Zdrowie

Rak piersi nadal jednym z najczęstszych zagrożeń onkologicznych dla kobiet w Polsce

Dodano 4 stycznia 2017
Grupa LUXMED

Rak piersi jest dziś nadal jednym z najczęściej występujących zagrożeń nowotworowych wśród kobiet. Dlatego Grupa LUX MED zorganizowała w całej Polsce ponad 140 warsztatów edukacyjnych na temat samobadania piersi, a w ramach mobilnych badań mammograficznych przebadała już ponad 20 tysięcy kobiet w wieku 40 – 49 oraz 70 – 75 lat. Wszystko dzięki wsparciu Mechanizmu Finansowego EOG  i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.  

 

Rak piersi w Polsce – statystyki i przyczyny zachorowania 

Według danych WHO zapadalność na raka piersi w Polsce wynosi ponad 17 tysięcy rocznie będąc też jedną z częstszych przyczyn umieralności1. Grupą, która jest szczególnie narażona na zachorowalność są właśnie osoby starsze. Zdecydowany wzrost, wynoszący aż do 2 500 postawionych diagnoz dotyczących nowotworu piersi, notowany jest u kobiet powyżej 50. roku życia2. 

Najczęstszymi czynnikami towarzyszącymi zachorowaniu na raka piersi są: 

1. Wiek – największą grupę ryzyka stanowią kobiety pomiędzy 50. a 70. rokiem życia,  a także powyżej 70. roku życia, co wiąże się z okresem przekwitania, zmniejszającą się odpornością i zmianami hormonalnymi;

2. Czynniki genetyczne i dziedziczne – jeżeli w rodzinie występował już nowotwór piersi, zwłaszcza w historii zdrowotnej matki lub siostry. Wtedy, oprócz systematycznej profilaktyki, wskazane są dodatkowe badania genetyczne oceniające ryzyko zachorowania;

3. Dodatkowe schorzenia lub dolegliwości piersi – każde dodatkowe obciążenie i objawy zwiększają ryzyko schorzeń onkologicznych, co powinno wzmóc naszą czujność; 

4. Gęstość piersi – gęsta tkanka piersi oznacza, że pierś zbudowana jest z większej ilości gruczołów niż tkanki tłuszczowej. Przy zwiększonej gęstości piersi występuje zwiększone ryzyko rozwoju nowotworu;

5. Terapie hormonalne – w przypadku niektórych kobiet stosowane terapie regulujące poziom hormonów mogą wpłynąć na większą podatność zachorowania onkologicznego;

6. Otyłość i brak aktywności fizycznej – ruch i zbilansowana dieta są kluczem  do utrzymania zdrowia we wszystkich obszarach. Bezwzględnie należy zatem postawić na dobre nawyki żywieniowe i regularność ruchu, aby zminimalizować ryzyko różnych schorzeń. 

 

Edukacja i diagnostyka mammograficzna w najwyższej grupie ryzyka 

Sama świadomość czynników ryzyka to jednak nie wszystko. Kluczową rolę odgrywa systematyczna samokontrola i regularne badanie profilaktyczne. Świadomość własnego ciała i zachodzących w nim zmian może skutecznie uchronić kobiety przed najbardziej drastycznymi skutkami zachorowania na nowotwór piersi.  

Mammografia nie jest jedyną metodą stosowaną w celu wykrycia raka piersi. Współczesna medycyna dysponuje wieloma narzędziami, które pozwalają na pełną diagnostykę zmian  w piersiach. Aby badanie było w pełni skuteczne, należy łączyć różne metody i dostosować je do wieku i budowy piersi kobiety. Obecnie mammografia uznawana jest za najlepszą metodę wczesnego wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40. roku życia  i za najskuteczniejsze badanie przesiewowe u kobiet w przedziale wiekowym 50–69 lat. Jest  to badanie o wysokiej czułości i swoistości, które pozwala na wykrycie zmian we wczesnym stadium zaawansowania, a dzięki temu kobieta ma większe szanse na pełne wyleczenie choroby i zachowanie piersi – wyjaśnia dr Małgorzata Cymerman, Dyrektor Medyczny Regionu Mammografia. 

USG piersi jest metodą bezpieczną i bezbolesną, zalecaną szczególnie w przedziale wieku 20–40 lat (badanie pierwszego wyboru) lub w każdym wieku jako badanie uzupełniające  w celu rozwiania wątpliwości powstałych w badaniu mammograficznym. Badania USG  nie wykorzystuje się jednak do badań przesiewowych. 

 

Współfinansowanie projektu ze środków Mechanizmu Finansowania EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowania umożliwiło nam dotarcie z mammografią do kobiet w całej Polsce. W ciągu roku dotarliśmy do tysięcy pacjentek z dużych i małych miast oraz zorganizowaliśmy ponad 140 warsztatów, połączonych z nauką samobadania piersi, podczas których na specjalnych fantomach eksperci pokazywali kobietom jak odpowiednio się zbadać. Spotkania, przy wsparciu lokalnej administracji, udało nam się zorganizować zarówno w małych, jak i dużych miejscowościach. Co ciekawe, często brali w nich udział również mężczyźni – dodaje Anna Siondalska, Dyrektor Regionu Mammografia. 

LUX MED Diagnostyka działając na rzecz poprawy dostępu do badań profilaktycznych wysłała ponad milion imiennych zaproszeń na badania mammograficzne do kobiet  w grupach ryzyka w całej Polsce. 

Więcej o projekcie profilaktyki raka piersi i badaniach diagnostycznych: https://www.youtube.com/watch?v=NXqKqGMHgkU&feature=youtu.be 

Informacje o Grupie LUX MED:

 Grupa LUX MED to największa sieć medyczna w Polsce, która działa w zintegrowanym modelu skoordynowanej opieki zdrowotnej. Oferta Grupy kierowana jest zarówno do klientów korporacyjnych, jak i indywidualnych. Klienci korporacyjni korzystają z Pracowniczych Programów Zdrowotnych rozwijanych wokół medycyny pracy. Klienci indywidualni mogą skorzystać z opieki zdrowotnej na podstawie Planów Opieki Medycznej, a także tzw. świadczeń FFS (fee for service, opłaty za poszczególne usługi) oraz w ramach kontraktu z NFZ. 

Obecnie opieka medyczna świadczona jest już w 194 placówkach. Usługi ambulatoryjne realizowane są przede wszystkim w placówkach LUX MED i centrach medycznych Medycyny Rodzinnej, która specjalizuje się  w obsłudze pacjentów w ramach kontraktu z NFZ. Pod marką PROFEMED rozwijane są specjalistyczne przychodnie lekarskie przeznaczone dla klientów „fee for service”. Pod opieką Grupy LUX MED znajduje się ponad 1 700 000 pacjentów.  

Grupa ma siedem szpitali: dwa świadczące usługi jednego dnia (Endoterapia w Łodzi i MegaMed w Bełchatowie), pięć szpitali w Warszawie, z których jeden świadczy szeroki zakres usług specjalistycznych (LUX MED), drugi specjalizuje się w endoskopii i chirurgii (Endoterapia), trzeci jest specjalistycznym ośrodkiem medycyny sportowej i ortopedii (Carolina Medical Center), a kolejne dwa to szpitale onkologiczne (Magodent). 

Grupa LUX MED prowadzi również działalność ubezpieczeniową - LUX MED Ubezpieczenia jest oddziałem szwedzkiego towarzystwa ubezpieczeniowego LMG Försäkrings AB. 

W ramach Grupy LUX MED działają także: LUX MED Diagnostyka, Tabita, Endoterapia, MegaMed, Medicor i Euro-Clinic. Endoterapia świadczy wysokospecjalistyczne usługi endoskopowe, MegaMed opiekę ambulatoryjną  i chirurgię jednego dnia, a Medicor oferuje świadczenia ambulatoryjne i diagnostykę obrazową. Tabita to ośrodek opiekuńczo-rehabilitacyjny dla osób starszych, samotnych oraz pacjentów w każdym wieku wymagających stałej opieki specjalistycznej i rehabilitacji.  

Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego. 

Grupa LUX MED jest częścią międzynarodowej grupy Bupa, która świadczy opiekę medyczną i oferuje ubezpieczenia zdrowotne. 

Więcej informacji o Grupie LUX MED można znaleźć na www.luxmed.pl 

ajax loader