Dla człowieka znaczenie ma to, że zawiera aż osiem wyjątkowo zdrowych składników, takich jak: kwasy omega-3, 6 i 9, a także choliny, EPA, fosfolipidy, DHA i astaksantynę. Dlatego olej z kryla jest lepszy niż olej rybny!
Co to jest kryl?
Określany nazwą ‘Szczętki’ w języku polskim, a ‘drobnicą’ – w norweskim, tłumacząc oryginalną nazwę ‘kryl’.
Jest małym skorupiakiem i dominującym gatunkiem na naszej planecie. Wagowo jest go o jedną trzecią więcej niż ludzi. I choć jest zooplanktonem, podobnym w smaku do krewetek, ale słonym, to stanowi ważne ogniwo w łańcuchu pokarmowym. Jest pokarmem dla większości ryb i ssaków, m.in.: fok, pingwinów i wielorybów.
Zamieszkuje wyłącznie najczystsze akweny wodne, głównie wody antarktyczne, które pozostają poza negatywnym wpływem przemysłu. Dlatego nie gromadzi toksyn środowiskowych takich jak metale ciężkie i pestycydy.
Dlaczego olej z kryla jest dobry dla naszej diety?
Olej z tego skorupiaka ma wyjątkowo dobrze przyswajalne i bogate źródło korzystnych dla zdrowia długołańcuchowych, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, eikozapentaenowego (EPA) i dokozaheksaenowego (DHA) oraz fosfolipidów, flawonoidów, astaksantyny, steroli, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i składników mineralnych oraz różnej klasy lipidów. Poza tym charakteryzuje się także dużym stężeniem (od 39,29% do nawet 80,69%) fosfolipidów związanych zarówno z kwasem EPA, jak i DHA.
Dlatego reguluje ciśnienie krwi, poprawia poziom lipidów we krwi i neutralizuje wolne rodniki, poprawia pamięć i koncentrację, przeciwdziała procesom starzenia, redukuje dolegliwości towarzyszące zespołowi suchego oka, ma silne działanie przeciwzapalne oraz zmniejsza objawy artretyczne.
Można również zauważyć jego dobroczynne właściwości wpływające na wygląd zewnętrzny, bo redukuje oznaki starzenia się skóry, w tym spłyca zmarszczki, poprawia wygląd włosów, skóry i paznokci.
Od 2008 roku olej z kryla uznany został przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) za bezpieczny dla zdrowia człowieka (certyfikat GRAS). W 2009 Unia Europejska zatwierdziła ten olej do wprowadzenia na rynek jako nowy składnik żywności, a ostatnio rozszerzono jego dozwolone stosowanie przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Czy są przeciwwskazania do przyjmowania oleju z kryla ?
Dla większości dorosłych olej z kryla jest bezpiecznym produktem. Należy go stosować w odpowiednich dawkach i przez okres nie dłuższy niż 3 miesiące. W przeciwnym wypadku może wywołać skutki uboczne, takie jak: niestrawność, kwasowość, biegunka.
Przeciwwskazaniem do stosowania oleju z kryla są:
- alergia na ryby lub skorupiaki (zwłaszcza krewetki), która może objawiać się obrzękiem twarzy, języka, warg lub gardła i dusznościami
- przyjmowanie estrogenów, leków przeciwzakrzepowych, przeciwbólowych i moczopędnych, dlatego przed przyjęciem preparatów z krylem należy skontaktować się z lekarzem.
Ważne jest także, aby korzystać wyłącznie ze sprawdzonego produktu i oleju niezanieczyszczonego żadnymi innymi substancjami czy wypełniaczami. Warto także przyjmować olej z kryla kanadyjskiego, który ma najwyższą zawartości tłuszczów dzięki opatentowanej technologii NKO®, bo:
- posiada najwyższą zawartość tłuszczu – 98%,
- dużą dawkę omega 3, która dzięki zawartości fosfolipidów 2,5 x lepiej jest przyswajalna przez organizm niż oleje rybie. Kwasy omega 3 zawarte w oleju z kryla przenoszone są przez fosfolipidy, dzięki czemu są one łatwiej rozpoznawalne przez nasz organizm
- zawiera do 7 razy więcej astaksantyny, super antyoksydantu, naturalnie występującego w krylach
- dodatkowo zawiera naturalnie występujące kwasy omega 6, 9 i cholinę.
Zalecana porcja do spożycia w ciągu dnia niezbędna do uzyskania korzystnego działania: 1 lub 2 kapsułki suplementu diety dziennie, w trakcie posiłku.