Kultura

"Miasto bez Żydów" - niemy film z 1924 roku, który nie mógł przejść bez echa...

Dodano 21 grudnia 2016
APA-OTS
Centrum Prasowe PAP

W ubiegłym roku w Wiedniu odkryto sekwencje z prawdopodobnie najważniejszego, austriackiego filmu niemego "Miasto bez Żydów", uznawane za trwale utracone. Odkrycia dokonano przez przypadek na paryskim pchlim targu i przekazano Austriackiemu Archiwum Filmowemu.

 

Produkcja oparta na powieści żydowskiego pisarza i dziennikarza Hugo Bettauera, nakręcona w Wiedniu w 1924r., stanowi upiorną przepowiednię w swoim przedstawieniu społeczeństwa zubożonego na poziomie intelektualnym i gospodarczym w wyniku usunięcia populacji żydowskiej.

 

Nowo odkryte sekwencje pozwalają po raz pierwszy obejrzeć film w całości i rzucają na niego nowe światło. Dotychczas nieznane sceny ukazują żydowskie życie w społeczeństwie, w którym nienawiść do Żydów jest ciągle rozpalana. Sceny te dobitnie uwypuklają polityczny wydźwięk filmu z jego przedstawieniem obelżywego antysemityzmu w międzywojennym Wiedniu.

Z uwagi na zaawansowany wiek, wysoce palny azotanowy materiał taśm filmowych, które wcześniej uznawano za stracone, okazuje już początki rozkładu. Uratowanie filmu poprzez jego przeniesienie na folię ochronną musi zyskać najwyższy priorytet. Film następnie zostanie odtworzony i zintegrowany z istniejącą wersją. Jako że wsparcie finansowe płynące z sektora publicznego było niewystarczające do realizacji tego palącego przedsięwzięcia, Austriackie Archiwum Filmowe rozpoczęło szeroko zakrojoną inicjatywę finansowania społecznościowego (crowdfunding), by ocalić "Miasto bez Żydów" od zniszczenia. Kampania, którą zakończono 10 grudnia br., okazała się sukcesem. Dzięki wsparciu przeszło 700 osób, które w sumie przekazały kwotę 86 000 EUR, można było uratować dzieło.

 

Po zakończeniu prac konserwatorskich na jesieni 2017 r. film zostanie wyświetlony w swojej oryginalnej formie niewidzianej od ponad 90 lat. Ponadto "Miasto bez Żydów" będzie stanowić temat przewodni wystawy organizowanej przez Austriackie Archiwum Filmowe. Wydarzenie zorganizowane w Metro Kinokulturhaus rozpocznie się późną jesienią 2017 r. i podejmie temat związków pomiędzy kinematografią a kulturą żydowską w latach 1918-1938.

ajax loader