlandii. Podczas Jarmarku Warmińskiego będzie też można obejrzeć spektakle teatralne i posłuchać kolęd w wykonaniu uczniów olsztyńskich szkół. Wśród artystów zaprezentuje się m.in. zespół Kaczki z Nowej Paczki, teatr Szkot, chór z Collegium Musicum, zespół Horpyna i chór dziewczęcy Cantabille. Będzie też wspólne czytanie "Opowieści wigilijnej". 

Poznań: Betlejem Poznańskie

26/11 - 22/12

Po raz pierwszy Betlejem Poznańskie czyli jarmark bożonarodzeniowy w Poznaniuodbędzie się w dwóch miejscach. Już 26 listopada startuje jarmark na Placu Wolności. Tu poza kilkudziesięcoma kramami stanie stanie piramida, z jaką nieodłącznie kojarzą się jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce i poza jej granicami, a także drewniana karczma, klimatyczna scena, świąteczna brama oraz dwie karuzele dla dzieci. 3 grudnia dołączy do niego drugi jarmark, usytuowany tradycyjnie na Starym Rynku. Niezmiennie jedną z jego głównych atrakcji będzie Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej. Od 9 do 11 grudnia będzie można zobaczyć na żywo, jak powstają to niezwykłe rzeźby. W obu lokalizacjach Betlejem Poznańskiego co kilka dni na scenie (i zapewne też pod nią) będzie miało miejsce współne kolędowanie, a także koncerty i spektakle tematycznie związane ze zbliżającymi się świętami.

Warszawa: Jarmark Bożonarodzeniowy

28/11 - 08/01

W kilku zakątkach Warszawy zobaczymy rzędy świątecznie przystrojonych kramów, ale najokazalszy będzie jarmark bożonarodzeniowy w Międzymurzu od placu Zamkowego do pomnika Kilińskiego na Starym Mieście. Znajdziemy tam regionalne wyroby spożywcze, a także wyroby rzemieślnicze i artystyczne. Warto też wybrać się na Stary Rynek, gdzie jak co roku urządzone zostanie lodowisko.

Toruń: Jarmark Bożonarodzeniowy

09/12 - 23/12

W kilkudziesięciu stoiskach na Rynku Staromiejskich o kształcie kamieniczek Toruniabędzie można kupić wyroby ceramiczne, cepeliowskie pamiątki, wikliniarskie czy ludowe ozdoby świąteczne. Nie zabraknie też słodyczy, unikatowych przypraw, suszonych wędlin, ryb, chlebów litewskich pieczonych na zakwasie i innych wiktuałów do świątecznej kuchni. Jeśli ktoś zmarznie, to na jarmarku bożonarodzeniowym może rozgrzać się grzanym winem albo miodem pitnym. 

ajax loader