Jak skutecznie obronić się przed komarami?

Wakacje kojarzą się nad z wodą, cudownymi wyjazdami, kontaktem z naturą i… niestety towarzyszącymi mu atakami komarów. Czy przed nieprzyjemnymi ukąszeniami można się obronić? A może potrafimy się stać dla tych owadów niewidzialni?

Komarzy radar

Komary nie atakują przypadkowo. Bardzo dokładnie można określić momenty, kiedy na ukąszenia jesteśmy szczególnie narażeni. Wiedza o tym, w jakich sytuacjach komary kąsają, jest wyjątkowo cenna, pozwala nam bowiem lepiej chronić się przed takimi atakami. Przede wszystkim komary stają się zdecydowanie bardziej aktywne przy wyższej wilgotności.

Dlatego atakują nad ranem oraz późnym wieczorem, a także bezpośrednio po deszczu, nawet jeśli była to tylko lekka mżawka. Po czym nas rozpoznają? Przede wszystkim po zapachu potu, którego składnikiem jest kwas mlekowy jak nic innego przyciągający komary. To na ten aromat w powietrzu nastawiony jest komarzy radar. Wniosek? Jeśli uda ci się ten zapach zamaskować, w dużym stopniu znikasz z pola widzenia komara. 

Co może pomóc?

Podstawowa zasada? Dbanie o wysoki poziom higieny. Brzmi banalnie, ale jest niezwykle skuteczne. Świeże ubranie, częsty prysznic to coś, co przy wysokich temperaturach może znacząco ograniczyć ryzyko ukąszenia przez komara. Warto zainwestować także w paroprzepuszczalne, oddychające materiały, które gwarantują, że pot nie zostaje na skórze, ona nie staje się mokra, co jeszcze bardziej przyciąga komary. Przewiewne, oddychające ubrania to szansa na dłuższe zachowanie świeżości ciała, a to z kolei mniejsze ryzyko, że podczas spaceru po lesie, zostaniemy zaatakowani przez całą chmarę komarów. 

Świetnie sprawdzają się także szczególnego typu mieszanki olejków eterycznych, np. w postaci mgiełek. Na balkonie czy tarasie genialnie sprawdzi się świeca na komary. Wszystkie tego typu produkty naturalne bazują na zapachach, których komary po prostu nie znoszą. Bazę najczęściej stanowią: 

  • trawa cytrynowa, która przy tym działa wyciszająco i uspokajająco, a także często stosowana jest w naturalnych antyperspirantach,
  • cytronella, która obłędnie pachnie, a przy tym dodaje energii przez swój orzeźwiający aromat 
  • eukaliptus, skutecznie odstraszający komary, pomagający także przy zatkanych zatokach, katarze i innych infekcjach, 
  • mięta pieprzowa, która genialnie orzeźwia, a przy tym pomaga się pozbyć bólu głowy.

Takie trio może być uzupełniane także innymi zapachami. Pomagają przede wszystkim te mocno korzenne, których komary wprost nie znoszą, a także olejek lawendowych czy ten z drzewka herbacianego. Możesz kupić gotowe mieszanki lub samodzielnie przygotować skuteczny spray, po który warto sięgnąć przed wycieczką do lasu, bieganiem w pobliżu terenów zielonych, pracą w ogródku czy wieczornym relaksem na tarasie. Skuteczne tak, że komar nie siada.

komarylatoogródwiosna