W natłoku codziennych obowiązków często nie mamy czasu na rozwijanie swoich zainteresowań. Tymczasem warto o tym pomyśleć, bo rozwijanie talentu w wieku dojrzałym i senioralnym przynosi same korzyści. Jakie? Przeczytaj koniecznie!

Hobby

Co nam daje rozwijanie twórczości plastycznej?

By Redakcja

February 09, 2021

W natłoku codziennych obowiązków często nie mamy czasu na rozwijanie swoich zainteresowań. Tymczasem warto o tym pomyśleć, bo rozwijanie talentu w wieku dojrzałym i senioralnym przynosi same korzyści. Jakie? Przeczytaj koniecznie!

Tworzyć znaczy wyjść z codzienności

Kiedy rozkładamy pędzle i papier nasz mózg już zaczyna się przestawiać: od tej chwili odcinamy się od trudów dnia codziennego, nasze problemy i kłopoty zostają „za drzwiami”. Dlaczego tak się dzieje? Bo otwieramy się na przygodę z pasją, na którą dotąd nie mieliśmy czasu. Malowanie czy rysowanie to doskonała alternatywa dla biernego spędzania czasu przed telewizorem lub telefonem. Realizacja marzeń i talentów z młodości podnosi samoocenę i pewność siebie. To też dowód na to, że na rozwój osobisty nigdy nie jest za późno. Redukcja stresu i napięcia to jedne z najważniejszych zalet malowania i rysowania.

Zdrowie jak malowane

Oprócz tego, że podejmowanie twórczości plastycznej poprawia humor, to dodatkowo wycisza i uspokaja. Jest więc to hobby szczególnie polecane dla osób cierpiących na obniżenie nastroju, stany lękowe czy depresję. Zajęcia plastyczne z powodzeniem można stosować pomocniczo w terapii przewlekłych bólów i schorzeń, napadów agresji.  Aktywność tego typu opóźnia też proces starzenia, a większy przepływ krwi do mózgu zmniejsza ryzyko chorób otępiennych. Nie będzie też przesadą stwierdzenie, że regularne malowanie ma pozytywny wpływ na profilaktykę i kontrolowanie nadciśnienia tętniczego. Arteterapia jest także jedną z niefarmakologicznych metod terapii wspomagających u osób cierpiących na Alzheimera.

Od czego zacząć rozwijanie twórczości plastycznej?

Najprościej wziąć ołówek do ręki i spróbować szkicować: najpierw rzeczy proste o gładkich fakturach (dzbanek, kubek), później nieco złożone i o różnorodnej strukturze (kot, kwiaty). Nie bójmy się eksperymentowania z technikami i podpatrywania innych gotowych dzieł. Jednym dużą satysfakcję daje tworzenie reprodukcji znanych obrazów, inni czerpią z natury i cenią sobie wyjścia w plener; jeszcze inni malują portrety swoich bliskich, a później ich nimi obdarowują. Ważne, aby wsłuchać się w swoje własne potrzeby i możliwości, mierzyć cele na zamiary. Pamiętajmy jednak, że najważniejsze znaczenie ma sam proces tworzenia, nie tylko efekt.

Zaczerpnij z gotowych pomysłów i inspiracji

Wybór książek pomocnych przy rozwijaniu hobby w wieku dojrzałym nie jest wcale duży, a dla seniorów – znikomy. Ciekawą publikacją jest „Senior rozwija talent plastyczny” wydana w 2020 roku. Nie jest to zwykła książka, lecz zbiór inspiracji z gotowymi szablonami i pomysłami, dzięki którym praca będzie łatwa i przyjemną, a zarazem efektowna. Głównym celem autorki jest pokazanie, że nie trzeba wiele, aby się rozwijać, wystarczy to, co mamy pod ręką. Jedną z propozycji jest malowanie naparem kawy. Należy przygotować szkic dowolnej rzeczy (do książki dołączony jest szkic starej mapy). Parzymy kawę, studzimy i wypełniamy poszczególne elementy rysunku pędzlem maczanym w naparze – jasne jednokrotnie, ciemniejsze wielokrotnie (po wyschnięciu pierwszej warstwy i kolejnych).Największe zainteresowanie wśród propozycji zawartych w książce wzbudza malowanie bez pędzli. Do tego użyć można przecież palców (jest to wówczas już sensoplastyka) lub za pomocą patyczków do higieny uszu (malowanie kropkami) czy wacikiem kosmetycznym (malowanie plamami). Tu również z pomocą przychodzą załączone do powyższego tytułu szablony.

To tylko niektóre pomysły z całego zbioru inspiracji, które zawarte są w książce „Senior rozwija talent plastyczny, dostępnej na www.supersenior.studiob24.pl za jedyne 8,99 zł!

Więcej na stronie www.supersenior.studiob24.pl

Tam też można kupić inne publikacje wspierające rozwój osobisty seniorów.