Wydawnictwo Literackie
W nowej książce Sławomira Leśniewskiego znalazły się w postacie zarówno powszechnie znane z lekcji historii jak Bolesławowie: Chrobry, Szczodry czy Krzywousty, jak i również bardziej „tajemnicze”: siostra Mieszka I – Adelajda albo Bolesław Rogatka. Łączy ich jedno – na tle innych przedstawicieli dynastii wyróżniali się nietuzinkową osobowością oraz inteligencją połączoną częstokroć z geniuszem politycznym i zdolnościami militarnymi. Jednocześnie byli też znani z okrucieństwa, porywczości i bezwzględności w sprawowaniu rządów nad poddanymi i w rozprawach z przeciwnikami politycznymi, nawet z najbliższymi krewnymi.
Opisane zostały najsłynniejsze konflikty epoki piastowskiej, m. in. konflikt księcia Bolesława z biskupem Stanisławem, rzeź w Gąsawie i bunt wójta Alberta za czasów Łokietka, jak i epizody bardziej „plotkarskie”: podboje miłosne Kazimierza Wielkiego i ich konsekwencje. Autor opowiada jak przemyślną i pełną podstępów politykę potrafili prowadzić rządzący, w jakich sytuacjach i z jakich powodów dopuszczali się mrożących krew w żyłach zbrodni, a czasem nawet – o ponurej satysfakcji, jaką z nich czerpali.
Drapieżny ród to nie tylko porcja rzetelnej historycznej wiedzy, ale też pasjonująca opowieść o polskich władcach, która w niczym nie ustępuje wielotomowej, fantastycznej Pieśni Lodu i Ognia George’a R.R. Martina. Obala powszechny mit, ze Słowianie nienawidzili wojen. Podobnie jak wyobrażenie o Polakach, którzy, w przeciwieństwie do ościennych nacji, mieli by się brzydzić okrucieństwem i skrytobójstwem. Daj się porwać historii!
Wstęp
Drapieżny ród. Mroczne dzieje Piastów
Mitem jest dość powszechne przekonanie o nienawidzących
wojny Słowianach. Podobnie jak wyobrażenie o Polakach,
którzy, w przeciwieństwie do ościennych nacji, mieli się
jakoby brzydzić okrucieństwem i skrytobójstwem. Dzieje
naszej pierwszej dynastii z pewnością dowodzą czegoś zgoła
innego. Książęta i królowie z rozrośniętego nad podziw
rodu Piastów — genealogia zawiera niemal sześćset postaci,
w tym dwustu osiemdziesięciu jeden panujących — przez
kilka stuleci dawali liczne przykłady bestialstwa, nie pozwalając
się zdystansować pod tym względem przedstawicielom
innych europejskich dynastii. Barbarzyństwo
i bezwzględność, wymieszane częstokroć z geniuszem politycznym,
zdolnościami militarnymi i inteligencją, które
pozwalały im dokonywać wielkich czynów, towarzyszyły
Piastom w sprawowaniu rządów nad poddanymi i w rozprawach
z przeciwnikami politycznymi. Także z najbliższymi
krewnymi. To w ich kręgu nader często dopatrywali się
i znajdowali — prawdziwych lub wyimaginowanych —
śmiertelnych wrogów, których należało usunąć.
(fragment)
Sławomir Leśniewski (ur. 1959) – doświadczony popularyzator historii, autor kilkunastu książek, m.in.: najnowsza, świetnie przyjeta : Potop. Prawdziwa historia gry o tron i władzę, a także Historia Polski (1994; 2010), I i II wojna światowa (2011), Jan Zamoyski – hetman i polityk (2008), Książę Józef. Wódz i kochanek (2012), Mata Hari. Zdradzona przez wszystkich (2013), Historia tajemnic (2007), Poczet polskich królów i książąt (2011), Poczet hetmanów polskich i litewskich (1992), Wojsko Polskie w służbie Napoleona. Legia Nadwiślańska, lansjerzy nadwiślańscy (2008) oraz monografii bitew (Jerozolima 1099, Konstantynopol 1204, Marengo 1800, Wagram). Publikował artykuły historyczne m.in. w „Polityce”, „Rzeczpospolitej” i „Focusie”. Z zawodu jest adwokatem.