Woda termalna – nie wszędzie taka sama! Sprawdź, po czym poznasz naprawdę wartościową wodę termalną

W Polsce powstaje coraz więcej kompleksów basenowych zasilanych wodą termalną. To dobrze, ponieważ dzięki temu mamy łatwiejszy dostęp do bardzo cennej substancji o wybitnych właściwościach zdrowotnych. Z drugiej jednak strony niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że woda termalna wodzie termalnej nierówna. Poszczególne kompleksy są zasilane wodą o zupełnie innym składzie i tym samym charakterystyce. Na co warto zwrócić szczególną uwagę przed wybraniem się na konkretne termy? Garść wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Czym właściwie jest woda termalna?

Woda termalna jest pozyskiwana z bardzo głębokich pokładów ziemi. Kolejne warstwy gruntu, skał i wapieni chronią ją przed zanieczyszczeniami z działalności przemysłowej i rolniczej człowieka. Dzięki temu woda termalna jest idealnie czysta pod względem fizykochemicznym, zawierając wyłącznie to, co cenne dla ludzkiego organizmu.

Charakterystyczną cechą wody termalnej jest jej naturalnie wysoka temperatura. To zasługa ogrzewania przez magmę. Nawet po wydobyciu na powierzchnię woda wciąż jest gorąca (może mieć nawet 70-80 stopni Celsjusza), co jednocześnie świadczy o jej wysokiej jakości. W godnych polecenia kompleksach termalnych woda nie jest dodatkowo podgrzewana, ale wręcz musi być schładzana – warto na to zwrócić uwagę.

Specyfika wody termalnej – sprawdź, czy jest bezpieczna dla Twojego organizmu

Wraz z rosnącą popularnością kompleksów termalnych pojawia się coraz więcej wątpliwości dotyczących zdrowotnych aspektów kąpieli w wodzie z głębokich, gorących źródeł. Choć rzeczywiście istnieje szereg przeciwwskazań do korzystania z basenów termalnych (m.in. przechodzenie terapii nowotworowej, arytmia serca, poważne choroby układu krwionośnego), to jednak większość osób odniesie wymierne korzyści z takich kąpieli.

Warunek jest jeden: woda termalna musi mieć określoną specyfikę. Najkorzystniejsza dla ludzkiego organizmu jest woda siarczanowo-sodowo-wapniowa, siarczkowa i fluorkowa, która ma potwierdzone właściwości lecznicze.

Oceń skład wody termalnej, zanim zażyjesz w niej kąpieli

Każdy kompleks termalny powinien oficjalnie informować o rodzaju, jakości i składzie wody zasilającej baseny. Takiej informacji należy szukać na stronie internetowej term. Sprawdź, jakie składniki zawiera woda, co dużo mówi o jej potencjale terapeutycznym.

Najlepsza woda termalna jest pozyskiwana w okolicach Zakopanego. Zawiera kilkadziesiąt składników mineralnych, w tym potas, magnez, żelazo, chrom, krzem, siarkę, selen, mangan, lit, wapń czy sód. Dodatkowo znajdziemy w niej składniki specyficzne, jak siarkowodór i fluorki.

Bilans jonowy i stopień mineralizacji

Kluczowymi aspektami determinującymi jakość wody termalnej i jej wpływ na ludzki organizm są właśnie bilans jonowy oraz stopień mineralizacji. Korzystny bilans jonowy oznacza, że składniki mineralne zawarte w wodzie termalnej są dobrze przyswajane przez nasze ciało. Z kolei wysoki stopień mineralizacji (na poziomie nawet 1500 mg/dm3) to gwarancja potencjału terapeutycznego i rehabilitacyjnego wody.

Wybierz termy świadomie

Wiesz już, jak ocenić jakość wody termalnej i na tej podstawie wybrać odpowiednie termy. Nie jest to oczywiście jedyne kryterium, natomiast bezsprzecznie najważniejsze, jeśli zależy Ci na osiągnięciu korzyści zdrowotnych z kąpieli w basenach termalnych.

Najwyższej jakości wodę termalną znajdziesz w Termach BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej (https://www.termybukovina.pl/). Ten nowoczesny obiekt pozyskuje wodę z własnego ujęcia znajdującego się na głębokości 2400 metrów, pod zboczem Wysokiego Wierchu. Woda ta charakteryzuje się bardzo wysokim stopniem mineralizacji, jest bezpieczna dla kobiet w ciąży i dzieci, a przy tym ma wybitne właściwości terapeutyczne.

To niejedyny powód, dla którego warto wybrać się do Term BUKOVINA. Na miejscu znajdziesz mnóstwo atrakcji dla osób w każdym wieku, w tym strefę dziecięcą, efektowne zjeżdżalnie, jacuzzi, strefę saun czy bogatą ofertę zabiegów Wellness.

Planując wyjazd na termy koniecznie rozważ zatrzymanie się w czterogwiazdkowym Hotelu BUKOVINA, którego goście mają bezpośredni dostęp do basenów termalnych. Sprawdź korzystne pakiety pobytowe i zafunduj sobie romantyczny weekend we dwoje, relaks z przyjaciółmi czy super atrakcję dla całej rodziny.

Więcej o wodzie termalnej zasilającej Termy BUKOVINA przeczytasz na stronie internetowej https://www.termybukovina.pl/termy-bukovina/woda-termalna.