Idealne CV – 5 elementów, które watro zawrzeć

Piotr Sosnowski – szef konsultantów kariery w InterviewMe

Przejrzałem w życiu tysiące CV. Wiem, które przyciągały moją uwagę na dłużej i dlaczego. Dobre CV otwiera Twoje drzwi do rozmowy kwalifikacyjnej u wymarzonego pracodawcy. Zdziwisz się, jeżeli powiem Ci, że większość kandydatów nie wie, jak napisać idealne CV. Według moich obliczeń jedynie 8 – 10% aplikacji jest przemyślana i posiada wszystkie elementy, które odpowiadają za skuteczne zaprezentowanie Twoich umiejętności. Czego w CV kandydatów brakuje najczęściej?

1. Podsumowanie zawodowe

Odpowiednio ujęte podsumowanie zawodowe pokazuje, że Twoje CV jest dopasowane do stanowiska, na które aplikujesz. Te kilka zdań, które umieścisz na początku CV może odpowiednio „nastawić” rekrutera do Twojej osoby. Nie rezygnuj z dobrego wstępu! Opisz krótko siebie i podkreśl, jaki jest Twój plan zawodowy. Pamiętaj, aby pokazać, że stanowisko, na które aplikujesz, jest częścią tego planu. Dopasuj podsumowanie zawodowe, za każdym razem, kiedy aplikujesz na różne stanowiska. Podsumowanie zawodowe to pierwszy element idealnego CV, które widzi rekruter!

2. Kluczowe Umiejętności

Jeżeli w Twoich umiejętnościach jest obsługa komputera i prawo jazdy kategorii B, to tak jakbyś wcale ich nie miał. Bardzo mało osób jest w stanie określić, jakie umiejętności udało im się nabyć w ich życiu zawodowym. Znajomość własnych atutów to często najsłabsze ogniwo każdej aplikacji. Najbardziej widać to właśnie we wypisywanych umiejętnościach. Tworząc CV, zastanów się, co masz do zaoferowania jako pracownik. Tylko nie pisz: „kreatywność, zdolność do pracy pod presją czasu i umiejętność pracy w stresie”. Aktualnie wszyscy kandydaci tacy są! Pokaż, co naprawdę umiesz!

3. Idealne CV ma referencje

To kolejny element CV, który wielu kandydatów kompletnie pomija. Uważam, że dodanie sekcji „referencje” do aplikacji daje Ci duży plus psychologiczny. Pokazujesz, że nie masz nic do ukrycia i jesteś wartościowym i docenianym pracownikiem. Dlatego rozszerz sekcję „Referencji” o telefony kontaktowe do byłych przełożonych albo współpracowników. Dzięki temu rekruter będzie wiedział, że w każdej poprzedniej pracy spełniałeś swoje obowiązki i nic nie ukrywasz.

4. Estetyka CV

Twórz CV etapami. Co to oznacza? Napisz pierwszy szkic. Sprawdź ją dokładnie pod kątem językowym i zobacz, czy nie masz w nim żadnych literówek. Następnie daj drugiej osobie do przeczytania. Następnego dnia wróć do szkicu i ulepsz go. Unikniesz literówek i innych błędów.

Jeżeli treść CV jest już gotowa, czas na wybór formy graficznej, która skutecznie podkreśli Twoje silne strony. Idealne CV to przede wszystkim treść, ale wygląd może pomóc Ci przyciągnąć uwagę pracodawcy. Dodatkowo szablon CV powinien umiejętnie podkreślić Twoje umiejętności i doświadczenie.

Upewnij się, że najważniejsze punkty są wyraźnie widoczne w Twoim CV. Użyj odstępów, pogrubień albo innego koloru. Naturalnym sposobem czytania jest tzw. model litery F, dlatego najważniejsze informacje musisz umieścić na górze i po lewej stronie dokumentu.

5. Klauzula

Nieaktualna klauzula o ochronie danych osobowych to błąd, który może przekreślić Twoją szansę na rozmowę. Niektórzy bardzo formalistycznie podchodzą do tego elementu i jeżeli nie masz klauzuli, nie możesz być brany pod uwagę, jako kandydat. Nie daj się skreślić na początku!

 

https://interviewme.pl/blog/idealne-cv-dla-specjalisty-i-managera

cvposzukiwanie pracyrozmowa kwalifikacyjna
Komentarze (0)
Dodaj komentarz