Chęć podreperowania zdrowia i skorzystania z walorów bogactw natury sprawia, że coraz chętniej korzystamy z ofert rodzimych uzdrowisk. A jest ich sporo i każde z nich cechuje wyjątkowy klimat, malownicze krajobrazy oraz udogodnienia sprzyjające odpoczynkowi i rekonwalescencji. Poniżej przedstawiamy Wam naszą listę piętnastu najlepszych uzdrowisk w Polsce.
W Polsce uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne słynie przede wszystkim z dobroczynnego mikroklimatu, który pozytywnie wpływa nie tylko na nasze ciało, ale również umysł. Do wyboru mamy wiele miejsc ciekawie położonych, z szeroką bazą wypoczynkowo-rehabilitacyjną. Oto niektóre z nich.
Busko Zdrój
Mówi się, że słońce świeci tu przez 1600 godzin w roku, co czyni to klimatyczne miejsce wyjątkowym na mapie polskich uzdrowisk. Malownicza miejscowość znajduje się w niecce pomiędzy Górami Świętokrzyskimi, a Jurą Krakowsko-Częstochowską. Kuracjuszy przyciągają tu znane na cały kraj kąpiele siarkowe, będące znakomitym lekarstwem na reumatyzm. To też dobry kierunek w okresie świątecznym – sprawdź, jakie atrakcje w Busko Zdroju znajdziesz w tym czasie.
Poza tym, warto udać się również do pobliskiego Solca-Zdroju, gdzie znajduje się pierwszy w Polsce kompleks mineralnych basenów termalnych.
Konstancin Zdrój
Konstancin to jedyne na Mazowszu uzdrowisko – miasto. Doskonała lokalizacja i wyjątkowe walory krajobrazowe stanowią bardzo dobre uzupełnienie oferty. Przepiękny Park Zdrojowy, własne ujęcie solanki, tężnia – naturalne inhalatorium, uzupełniająca się wzajemnie oferta rehabilitacyjna i rekreacyjna oraz atuty Konstancina-Jeziorny decydują o popularności Uzdrowiska Konstancin zarówno wśród kuracjuszy, jak i gości indywidualnych.
Szczawnica
Co wyróżnia Szczawnicę wśród innych uzdrowisk? Wody mineralne o leczniczych właściwościach i zapierające dech w piersiach widoki. Dodatkowym atutem są górskie szlaki spacerowe, dość proste i dostępne dla każdego.
Lądek-Zdrój
Lądek-Zdrój to prawdopodobnie najstarsze sudeckie uzdrowisko. To właśnie w tej niepozornej miejscowości mieści się przyrodoleczniczy ośrodek Wojciech, umieszczony w barokowym gmachu z 1680 roku. Można tu odpoczywać zażywając relaksacyjnych kąpieli termalnych, które łagodzą zarówno dolegliwości cielesne, jak i duchowe.
Kołobrzeg
Nadmorska miejscowość jest destynacją turystów nie tylko w okresie wakacyjnym, do Kołobrzegu możemy również śmiało wybrać się w okresie jesienno-zimowym, aby zregenerować nasz organizm. Plotka głosi, że moczenie stóp i łokci w podgrzanej kołobrzeskiej solance natychmiastowo zwalcza przeziębienie. Baza sanatoryjna Kołobrzegu liczy sobie aż 20 różnych obiektów, w których leczy się między innymi choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, jak i również schorzenia skóry.
Nałęczów
Nałęczów znany jest jako najbardziej romantyczne z polskich uzdrowisk. Unikalny klimat tego miejsca przyczynia się do obniżenia ciśnienia tętniczego. W Nałęczowie leczy się wszystkie dolegliwości sercowe – od wspomnianego wcześniej nadciśnienia tętniczego aż po nerwicę, a malownicze krajobrazy, pełne lasów i wąwozów, łagodzą stres i nerwowość.
Duszniki-Zdrój
To znane uzdrowisko, które od lat pełni funkcję jednego z najpopularniejszych w Polsce. Leczy się tu między innymi Fryderyk Chopin, którego wątłe zdrowie wymagało specjalistycznej opieki. Duszniki-Zdrój oferują między innymi leczenie schorzeń kardiologicznych, układu trawiennego czy choroby nerek.
Ustroń
Kuracjusze, skarżący się na choroby serca, schorzenia reumatologiczne czy choroby układu oddechowego, chwalą sobie uzdrowisko w Ustroniu, które słynie z leczniczych żużli wielkopiecowych. Inną, równie ciekawą atrakcją są zabytkowe budynki uzdrowiskowe znajdujące się w okolicach rynku.
Rymanów-Zdrój
Uzdrowisko to położone jest na terenie Wzgórz Rymanowskim, nad rzeką Tabor. Rymanów-Zdrój słynie z cudownych wód leczniczych, w tym między innymi: szczawy chlorkowo-sodowe, żelaziste, bromkowe, jodkowe. Większość z tych wód zalecana jest w przypadkach schorzeń wieku dziecięcego, ale też przy leczeniu chorób układu krążenia czy trawiennego. Osoby skarżące się na problemy natury nefrologicznej również znajdą tu coś dla siebie.
Szczawno-Zdrój
Neobarokowy Dom Zdrojowy, będący główną atrakcją tego dolnośląskiego miasteczka, to jedno z najbardziej okazałych uzdrowisk w Polsce. Szczawno-Zdrój jest znane jako jedno z najstarszych uzdrowisk w naszym kraju, a spacerując parkowymi alejkami możemy na chwilę oderwać się od szarej, jesiennej rzeczywistości.
Krynica-Zdrój
To otoczone trzema górkami miasteczko ma wiele do zaoferowania dla odwiedzających je kuracjuszy. Bioklimat jest kluczowym czynnikiem pozytywnie wpływającym na organizm ludzki. Niska zawartość tlenu w powietrzu, wysoka zawartość ozonu oraz świeże, leśne powietrze sprawiają że jest to idealne miejsce zarówno do leczenia schorzeń, ale również jesiennej regeneracji. Dodatkowo, Krynica-Zdrój ma do zaoferowania różne atrakcje dla Aktywnych takie jak Paintball, Jaskinia Solna czy Szlak Budowli Drewnianych.
Iwonicz-Zdrój
Położone w dolinie Iwonickiego Potoku i otoczone różnymi wzniesieniami. Iwonicz-Zdrój przynależy do Wschodniobeskidzkiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, a klimat w obrębie miasteczka uważany jest za podgórski, a więc mamy do czynienia z niewielką zmiennością temperatury w ciągu dnia oraz dobrą wentylacją, przyczyniającą się do leczenia wielu schorzeń. Najczęściej leczone tu choroby to przede wszystkim dolegliwości układu oddechowego, choroby kardiologiczne i nadciśnienie, a także otyłość i choroby skóry.
Świeradów-Zdrój
Malowniczy obraz Gór Izerskich, otaczających Świeradów-Zdrój, został doceniony już przez Prasłowian, którzy uważali to miejsce za święte. Dziś w tym spokojnym, urokliwym miasteczku leczy się głównie choroby reumatyczne, układu krążenia czy schorzenia ginekologiczne. Na kuracjuszy czekają różne atrakcje, pijalnia z najdłuższą na Dolnym Śląsku halą spacerową, park zdrojowy z tarasami i egzotyczną roślinnością oraz wszelkiego rodzaju ośrodki i kompleksy Medical Spa. Mówi się, że tutejszy mikroklimat w połączeniu z wodami mineralnymi jest niczym eliksir pozwalający zachować wieczną młodość.
Ciechocinek
Ciechocinek jest dla wielu z nas synonimem słowa uzdrowisko. Bez wątpienia jest to najbardziej popularna i rozchwytywana destynacja na jesienny relaks. Specyficzny dla tego miejsca mikroklimat doczekał się nawet oficjalnej, prawnej ochrony. Do Ciechocinka przyciągają nas przede wszystkim ciechocińskie solanki – zabiegi i kąpiele solankowe znane są ze swoich wielu leczniczych właściwości. To tutaj również znajduje się najsłynniejszy park zdrojowy czy najpiękniejsze dywany kwiatowe. Praktyczny brak przemysłu to dodatkowy atut, pozwalający przebywającym tam kuracjuszom zapomnieć o problemach życia codziennego.
Kamień Pomorski
Uzdrowisko w Kamieniu Pomorskim, oddalone zaledwie 7 km od morza, wykonuje zabiegi lecznicze i rehabilitacyjne w oparciu o działanie borowiny oraz solanki. Poza tym jako jedna z nielicznych placówek w kraju wykorzystuje do rehabilitacji neurologicznej innowacyjne roboty, tzw. egzoszkielety i lokomaty, które pomagają przywrócić zdolności ruchowe u osób, które nie poruszają się o własnych siłach. Roboty gwarantują bezpieczną pionizację chorego, a ich wzorce chodu naśladują naturalne.
Rehabilitacja neurologiczna w Kamieniu Pomorskim