7 makijażowych trików powiększających oko

Co będzie nam potrzebne do powiększenia oczu makijażem? Na kosmetycznej półce powinny pojawić się cienie do powiek zarówno jasne i ciemniejsze, ale także metalizujące i matowe, zalotka oraz cielista i brunatno-szara kredka. – Nie może także zabraknąć korektora o ton jaśniejszego od fluidu. Bo nawet najlepsze triki nie będą mogły się sprawdzić, jeśli zapomnimy o strefie pod oczami. Zniwelujemy nim zmęczenie i zasinienie skóry w tej części twarzy – podsumowuje Sergiusz Osmański.

TRIK #1. Cielista zamiast białej kredki do oczu

Od końca XX w. firmy kosmetyczne rezygnowały z produkcji białej kredki, a na jej miejsce wprowadziły kredkę w kolorze cielistym, a nawet szaro-błękitnym.
Pomalowanie linii wodnej oka cielistą kredką to w makijażu dziennym najprostszy sposób na optyczne powiększenie oka. Jej zadaniem jest zneutralizowanie zaczerwienionej linii wodnej i odbicie światła, aby oko wydawało się szerzej otwarte. Z kolei nałożenie szaro-błękitnej kredki, właściwie w kolorze dymu papierosowego odbija zimnym światłem i neutralizuje popękane naczynka krwionośne w białku oka. Spróbujcie, zobaczycie, jak to wiele daje.

Cielista kredka, 12 Hour Waterproof Eye Pencil, Sephora Collection, 35 zł
Ultracienka, cielista i żelowa kredka do oczu, Fineliner, Marc Jacobs Beauty, 58,90 zł
Wielozadaniowy ołówek do oczu, twarzy, ust, brwi, Artist Color Pencil, Make Up For Ever, 99 zł

TRIK #2. Kontrastowe cienie na powiece

Utrzymujemy zasadę kolorystyczną: najjaśniejsze cienie nakładamy na wewnętrzny kącik oka, a ciemniejsze cienie na zewnętrzny. Tylko wtedy uda nam się optycznie powiększyć oko oraz wysunąć je na pierwszy plan.
Do rozświetlania wewnętrznego kącika używamy wszystkich odcieni beżu, szampana, a do zewnętrznego, aby go przyciemnić: antracytu, granatu, gorzkiej czekolady, głębokiej zieleni.

Paleta cieni do powiek, Nude Obsession, Huda Beauty, 145 zł
Kolekcja szampańskich rozświetla czy oraz kremowych brązów do podkreślania rysów twarzy, Tan Palette, Natasha Denona, 269 zł

TRIK#3. Łączenie matu z błyskiem

Optyczne powiększanie oka można także uzyskać poprzez użycie cieni matowych i metalizujących. Nie mylić z perłowymi! Wprowadzenie dwóch struktur jeszcze spotęguje efekt powiększenia oka. Jaki cień i gdzie nakładamy? Na wewnętrzną cześć powieki albo na jej ruchomą część (oko z opadającą powieką) nakładamy szampański metalizujący cień, a na zewnętrznej części lub przy tzw. bananie matowy odcień

TRIK#4. Rozświetlanie łuku brwiowego

Nie zapominamy o łuku brwiowym. Jednak nie nakładamy perłowych cieni tuż pod linią łuku brwiowego, bo to metoda rodem z lat 70. i 80. XX w. tylko w tym celu używamy rozświetlającego korektora. Taki zabieg sprawia, że optycznie otwieramy przestrzeń powieki oraz robimy tą linią powiększającą oko ramę.

Rozświetlający korektor o lekkim kryciu, Sunshine Under Eye, Milk Makeup,129 zł
Rozświetlający korektor, Liuid Touch Brightening Concealer, Rare Beauty, 115 zł

TRIK #5. Rozjaśnianie cieniami przy oczach głęboko osadzonych

W przypadku oczu głęboko osadzonych metodą na ich powiększenie jest rozjaśnienie cieniami całej powierzchni ruchomej powieki. Dzięki temu oczy staja się optycznie większe i wysuwają się na pierwszy plan.

TRIK#6. ‘Banan’ dla opadającej powieki

Przy opadającej powiece sposobem na powiększenie oczu jest dodanie tzw. banana, czyli ciemnym cieniem do powiek zaznaczamy granicę między ruchomą a nieruchomą częścią powieki. Ten zabieg sprawia, że ta ruchoma część rozjaśniona cieniem jeszcze bardziej będzie wysunięta na pierwszy plan i nie będzie konkurencją dla płaskiej opadającej nieruchomej części.

Mini paleta cieni do powiek, Pocket Palette, Sephora Collection, 37,90 zł
Mini paleta do powiek, Mini Biba, Natasha Denona, 115 zł

TRIK #7. Podkręcanie rzęs zalotką

Choć może się wydawać, że to niepotrzebny zabieg, który nic nie daje, to w rzeczywistości pozwala otworzyć oko. Aby uzyskać jak najlepszy efekt, przytrzymujemy zaciśniętą zalotkę na rzęsach przez 5 sekund i powtarzamy to 2 razy.

Zalotka do rzęs, Lush Curler, Hourglass, 169 zł
Zestaw do makijażu oczu: zalotka i tusz do rzęs, Tarte, 95 zł
Zalotka do podkręcania rzęs, Sephora Collection, 75 zł
cieniekorektory rozświetlajacekredkimakijażzalotki