Jazda na rowerze niesie ze sobą wiele korzyści: rzeźbi i wzmacnia ciało, pomaga spalić zbędne kilogramy i poprawia kondycję. Na którym typie rowerów można osiągnąć takie rezultaty? Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników.
Jazda na rowerze – efekty
Jazda na rowerze ma wiele zalet – zarówno dla ciała, jak i ducha. Dzięki regularnej jeździe na rowerze doskonale modeluje się i wzmacnia niemal całe ciało. Szczególnie intensywnie pracują nogi – mięśnie ud, łydek oraz pośladków. W mniejszym stopniu, ale również zaangażowane są podczas jazdy mięśnie brzucha, ramion oraz grzbietu. Trening na jednośladzie korzystnie działa na kondycję, dotlenia płuca, serce i mózg. Wymieniając atuty jazdy na rowerze nie wolno zapomnieć o tym, że to skuteczny sposób na redukcję wagi. Intensywne pedałowanie pozwala spalić naprawdę dużo kalorii.
Dodatkowo, jak podczas każdej aktywności sportowej, tak i w czasie jazdy zwiększa się poziom endorfin (tzw. hormonów szczęścia) – mamy zatem lepszy nastrój, poprawia się nasze samopoczucie. Rower jest stosunkowo bezpieczny – nie obciąża zbyt mocno żadnej partii mięśni, a kontuzje raczej nie są zbyt częste. Na jednośladzie mogą poruszać się osoby w każdym wieku, niezależnie od kondycji – dopasowując do niej swoje tempo jazdy.
Tylko jeden rower a tak wiele korzyści? Te wszystkie efekty można osiągnąć zarówno na rowerze stacjonarnym, jak i tradycyjnym. Każdy z nich wiąże się jednak z nieco innymi możliwościami. Patrząc przez ich pryzmat, najlepiej ocenić, co jest lepsze na odchudzanie: rower stacjonarny czy zwykły rower.
Rower stacjonarny – zalety
Ogromna zaleta roweru stacjonarnego polega na tym, że można na nim jeździć niezależnie od pogody. Sezon na rower stacjonarny trwa cały rok – nawet wtedy, gdy za oknem leży śnieg po kolana lub pada rzęsisty deszcz. Można na nim jeździć o dowolnej porze – nawet w nocy, nie bojąc się o własne bezpieczeństwo. Poza tym, jeżdżąc na rowerze stacjonarnym nie musimy być skupionym na trasie, możemy się w związku z tym bardziej skupić na samym pedałowaniu, by było np. bardziej intensywne. W czasie jazdy możemy oglądać ulubiony serial – podczas jazdy na tradycyjnym rowerze nie jest to możliwe. Oglądając serial należy jednak pamiętać o pedałowaniu, by nie przenieść całej uwagi na fabułę filmu. W przeciwnym razie jazda będzie powolna i mało efektywna.
Kolejna zaleta roweru stacjonarnego wynika z faktu, że nie musimy korzystać z niego tylko na siłowni i w klubach fitness. Taki rower zajmuje stosunkowo niewiele miejsca – można zatem trzymać go w domu. Posiadanie własnego domowego roweru jest ogromnym plusem dla osób, które nie mogą z jakichś powodów jeździć na siłownię (np. opiekują się kimś i nie mogą go zostawić pod czyjąś opieką, albo mieszkają daleko od siłowni). Śmiało można powiedzieć, że jazda na rowerze stacjonarnym jest bezpieczniejsza. Nie ma w tym przypadku ryzyka, że ktoś na nas wpadnie, czy potrąci nas samochód lub sami podczas wykonywania manewrów narazimy się na upadek.
Zwykły rower – zalety
Jazda na tradycyjnym rowerze jest doskonałym sposobem na poruszanie się w terenie. Można dzięki temu w przyjemny (i ekologiczny) sposób dotrzeć w konkretne miejsce – bez stania w korkach, bez czekania na autobus. To również ekonomiczny sposób przemieszczania się – nie kupujemy biletu czy paliwa. Jedyne, za co trzeba płacić w przypadku roweru, to systematyczna konserwacja sprzętu – w zależności od intensywności korzystania. Podczas jazdy na klasycznym rowerze spędzamy czas na świeżym powietrzu, możemy zwiedzać okolice, poznawać miasto czy też podziwiać naturę. W sposób naturalny jeździmy wtedy po urozmaiconym terenie – w przeciwieństwie do gotowych programów w rowerze stacjonarnym.
Na zwykłym rowerze można się wybrać w daleką wycieczkę, zabrać ze sobą przyjaciół lub dzieci czy wnuki (w specjalnych fotelikach lub przyczepkach). To jest doskonały sposób na spędzenie czasu z rodziną i znajomymi, a także na łączenie przyjemnego z pożytecznym.
Rower stacjonarny czy rower tradycyjny? Podsumowanie
Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który rower będzie lepszy na odchudzanie – stacjonarny czy tradycyjny. Wiele zależy od indywidualnych upodobań, zapotrzebowania i możliwości. To właśnie te czynniki często determinują nasz wybór. Jeśli nie mamy czasu na jazdę na rowerze po pracy, a codziennie stoimy w gigantycznych korkach, może najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie roweru jako środka transportu. Jeśli natomiast nie przeszkadza nam monotonia jazdy wewnątrz, łatwiej się zmotywować do ćwiczeń oglądając serial, to większe korzyści odniesiemy pedałując na rowerze stacjonarnym. Wybór będzie optymalny, kiedy weźmiemy pod uwagę nasz tryb życia, charakter i możliwości. Na rowerze, na którym będziemy chętnie jeździć, spalimy najwięcej kalorii i osiągniemy najlepsze efekty względem swojego ciała.