12 najpiękniejszych scen miłosnych z filmów

Film jako synteza sztuk bardzo często skupia się na wyrażaniu emocji. Szczególnie widać to w sposobie ujęcia miłości między dwojgiem ludzi. Zazwyczaj romantyczne sceny filmowe są okraszone sensualną muzyką lub hitami, co dodatkowo potęguje nasze doznania i trafia prosto w nasze serce. Luty to miesiąc zakochanych, dlatego postanowiliśmy w naszej redakcji przygotować subiektywne zestawienie najpiękniejszych 12 filmowych scen miłosnych. Zapraszamy na seans, a w komentarzach podzielcie się swoimi typami – która z romantycznych scen szczególnie zapadła Wam w pamięć?

Najpiękniejsze sceny miłosne w filmach zagranicznych

1. Uwierz w ducha (1990 – Ghost)

Sam (Patrick Swayze) i Molly (Demi Moore) są kochającą się i  szczęśliwą parą. Pewnego wieczoru zostają napadnięci, a Sam ginie w walce. Powraca jednak do Molly jako duch, próbując przekazać ważną wiadomość. Scena przy kole garncarskim to prawdziwy miłosny killer filmowy, któremu dodatkowo towarzyszy niezapomniany utwór Unchained Melody, Righteous Brothers. Jest w niej z jednej strony sensualność, a z drugiej ekspresja i niesamowity erotyzm.

2.  9 1/2 tygodnia (1986 – Nine 1/2 Weeks)

Kim Basinger wciela się w atrakcyjną rozwódkę Elizabeth, która poznaje maklera giełdowego Johna (w tej roli Mickey Rourke). Para przeżywa cudowny i bardzo widowiskowy romans, który trwa zaledwie tytułowe dziewięć i pół tygodnia. Scena przy lodówce jest urocza i często przywołuje się ją w skojarzeniu z tym filmem. Ale to pokaz w stylu teatru cienia do utworu Joe Cockera „You Can Leave Your Hat On” wciąż wzbudza mój zachwyt – od 1988 roku, gdy pierwszy raz zobaczyłem ten film.

3. Pretty Woman (1990)

Biznesmen i finansista Edward (Richard Gere) wynajmuje Vivian (w tej roli przeurocza Julia Roberts) i płaci jej – za tydzień spędzony w jej towarzystwie. Niestety, jak to w bajce i filmie bywa, Edward zakochuje się i jako prawdziwy rycerz  postanawia na końcu zdobyć jej serce. Klasyczny happy end przy dźwiękach muzyki operowej to niezwykle wzruszająca i romantyczna scena:

4. To właśnie miłość (2003 – Love Actually)

Dziesięć różnych historii o miłości, a każda w inny sposób ukazuje relację dwojga zakochanych ludzi. Scena z zrzucanymi kartkami tworzącymi wzruszającą wiadomość, w której Mark ( Andrew Lincoln) wyznaje w niezwykle oryginalny sposób miłość Juliet (Keira Knightley), już na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako prosta i skuteczna forma komunikacji uczuć bez potrzeby mówienia:

5. Doktor Żywago (1965 – Doctor Zhivago)

Film oparty na powieści Borisa Pasternaka pokazujący miłosne losy lekarza i poety Jurija Żywago (wspaniały Omar Sharif) i Lary Antipowej (hipnotyzująca Julie Christie), która jest żoną Paszy Antipowa, rewolucyjnego aktywisty. Ten film to miłosny rollercoaster rozgrywający się na tle wojennej i rewolucyjnej zawieruchy początku XX wieku. Scena, gdy Lara odjeżdża na saniach w zimowej scenerii, a doktor Żywago na nią patrzy, ma w sobie ogromną głębię. Śmiało można postawić tezę, że choć znamy siłę miłości tragicznej i gorącej miłości włoskiej czy francuskiej, to miłość rosyjska jest ogromna jak jezioro Bajkał i nieskończona jak lasy Syberii.

6. Słodki listopad (2001 – Sweet November)

Filmowa Sara (niesamowita Charlize Theron) poznaje Nelsona (w tej roli Keanu Reeves), który zostaje jej chłopakiem tylko na jeden miesiąc – listopad. W filmie znajdziemy wiele cudownych i słodkich scen, ale moją ulubioną jest wspólna kąpiel wannie oraz ujęcie, w którym bohater próbuje złapać Sarę z zawiązanymi oczami. Klimatyczna jest też muzyka, a zwłaszcza utwór „Only Time”, który wykonuje Enya. Jak pisał Ksiądz Twardowski: „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”.

7. Joe Black (1998 – Meet Joe Black)

Brad Pitt jako śmierć pod postacią Joe Blacka zjawia się po duszę Williama Parrisha. Nieoczekiwanie Joe zakochuje się w córce Williama, Susan (Claire Forlani). Joe jest zupełnie niedoświadczony, musi się wszystkiego dopiero nauczyć, poznać smak miłości i pocałunków. Scena, w której Sara na basenie rozbiera go z koszuli i całuje, jest tak cudownie sfilmowana, że aż można poczuć ciarki!

8. Casablanca (1942)

Akcja dzieje się podczas II wojny światowej w marokańskim mieście Casablanca, w kontrolowanym przez francuski reżim Vichy. Film wyreżyserował Michael Curtiz, a w głównych rolach wystąpił jeden z największych amantów Hollywood, Humphrey Bogart jako Rick Blaine, oraz Ingrid Bergman jako Ilsa Lund. W finałowej scenie Rick każe Ilsie wsiąść z mężem do samolotu, zapewniając, że jeśli zostałaby z nim, będzie bardzo tego żałować: „Może nie dziś, nie jutro, ale wkrótce – i to przez całe życie.” To po prostu klasyka melodramatu.

9. Śniadanie u Tiffany’ego (1961 – Breakfast at Tiffany’s)

Początkujący pisarz Paul Varjak wprowadza się do eleganckiej nowojorskiej kamienicy. Jego sąsiadką jest szalona Holly Golightly. To kolejny kultowy film w roli głównej z niesamowitą Adurey Hepburn. Pocałunek zakochanej pary na klatce schodowej jest jednym z najbardziej czarujących momentów całej tej skomplikowanej i romantycznej historii.

Najpiękniejsze sceny miłosne w filmach polskich

Polskie filmy o miłości różnią się od tych amerykańskich, mają w sobie coś tragicznego i szarego,  ale również potrafią być ekscytujące i pokazują to wspaniałe uczucie dwojga ludzi w naszej złożonej romantycznej rzeczywistości.

10. Krótki film o miłości (1988)

…czyli Dekalog VI w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego, w którym dziewiętnastoletni Tomek (Olaf Lubaszenko) zakochuje się w starszej od siebie sąsiadce z naprzeciwka – Magdzie. Miałem 17 lat, gdy pierwszy raz oglądałem ten film. Czy można było nie zakochać się wówczas w Grażynie Szapołowskiej? Siedzieliśmy grupą chłopców przed ekranem w kinie Odra w Oławie i wszyscy chcieliśmy roznosić mleko. Film jest pełen scen symbolicznych – gdy Tomek obserwuje sąsiadkę, jak patrzy na nią z miłością oraz wreszcie, gdy ta miłość pcha go do osobistej tragedii. Zakończenie jednak daje nadzieję.

11. Mała Moskwa (2008)

Polski melodramat w reżyserii i według scenariusza Waldemara Krzystka. Wzruszająca historia miłości polskiego oficera Michała Janickiego (Lesław Żurek) do Wiery Swietłowej, żony rosyjskiego pilota wojskowego (w tej roli zjawiskowa Swietłana Chodaczenkowa). Akcja toczy się w czasie, gdy w Polsce stacjonowały wojska radzieckie, a miasto Legnica było największym garnizonem i siedzibą dowództwa – pieszczotliwie przez Rosjan nazywana Małą Moskwą. Sceny miłosne są niesamowicie wzruszające – gdy Wiera śpiewa, gdy nasz oficer po raz pierwszy ją całuje czy kiedy opiekuje się nią.

https://www.youtube.com/watch?v=8GrvsWqVLIo

12. Jan Serce (1981)

Polski obyczajowy serial telewizyjny w reżyserii Radosława Piwowarskiego, utrzymany w konwencji melodramatu, opowiada o sercowych perypetiach warszawskiego kanalarza Jana Serce. W tej roli jedyny i znakomity Kazimierz Kaczor oraz cała plejada wspaniałych kobiet – obiektów jego miłosnych uniesień.

Tekst tytułowej piosenki napisanej przez Agnieszkę Osiecką i śpiewanej przez Seweryna Krajewskiego wyraża wszystkie romantyczne uniesienia i miłosne poszukiwania przeciętnego Polaka.

Gdzieś w hotelowym korytarzu krótka chwila
Splecione ręce gdzieś na plaży, oczu błysk,
Wysłany w biegu krótki list,
Stokrotka śniegu, dobra myśl
To wciąż za mało, moje serce, żeby żyć
Ref. Uciekaj skoro świt
Bo potem będzie wstyd
I nie wybaczy nikt
Chłodu ust twych

Piotr Wawrzynów – redakcja Aktywni-Plus

filmy miłosneWalentynkiwe dwoje
Komentarze (0)
Dodaj komentarz