Witamina D – jakie objawy mówią o jej niedobrze i jak uzupełnić jej deficyt?

Jest niezwykle istotna, ponieważ pełni dużo ważnych funkcji, umożliwiających prawidłowe działanie organizmu. Tymczasem lekarze biją na alarm, gdyż szacuje się, że nawet 90% Polaków może mieć jej niedobór, co jest spowodowane niewystarczającą ekspozycją na słońce oraz innymi czynnikami. Jak rozpoznać braki witaminy D i jak ją uzupełnić, by cieszyć się dobrym zdrowiem?

Nazywana jest „witaminą słońca”, gdyż wytwarzana jest w organizmie wtedy, gdy skóra zażywa słonecznych kąpieli. Ze względu na to, że Polacy mieszkają w strefie z niewystarczającym nasłonecznieniem, a latem chronią się przed negatywnym działaniem słońca, coraz częściej wykazują niedobory witaminy D. Za jej braki odpowiedzialny jest też osiadły tryb życia – coraz mniej przebywamy na świeżym powietrzu, ucząc się i pracując zdalnie.

Jak uzupełnić niedobory witaminy D?

Umiarkowana ilość słońca sprawia, że witamina D w celu szybkiego uzupełniania jest często suplementowana w formie tabletek, kapsułek czy kropli. Wszystko po to, by uniknąć skutków ubocznych. Aby cieszyć się dobrym samopoczuciem, warto dodatkowo włączyć witaminę D do menu, wybierając produkty, które ją zawierają. Największym jej źródłem są ryby – węgorz, łosoś i śledź. Na dalszym miejscu plasują się sardynki, dorsz, tuńczyk i kawior.

W celu uzupełnienia niedoborów należy pić tran i spożywać grzyby – przede wszystkim shitake, maitake i smardze – w popularnych pieczarkach znajdują się niestety niewielkie ilości tego składnika. Wartościowym źródłem witaminy D jest również mleko, ser żółty oraz jajka.

Niestety zapewnienie właściwej ilości witaminy D wyłącznie poprzez konsumpcję wyselekcjonowanych produktów spożywczych jest niemożliwe, dlatego łącz suplementację ze zdrową dietą, zawierającą wszystkie składniki odżywcze. Nawet jeśli uda się wytworzyć witaminę D podczas wakacji lub częstych spacerów, to jej zasoby też nie wystarczają na długo. W efekcie wszyscy narażeni jesteśmy na życie z niedoborem witaminy D, a konsekwencje tego stanu mogą wpływać na nasze funkcjonowanie i samopoczucie.

Jak rozpoznać braki witaminy D w organizmie?

Głównym symptomem mówiącym o braku składnika jest przewlekłe zmęczenie. Jeśli nie masz energii i szybko się męczysz, warto zrobić badania krwi. Może się okazać, że niedobór witaminy D przekłada się na kiepskie samopoczucie. Inne objawy to:

  • apatia i depresja – witamina D jest niezbędna do zdrowego funkcjonowania mózgu, dlatego jej niedobór prowadzi do obniżenia nastroju,
  • wypadanie włosów – istnieje ścisły związek między niskim poziomem witaminy D w organizmie a skłonnością do utraty włosów,
  • bóle kości i pleców – wapń i fosfor są niezbędne jako budulec kości, a gwarancją ich wchłaniania jest obecność witaminy D w organizmie,
  • bóle mięśni – bez odpowiedniego poziomu witaminy D organizm doświadcza problemów z regeneracją mięśni po wysiłku fizycznym,
  • częste infekcje – grypa, przeziębienia czy choroby dróg oddechowych mogą być objawem niedoboru witaminy D, dlatego uzupełnij jej deficyt w celu poprawienia odporności,
  • otyłość – udowodniono ścisły związek między otyłością a niedoborem witaminy D, ponieważ deficyt tego składnika zwiększa łaknienie, magazynowanie się tkanki tłuszczowej i spowalnia metabolizm.

Warto zastosować suplementację witaminy D, jeśli rozpoznajesz powyższe objawy. W tym celu zrób badania i skonsultuj się z lekarzem, by dobrać odpowiednią dawkę i stężenie preparatu.