Aktualności

Dzień Babci i Dziadka 2017

Dodano 20 stycznia 2017
wiadomości.dziennik.pl

21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, a 22 stycznia - Dzień Dziadka

Święta te mają w Polsce tradycję liczącą blisko pół wieku, pojawiły się bowiem w naszych kalendarzach już w latach 60. ubiegłego wieku. O ile jednak nie sposób dokładnie ustalić, kto i kiedy ustanowił Dzień Babci i Dziadka, o tyle istnieje pewność, że honorują one osoby, które ze wszech miar na to zasługują.  

Według badań opinii publicznej (CBOS), babci i dziadkowi zawdzięczamy przede wszystkim opiekę i wychowanie oraz poczucie, że jesteśmy kochani. Te wartości wymieniło na pierwszym miejscu 65 oraz 64 procent ankietowanych. W następnej kolejności znalazły się znajomość dziejów rodziny i zasady moralne - po 57 procent, a także wiara, którą zawdzięcza dziadkom 54 procent badanych. Miłość ojczyzny - 38 procent oraz hobby - 25 procent. Materialne korzyści, jak mieszkanie czy spadek pojawiały się na końcu, i wspomniało o nich 6 procent respondentów. W porównaniu z podobnymi badaniami przeprowadzonymi w 2000 roku, wzrosła rola dziadków jako opiekunów wnuków. Wcześniej mówiła o tym mniej niż połowa respondentów, obecnie - 65 procent ankietowanych. 

Z babcią lub dziadkiem najczęściej prowadzi się rozmowy, chodzi na spacery, uczestniczy w grach i zabawach. Babci i dziadkowi wnuki zawdzięczają też wspólne prace, jak pieczenie i gotowanie, prace w ogrodzie, oglądanie rodzinnych pamiątek i zdjęć, a nawet wycieczki i podróże

Tradycja obchodzenia Dnia Babci oraz Dnia Dziadka znana jest również w innych krajach, między innymi Niemczech i Stanach Zjednoczonych. w tym samym dniu, co Polacy, Dzień Babci obchodzi się w Bułgarii i Brazylii, a w Hiszpanii - 26 lipca. We Francji jest to święto ruchome i jest obchodzone w pierwszą niedzielę marca. Z kolei w Japonii celebruje się Dzień Szacunku Dla Starszych, przypadający 14 września. Jest on również uznany za święto narodowe, wolne od pracy. 

Według psychologów, babcia powinna rozpieszczać wnuki, lecz wychowaniem dzieci powinni zajmować się rodzice. Zdaniem wnuków, bez względu na to, czy babcia jest osobą starszą, czy też pracującą kobietą w średnim wieku, ma zawsze wybaczające serce

Zarówno z Dniem Babci,jak i z Dniem Dziadka wiążą się pewne zwyczaje. W Polsce przyjęło się, że wnuczki składają seniorom życzenia, wręczają im bukieciki kwiatów albo własnoręcznie wykonane kartki czy laurki. W szkołach najczęściej odbywają się przedstawienia i spotkania z babciami i dziadkami.

 

Dane statystyczne czy naukowe twierdzenia stanowią jedynie próbę opisu relacji do babć i dziadków. Stosowniejszy wydaje się tu komentarz zaczerpnięty z wiersza Wandy Chotomskiej pod tytułem "U babci jest słodko":

"Kiedy tata basem huknie , 
kiedy mama cię ofuknie , 
kiedy patrzą na człowieka okiem złym - 
to do kogo człowiek stuka , 
gdzie azylu sobie szuka , 
to do kogo, to do kogo tak jak w dym?"

ajax loader