Czy narty są dla każdego?

Zarówno w Polsce i w Europie, jak i na całym świecie jest wiele pięknych ośrodków narciarskich. Mogą to być niewielkie obiekty zlokalizowane w małych miasteczkach albo bardziej ekskluzywne. Piękne obrazki zjeżdżających sportowców ze stoku i luksusowych hoteli to jednak nie wszystko. Jazda na nartach wymaga zaangażowania i odpowiedniego przygotowania. Zobacz, czy narty są dla każdego.

Co daje jazda na nartach?

Zanim odpowiesz sobie, czy narty są dla każdego, warto zaznaczyć, że to jest bardzo atrakcyjna aktywność fizyczna. Niesie za sobą wzmocnienie mięśni i wspomaga krążenie. To dlatego, że angażuje wiele partii ciała, od rąk aż po nogi. Do tego dochodzi kolejna zaleta, jaką jest podziwianie krajobrazów górskich. Cały dzień na stoku, choć może wydawać się męczący fizycznie, poprawia nastrój i samopoczucie. 

Jeśli zastanawiasz się, czy narty są dla każdego, weź pod uwagę jeszcze jedną kwestię. Sprzyja ona kontaktom z drugim człowiekiem. Możesz rozpocząć naukę wraz ze znajomymi i rodziną. Podczas pierwszych lekcji, indywidualnych lub grupowych, przekonasz się, że jest to sposób na zdobywanie nowych znajomości. Nie można pominąć też faktu licznego podróżowania. Jest tyle ciekawych miejsc na świecie dla narciarzy, że nie musisz się ograniczać co do kilku znanych ośrodków narciarskich.

Zalety i wady – czy narty są dla każdego? 

Choć z pozoru jazda na nartach może wydawać się skomplikowana, angażująca wiele mięśni i wymagająca dużej kondycji, to warto się o tym przekonać na własnej skórze. Teoria nigdy nie odda tego samego, co pierwsza lekcja z instruktorem. Trzeba jednak liczyć się z tym, że pierwsze kroki na stoku nie będą przypominać obrazków szybko zjeżdżających sportowców pokonujących slalomy śnieżne, które widzisz w sieci czy też w telewizji. Na pewno czekają Cię upadki i lekki ból z tym związany. Można jednak rozpocząć jazdę z kijkami, które służą jako podparcie podczas stawiania pierwszych kroków na stoku. 

Podczas jazdy na nartach pracują przede wszystkim mięśnie ud, pośladków, łydek oraz brzucha. Te partie ciała powinny być rozwinięte. Jeśli jednak masz wątpliwości, czy narty są dla każdego, po prostu warto zacząć od regularnego wysiłku fizycznego, aby mieć siłę na stoku. 

Musisz wziąć pod uwagę pewne ryzyko, które niesie za sobą narciarstwo. Przede wszystkim jest to dyscyplina sportowa dość kontuzjogenna. Na pewno nie jest wskazana dla osób, które mają odnawiające się kontuzje kolan oraz problemy ze stawami. Oczywiście chodzi tutaj o zaawansowane schorzenia, bo podczas jazdy na nartach pomocne mogą być ochraniacze oraz stabilizatory. Kluczowy jest też wybór odpowiedniej dyscypliny, bo narciarstwo ma wiele odmian.

Na początek wystarczy krótki, kilkudniowy wyjazd, aby przekonać się, czy narty są dla każdego. Sport odbywa się na świeżym powietrzu, dlatego gwarantuje dotlenienie organizmu i zwiększa odporność. Jeśli lubisz taką formę spędzania czasu – to sport dla Ciebie!

Sprzęt i przygotowanie to podstawa!

Żadna aktywność fizyczna nie będzie bezpieczna i komfortowa bez odpowiedniego przygotowania. Kiedy chcesz rozpocząć pływanie na desce SUP, kajakarstwo czy łyżwiarstwo, nie będziesz od razu specjalistą. Trzeba mieć podstawową kondycję, dlatego warto zacząć od regularnych ćwiczeń, nawet w domowych warunkach. Wzmocnienie mięśni i kości na pewno się przyda. 

Aby dowiedzieć się, czy narty są dla każdego, należy przede wszystkim zacząć działać. Zamiast kupować od razu profesjonalny sprzęt, wypożycz go na miejscu. Skorzystaj jednak z porad specjalistów w ośrodkach narciarskich, wypróbuj kilka modeli i po prostu przekonaj się na własnej skórze, czy ten sport jest dla Ciebie. 

Narty to inwestycja na wiele sezonów, dlatego w przypadku własnego sprzętu nie będziesz musiał dbać o terminy oddania czy też martwić się, że na miejscu nie będzie wybranego modelu. Musisz jednak konserwować i pielęgnować sprzęt, a także odpowiednio go przewozić, aby służył Ci jak najdłużej. Choć jednorazowy wydatek może wydawać się dość duży, to na pewno Ci się zwróci. Szczególnie jeśli będziesz jeździć na nartach kilka razy w sezonie.

Wiele modeli znajdziesz w sklepie Ski Race Center: https://skiracecenter.pl/4-narty. Jeśli będziesz potrzebował solidnego wsparcia specjalistów, zawsze możesz liczyć na ich doradztwo.

Narty to jednak nie wszystko. Przyda się także odpowiednia odzież, kask, czapka lub kominiarka i gogle. Jeśli chcesz solidnie przygotować się do pierwszej lekcji jazdy na nartach, zajrzyj do sklepu skiracecenter.pl.

sporty zimowezima