Podróże

Urlop w Polsce

Dodano 19 stycznia 2016
Tekst: Katarzyna Martyn

Nie wszystkim pasują zagraniczne wojaże, a wczasy last minute wydają się być ryzykownei wcale nie aż tak tanie. Polacy coraz częściej wybierają odpoczynek w kraju. 

 

Mimo iż morze i góry nadal cieszą się największą popularnością, to o wiele częściej decydujemy się na wypoczynek w mniej standardowych miejscach, za to bliżej natury. Chętniej wybieramy niezorganizowane wycieczki, w których to my jesteśmy przewodnikami i sami decydujemy o tym, co i gdzie chcemy zobaczyć. Tylko jak wybrać te najatrakcyjniejsze miejsca, które dostarczą nam nie tylko doznań estetycznych, ale przede wszystkim pozwolą odpocząć? W pierwszej kolejności należy określić swoje preferencje, a także czas w jakim chcemy wybrać się na urlop. Nie zawsze trzeba planować dwutygodniową wyprawę w góry lub przeleżeć całe dnie na plaży. Do aktywności skłaniają bogate oferty polskich regionów, w których prężnie rozwija się turystyka. Aktualnie ochoczo wyjeżdżamy na weekendy, by zaczerpnąć odrobinę świeżego powietrza. Warto wtedy wybrać się na piesze wycieczki po lasach lub zrelaksować w aquaparkach. Miłośnicy żeglarstwa chętnie zdecydują się na rejsy po Wielkich Jeziorach Mazurskich. Specjalnie dla nich przygotowane są porty, a także pola namiotowe. Otoczenie natury, zapach jeziora i wieczorne ognisko w gronie przyjaciół, to wspaniały odpoczynek w leśnych zakątkach. Natomiast jeżeli ktoś woli bardziej ekstremalne sporty, warto wybrać się na naukę windsurfingu do Chałup. Specjalnie organizowane kursy pozwalają skorzystać z morza w inny niż dotąd sposób. Do aktywnego spędzania czasu zachęcają samorządy. W tym sezonie stawiamy na wędrówki i poznawanie zakątków Polski. Wycieczki szlakami turystycznymi, piesze lub rowerowe wyprawy po leśnych terenach czy zwiedzanie wyjątkowych zabytków. Najpiękniejsze miejsca można zobaczyć w niewielkich miasteczkach, pełnych małych restauracyjek i kawiarenek lub podczas spędzania czasu na lokalnych imprezach organizowanych przez całe wakacje. To wyśmienita okazja do zabawy i zwieńczenie całodniowych wypraw. Różnorodnie ukształtowane powierzchnie i mikroklimat działa bardzo korzystnie na nasze zdrowie. Zielone tereny pozwalają nam się wyzwolić z wielkich zatłoczonych miast. W Polsce też da się odpocząć. Trzeba tylko wybrać odpowiednie miejsce. W kraju jest łatwiej. Nie jesteśmy zobowiązani do przebywania w danym miejscu. Gdy tylko mamy ochotę, możemy pojechać do innego miasta lub wrócić do domu. Sami jesteśmy sobie przewodnikami i prościej jest nam podjąć decyzje o wyjeździe. A przede wszystkim możemy spontanicznie zdecydować, że w najbliższy weekend uczymy się windsurfingu lub spacerujemy po świętokrzyskic  jaskiniach. Polska daje naprawdę duże możliwości!

 

 

Przedstawiamy 10  sposobów na aktywny wypoczynek w Polsce.

1. Park wodny w Hotelu Gołębiewski w Mikołajkach 

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc turystycznych. Mikołajki położone są nad jeziorem Tałty i Jeziorem Mikołajskim. Jednym z głównych miejsc, do których wybierają się urlopowicze jest Park Wodny Tropikana w Hotelu Gołębiewski. Kilka basenów, jacuzzi borowinowe, jodowo-bromowe, morskie, sauny: parowa i suche o nutach zapachowych: świerku, eukaliptusa, ziół alpejskich, jaskinia solna, tężnie solankowe, zjeżdżalnie i siłownia, a w okresie letnim są czynne również baseny zewnętrzne. Można wypocząć na leżakach na słonecznym tarasie lub spędzić aktywnie czas, grając w siatkówkę. Wczasy w tropikalnym stylu, w bogatej ofercie, w której każdy może znaleźć coś dla siebie. Koszt tygodniowego pobytu dla dwóch osób w Hotelu Gołębiewski wynosi około 2500 zł.

 

2. Port Ekomarina w Giżycku

Giżycko jest miastem położonym na Mazurach między jeziorami Kisajno i Niegocin. Nazywane jest stolicą żeglarstwa, gdyż to jeden z głównych portów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Jest najpopularniejszym miejscem, do którego wybierają się turyści marzący o żeglowaniu i wypoczynku nad jeziorem. Największym i najbardziej znanym portem jest Ekomarina. W porcie znajdują się liczne restauracje i kawiarnie, lokale usługowe i sklepy. Żeglujący po jeziorach, mogą zatrzymać się na dużym, specjalnie do tego wyznaczonym polu namiotowym. Turyści, którzy oprócz pływania po jeziorach cenią sobie życie kulturalne, mogą wybrać się na Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej Szanty. Liczne parki i trasy turystyczne z pewnością przydadzą się tym, którzy zechcą się przesiąść z łódki na rower. Warto rozbić się na polu namiotowym. Cena biwakowania w Porcie Ekomarina wynosi około 300 zł za tygodniowy pobyt dla dwóch osób. Natomiast tym, którzy preferują wypoczynek w hotelu, polecamy Hotel Marsovia, gdzie koszt siedmiodniowego pobytu to około 2200 zł.

 

3. Szkoła Windsurfingu „BO SPORT ” w Chałupach

„Chałupy welcome to” – jak śpiewał Zbigniew Wodecki, nadal witają turystów uwielbiających wypoczynek nad morzem. Chałupy są częścią Władysławowa. Ponieważ plaże nad zatoką są wyjątkowo płytkie, a woda spokojna, jest to idealne miejsce do uprawiania windsurfingu. Sprzyja to powstawaniu licznych szkółek. Jedną z nich jest „BO SPORT” w Chałupach. Amatorów tego sportu z roku na rok przybywa coraz więcej, dlatego można zapisywać się na organizowane specjalne kursy. Szkoła w swojej ofercie prowadzi zajęcia intensywne, rekreacyjne, a także dla dzieci i młodzieży. Dodatkowo można wypożyczać sprzęt wodny czy wziąć, oprócz windsurfingu, lekcje kita. Osoby, które wolą spokojniejszy wypoczynek i relaks na plaży, mogą udać się na największą plażę nudystów w Polsce. Wszystkim, którzy marzą o wakacjach w Chałupach polecamy Hotel Meridian, w którym dwie osoby za tygodniowy pobyt zapłacą ok. 2500 zł.

 

4. Dąbki

Jest to miejscowość uzdrowiskowa i wypoczynkowa, dlatego o każdej porze roku gromadzi na piaszczystych plażach kuracjuszy. Z jednej strony otoczona Morzem Bałtyckim, z drugiej jeziorem Bukowo. Dlatego ci, którzy nie przepadają za morską bryzą, mogą spacerować w okolicach mniejszego akwenu. W Dąbkach znajduje się siedem zakładów lecznictwa uzdrowiskowego. Turyści mogą oprócz wypoczynku, poddać się leczeniu chorób ortopedyczno-urazowych, reumatycznych, kardiologicznych czy chorób dróg oddechowych. Wszyscy, którzy cenią spokój, relaks i nie przepadają za turystycznymi atrakcjami i tłumami, powinni skorzystać z oferty jednego z uzdrowisk, aby połączyć przyjemne z pożytecznym i wypoczywając, leczyć doskwierające na co dzień schorzenia. Oferta sanatoriów i uzdrowisk jest naprawdę duża. My polecamy Ducat Medical Spa, gdzie koszt tygodniowego odpoczynku dla dwóch osób wynosi ok. 1750 zł.

 

5. Zakopane

Czas na góry! Zakopane jest najpopularniejszym górskim kurortem. Jest największym ośrodkiem w tak bliskim otoczeniu Tatr, nazywane zimową stolicą Polski. Nie wszyscy jednak preferują wyjazd w góry w okresie, gdy temperatura spada do -20 stopni Celsjusza. Zakopane przyciąga również jesienią. Sposobów na aktywność w górskich terenach jest naprawdę dużo. Najbardziej popularne są szlaki górskie, z których warto skorzystać. Wysiłek fizyczny włożony w taki spacer jest jedną z najprzyjemniejszych form zmęczenia. Tym, którzy nie przepadają za spacerami, można polecić Krupówki i zachęcić do spróbowania regionalnych przysmaków w postaci chociażby oscypka. Najciekawszą atrakcją może być nocleg w góralskich chatach w pokojach gościnnych. Ceny oscylują około 100 zł od osoby za dobę, co w przypadku tygodniowego pobytu dla dwojga wynosi około 1400zł. Polecamy Willę Leluja lub Willę Nałęcz.

 

6. Zamki i Pałace na Dolnym Śląsku

Województwo dolnośląskie pełne jest terenów, które warto zwiedzić. Historyczne miasta, jak Wrocław, bogate są w wyjątkowe miejsca, np. Hala Stulecia wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, najstarszy i największy w Polsce ogród zoologiczny czy ogród botaniczny. Dla ceniących sobie architekturę, najlepsza będzie wycieczka śladami licznych zamków. Warto wybrać się Szlakiem Piastowskim, na jego trasie znajduje się 15 zamków i grodów. Do najbardziej znanych należą Zamek Książ, Zamek w Bolkowie i Zamek Chojnik. Różnorodność materiałów z jakich zostały wykonane, sprawia, że każdy jest wyjątkowy. Największym z nich jest Zamek Książ, który ma ponad 400 pomieszczeń, a ich łączna kubatura wynosi 150000 m3. Można go odwiedzać przez cały rok, a nawet spędzić w nim cały tydzień! Koszt takiego pobytu w hotelowej części zamku wynosi około 1700 zł za parę.

 

7. Województwo świętokrzyskie

Nie każde wakacje i nie każdy wypoczynek musi być związany z leżeniem na plaży lub codziennym spacerowaniu po górach. Warto zwiedzić regiony w Polsce, które mają szereg atrakcji przygotowanych dla turystów. W województwie świętokrzyskim znajduje się pełno interesujących miejsc. Świetnie zorganizowane szlaki turystyczne, np. Opatów – trasa podziemna, uzdrowiska, baseny, urokliwe miasteczka, jaskinie, góry, a także piękne zabytkowe zamki i budowle. Warto zobaczyć Jaskinię Zbójecką w Łagowie, Muzeum Henryka Sienkiewicza, Muzeum Minerałów i Skamieniałości, czy drewniany kościół w Radkowicach z 1621 roku lub udać się do osławionej przez pewnego koziołka wsi Pacanów. Wybór noclegów w całym województwie jest ogromny. My polecamy Hotel Pod Świerkiem w miejscowości Busko-Zdrój. Tam cena tygodniowego pobytu dla dwóch osób wynosi od 1000 do 1400 zł.

 

8. Kazimierz Dolny

Warto postawić na zwiedzanie i odwiedzić niezwykłe zabytkowe miejsca w Polsce, których jest mnóstwo. Kazimierz Dolny jest położony w województwie lubelskim, to właśnie tam jest znacząca ilość budowli, które warto zobaczyć. Ich specyfika polega na tym, że zostały wykonane z miękkiego wapienia, który był doskonałym materiałem do pracy twórczej. Najważniejszymi zabytkami jakie należałoby odwiedzić jest kościół św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja – zbudowany w latach 1586–1589, zamek w Kazimierzu Dolnym – ruiny z wieku XIV–XVI, spichlerze, np. Spichlerz „Pod Wianuszkami” z lat 80. XVII w. czy synagogę. Warto również zobaczyć panoramę na Małopolskim Przełomie Wisły. Dla chętnych pozostania w tej uroczej miejscowości przez tydzień Zajazd Piastowski ma specjalną wakacyjną ofertę pobytu dla dwóch osób za około 1300 zł.

 

9. Białka Tatrzańska

Jest to miejscowość przystosowana do regularnych odwiedzin turystów. W Białce są koleje linowe, wyciągi narciarskie oraz baseny termalne, w których woda jest pozyskiwana z głębokości 2500 metrów, a temperatura wynosi około 80 stopni Celsjusza. Jest jedną z najatrakcyjniejszych miejscowości górskich. Znajduje się tam pięć ośrodków narciarskich. Można także uprawiać sporty ekstremalne, np. kajakarstwo górskie na rzece Białce, lub wziąć udział w spływie pontonowym. Jeżeli ktoś szuka zabytków do zwiedzania, to godny polecenia jest zabytkowy drewniany kościółek pod wezwaniem św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Aby w pełni oddać się wypoczynkowi, polecamy Dom Wczasowy Na Kamieńcu, koszt pobytu tygodniowego dla dwóch osób to około 1200zł.

 

10. Bory Tucholskie

Miłośnicy fauny i flory z pewnością wypoczną w Borach Tucholskich. Można spotkać rzadkie okazy roślin. W Borach znajdują się rezerwaty i fragmenty prastarej puszczy. 250 tys. ha lasów pozwala w pełni obcować z przyrodą. Wśród lasów jest zaskakująco duża ilość jezior – aż 900, która idealnie wkomponowana wprawia w zachwyt każdego zwiedzającego. Do największych atrakcji zalicza się Jezioro Charzykowskie, rezerwat przyrody Bagno Grzybna, a także największe jezioro w Borach Tucholskich – Wdzydze. Na pewno warto też odwiedzić kamienne kręgi położone we wsi Odry, które przypominają angielskie Stonehenge. Ci, którzy preferują piesze wędrówki w otoczeniu różnorodnych roślin, zdecydowanie powinni właśnie tam wybrać się na wypoczynek. Aby poznać prawdziwy urok Borów Tucholskich, warto wybrać nocleg w gospodarstwie agroturystycznym, np. Gacanek, gdzie pobyt dwóch osób przez cały tydzień kosztuje około 1400 zł.

ajax loader