Podróże

Szlak Jury Krakowsko – Częstochowskiej dla aktywnych

By Redakcja

April 03, 2019

Szlak Jury Krakowsko – Częstochowskiej jest bardzo ciekawym podróżniczo i niezwykle malowniczym rejonem naszego kraju. Rozciąga się od Częstochowy i Mstowa na północy, przez Ogrodzieniec po Kraków. Wyróżnia się charakterystycznymi białymi ostańcami, zabytkami architektury i bogatą przyrodą. Jest niezwykle atrakcyjna dla osób lubiących aktywnie spędzać czas i dla miłośników sportów ekstremalnych.

Szlak Jury Krakowsko – Częstochowskiej

Szlak biegnący przez prawie cały teren Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej to atrakcja dla turystów, chcących spędzać czas aktywnie. Dzięki stale rozwijającej się infrastrukturze oraz przybywającym z roku na rok atrakcjom to doskonałe miejsce do jazdy na rowerze po 50, wspinania się, zwiedzania jaskiń, uprawiania nordic walking lub narciarstwa biegowego.

Zamki i warownie Kazimierza Wielkiego

Jura Krakowsko-Częstochowska charakteryzuje się barwnym krajobrazem, urozmaiconym charakterystycznymi, białymi ostańcami skalnymi. Tędy wiedzie słynny Szlak Orlich Gniazd, czyli sieć XIV-wiecznych warowniami i zamków, powstałymi za czasów Kazimierza Wielkiego dla ochrony przygranicza. Najsłynniejsze z nich i najpiękniejsze to zamek w Ogrodzieńcu, starannie odbudowany średniowieczny zamek w Bobolicach czy jego bratnia, romantyczna ruina w Mirowie. Warte uwagi są także zamki w Korzkwi, Ojcowie, Siewierzu, Słoweniu, Rabsztynie czy zawieszony ponad drogą zamek Pieskowej Skale. Te majestatyczne obiekty są udostępnione do zwiedzania dla turystów.

Ostańce skalne

Jura Krakowsko-Częstochowska słynie również ze wspomnianych już wapiennych ostańców skalnych, które powstały na skutek wypłukiwania skał wapiennych i rozmieszczonych wśród malowniczych krajobrazów. Tworzą one obiekty o ciekawych kształtach, jak Okiennik Wielki w Skarżycach, Maczuga Herkulesa w Pieskowej Skale, czy Brama Krakowska w Ojcowie. W wielu miejscach ostańce te, jako grupy skał, tworzą popularne centra wspinaczkowe, jak Rzędkowice czy Podlesice.

Jaskinie i groty

Dla pragnących jeszcze bliżej przyjrzeć się jurajskim skałom, świetną okazją może być eksploracja którejś z licznie występujących w tym obszarze jaskiń. Aż dwie – Grota Łokietka i Jaskinia Ciemna znajdują się w Ojcowie. W Jerzmanowicach pod Krakowem zaś mieści się Jaskinia Nietoperzowa, w której kręcono sceny do filmu „Ogniem i mieczem”. Z kolei Jaskinia Wierzchowska Górna w Wierzchowiu to jaskinia z najdłuższą trasą turystyczną na Jurze i w całej Polsce.

Najbardziej popularne szlaki

Wszystkie te skarby natury i architektury można podziwiać zarówno podczas wycieczek pieszych, jak i rowerowych, a nawet konnych, gdyż na obszarze całej Jury Krakowsko-Częstochowskiej nie brakuje różnego rodzaju szlaków turystycznych. Najdłuższe i najpopularniejsze szlaki to:

– Czerwony Szlak Orlich Gniazd, 163,9 km– Niebieski Szlak Warowni Jurajskich, 154 km– Czerwony Szlak Rowerowy Orlich Gniazd, 188,3 km– Pomarańczowy Transjurajski Szlak Konny, 204 km– Żółty Szlak Dolinek Jurajskich– Żółty szlak Zamonitu

Podczas wypraw należy oczywiście pamiętać o nawadnianiu organizmu i uzupełnianiu minerałów. Warto zabrać ze sobą do plecaka wydobywaną właśnie tutaj, na obszarze uchodzącym za czysty ekologicznie, Naturalną Wodę Mineralną Jurajska.

Powitajmy więc wiosnę na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej! Ruszajmy po wspaniałe wrażenia na niezapomnianą wycieczkę szlakiem zamków, jaskiń i ostańców skalnych!