Zdecydowana większość z nas ma słabość do słodyczy. Trudno jest jednak cieszyć się piękną sylwetką, gdy często pozwalamy sobie na słodkie przyjemności. Słodycze są kaloryczne i niezdrowe – może to tylko mit? Co powiecie na zdrowe i dietetyczne słodkości, które można przygotować w domu?
1. Dietetyczne jagodzianki
Jagodzianki kojarzą się z beztroskim dzieciństwem, kiedy nikt z nas nie musiał myśleć o liczeniu kalorii. Latem, gdy nastaje sezon na jagody, z każdej cukierni dochodzi cudowny zapach jagodzianek. Warto wspomnieć, że fioletowe owoce są cennym źródłem antyoksydantów i witaminy C. Dobra wiadomość jest taka, że dbając o linię można przygotować jagodzianki – wystarczy zamienić kilka składników na te dietetyczne. Oto przepis na jagodzianki w wersji fit.
Składniki:
- 2 szklanki mąki orkiszowej
- 1 łyżka skrobi ziemniaczanej
- 25 g drożdży instant
- 1 szklanka mleka kokosowego
- Pół szklanki ksylitolu lub stewii
- 300 g jagód
- 2 łyżki stewii lub ksylitolu
Sposób przyrządzenia:
Podgrzej mleko kokosowe w niewielkim naczyniu. W oddzielnej misce wymieszaj mąkę, drożdże i cukier. Dolej podgrzane mleko i wymieszaj całość. W drugiej misce wymieszaj jagody wraz ze skrobią ziemniaczaną i stewią. Nagrzej piekarnik do 180 stopni i zacznij lepić kulki na drożdżówki. Z ciasta urwij różnej wielkości fragmenty i uformuj z nich kulki. Rozwałkuj je za pomocą wałka na placki o okrągłym kształcie. Jeśli ciasto się klei do wałka, to posyp stolnicę mąka. Do środka każdego placka włóż jagodowe nadzienie i dokładnie zaklej ciasto. Na blaszce posmarowanej olejem ułóż delikatnie wszystkie bułeczki i piecz w nagrzanym piekarniku do czasu, aż się lekko zarumienią.
2. Energetyczne kulki mocy
Niepozorne z wyglądu kulki o niewielkim rozmiarze to potężna dawka energii. Zawierają różne rodzaje orzechów, owoców, ziaren i pestek. Stanowią zdrową przekąskę, która potrafi być jednocześnie bardzo sycąca.
Składniki:
- 1 szklanka mieszanki ulubionych orzechów (migdały, włoskie, laskowe itp.)
- 0,5 szklanki nasion chia
- 0,5 szklanki mieszanki nasion siemienia lnianego i ziaren słonecznika
- 1 szklanka górskich płatków owsianych
- 1 szklanka suszonych daktyli (można wymieszać je z suszonymi morelami)
- 1 łyżka oleju kokosowego (opcjonalnie)
- 0,5 łyżeczki soli
- przyprawy: kakao, cynamon, chili
- dodatkowo do obtoczenia kulek: wiórki kokosowe, sezam, płatki jaglane, starte migdały
Sposób przyrządzenia
Z wyżej wymienionych składników powstaje około 15–18 sztuk. Namocz w wodzie daktyle. Zmiel w blenderze lub termomixie wszystkie orzechy i przesyp je do miski. Dodaj ulubione przyprawy i sól. Następnie zmiel płatki owsiane i wsyp je do oddzielnej miski. Po upływie około godziny zmiel w blenderze również namoczone daktyle. Powstałą, gładką masę połącz z mieszanką orzechów i dokładnie wymieszaj całość. Następnie powoli dodawaj płatki owsiane i ugniataj masę – do momentu, aż nie będzie się bardzo kleić do dłoni. Uformuj z powstałego „ciasta” niewielkie kulki i obtocz je w wybranych dodatkach. Następnie nagrzej piekarnik do 160 stopni i włóż do niego kulki ułożone na blaszce. Piecz około 25 minut. Podawaj schłodzone.
3. Dietetyczne brownie z cukinii
Brownie to jedno z bardziej wyśmienitych ciast – nawet dla tych, którzy nie należą do grupy miłośników słodyczy. Czekoladowe ciasto można z powodzeniem przygotować w dietetycznej wersji…z cukinią.
Składniki na ciasto:
- 2 średniej wielkości cukinie
- 8 łyżek rozpuszczonego masła
- 1 jajko
- 0,5 szklanki ksylitolu lub erytrytolu
- 0,5 szklanki mąki – najlepiej pełnoziarnistej
- 1 łyżeczka brązowego cukru
- 1/3 szklanki kakao
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka soli
- 2 paski gorzkiej czekolady – minimum o 70 % zawartości kakao
Składniki na polewę:
- 3-4 paski czekolady gorzkiej – minimum o 70 % kakao
- 2 łyżeczki ksylitolu
Sposób przyrządzenia:
Umyj i obierz cukinię, a następnie zetrzyj ją na tarce o małych oczkach. Startą cukinię odciśnij z wody przez sitko lub za pomocą ręcznika papierowego. Dodaj rozpuszczone masło, jajko, ksylitol, cukier brązowy i wymieszaj całość. Do mieszanki dodaj mąkę pełnoziarnistą, proszek do pieczenia, kakao, sól oraz czekoladę pokruszoną na kawałki. Ponownie wymieszaj całość. Nagrzej piekarnik do 180 stopni. W tym czasie przygotuj prostokątną blachę i wyłóż ją papierem do pieczenia. Wylej do niej ciasto. W rozgrzanym piekarniku piecz ciasto przez około 30 minut. Przygotuj polewę po wyjęciu ciasta z piekarnika i ostudzeniu. W niewielkim rondelku na małym ogniu rozgrzej czekoladę i wymieszaj z ksylitolem. Rozpuszczoną czekoladę rozsmaruj na upieczonym cieście i pozostaw do zastygnięcia.
4. Dietetyczny deser z nasionami chia
Pieczenie brownie czy jagodzianek zajmuje trochę czasu. Jeśli potrzebujemy szybkiego deseru, który nie wymaga pieczenia, idealnie sprawdzi się pudding z chia z ulubionymi owocami.
Składniki:
- 4 łyżki nasion chia
- 0,5 szklanki mleka krowiego lub roślinnego
- 0,5 szklanki mleczka kokosowego (może być w wersji light)
- 1 łyżka syropu klonowego
- szklanka ulubionych owoców – malin, truskawek, mango, kiwi, borówek amerykańskich
Sposób przyrządzenia:
Do miski wsyp nasiona chia, mleko, mleczko kokosowe i syrop klonowy. Całość dokładnie wymieszaj do momentu uzyskania gęstej konsystencji. Włóż masę do lodówki na 20 minut. Świeże owoce umyj i zmiksuj na gładką masę. Wyjmij masę z chia z lodówki i włóż do przezroczystych pucharków. Zblendowane owoce wlej do pucharków na masę z chia i ponownie całość włóż do lodówki na 2-3 h.
5. Dietetyczne ciastka owsiane
Idealną przekąską w słodkim wydaniu są również ciastka. Ale nie te sklepowe – z dużą zawartością cukru i całą gamą różnych, dziwnych składników lecz przyrządzone samodzielnie ciastka owsiane. W dodatku takie ciastka można zrobić na bazie płatków owsianych bez dodawania mąki.
Składniki:
- 1 szklanka płatków owsianych
- 0,5 szklanki suszonych daktyli
- 0,5 szklanki dodatków (według uznania – orzechy, morele, śliwki suszone, rodzynki)
- 1 jajko
- 1 łyżka kakao
Sposób przyrządzenia:
Namocz daktyle w ciepłej wodzie i pozostaw na około 20 minut. Po namoczeniu daktyli wrzuć je do blendera i zmiksuj razem z orzechami i pozostałymi dodatkami. Do powstałej gładkiej masy dodaj płatki owsiane i wymieszaj całość łyżką. Rozgrzej piekarnik do temperatury 180 stopni i włóż do niego uformowane ciastka. Ciastka ułóż najlepiej na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz przez około 15 minut.
6. Chlebek bananowy
Z łatwo dostępnych składników, które posiada w kuchni każda pani domu, można przyrządzić pyszny chlebek bananowy. Przepis na to ciasto również nie jest skomplikowany, a do tego chlebek ma doskonałe wartości odżywcze i nie zawiera żadnych chemicznych dodatków.
Składniki:
- 3 dojrzałe banany
- 2 szklanki płatków owsianych
- 2 jajka
- 2 łyżki miodu
- 2 łyżki ksylitolu
- 85 g masła lub 70 g oleju rzepakowego
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- pół łyżeczki cynamonu
Sposób przyrządzenia:
Płatki owsiane dokładnie zmiel w blenderze lub termomixie. Obrane banany rozgnieć widelcem. Ubij jajka wraz z ksylitolem, miodem i masłem na gładką masę. Do tak przygotowanej masy dodaj proszek do pieczenia i cynamon, a następnie delikatnie wymieszaj. Rozgrzej piekarnik do 180 stopni. Ciasto wlej do podłużnej blaszki wyłożonej papierem do pieczenia. W nagrzanym piekarniku piecz je przez 35-45 minut.
7. Lody bananowe
Lody cieszą się dużą popularnością w sezonie letnim, ale prawda jest taka, że smakują doskonale o każdej porze roku. Nie kupuj gotowych wysokokalorycznych lodów, lecz zrób je samodzielnie.
Składniki:
- 150 g gęstego jogurtu greckiego
- 1 średniej wielkości banan
- 1 łyżeczka ksylitolu
- odrobina aromatu waniliowego
Sposób przyrządzenia:
Jogurt grecki zmiel w blenderze z bananem, który wcześniej spędził 30 minut w zamrażalce. Dodaj aromat waniliowy i miksuj. Powstałą masę przełóż do pojemnika na lody i wrzuć do zamrażarki. Po około 1,5 – 2 h lody powinny być odpowiednio zmrożone.
8. Batoniki musli
Batoniki musli będą idealne, zarówno jako przekąska na wynos w letnie dni, jak i propozycja deseru po rodzinnym obiedzie. Mimo tego, że lista składników wydaje się dość długa, to produkty są łatwo dostępne.
Składniki:
- 0,5 kg płatków owsianych górskich
- 40 g orzechów laskowych
- 70 g orzechów włoskich
- 40 g migdałów
- 50 g siemienia lnianego
- 50 g sezamu
- 50 g suszonej żurawiny
- 50 g rodzynek
- 100 g pestek słonecznika
- 50 g pestek dyni
- 3 białka jajek
- 1 całe jajko
- 5 łyżek miodu
- 4 łyżki rozpuszczonego oleju kokosowego
Sposób przyrządzenia:
Wszystkie składniki włóż do dużej miski i starannie wymieszaj. Przygotuj dużą blachę i wyłóż ją papierem do pieczenia. Następnie wysyp na blachę przygotowaną mieszankę i łyżką wciskaj ją mocno w dno. Nagrzej piekarnik do 180 stopni i wstaw do niego blachę. Piecz przez ok. 25-20 minut. Po ostudzeniu możesz kroić batoniki dowolnej wielkości.
9. Jogurtowy deser z truskawkami
W upalne lato ten deser sprawdza się wręcz idealnie – jest lekki, słodki, smaczny, a przy tym dietetyczny.
Składniki:
- 500 g truskawek
- 1 łyżka skrobi ziemniaczanej
- 250 g gęstego jogurtu naturalnego
- 2 łyżki ulubionej granoli
- stewia lub ksylitol do smaku
Sposób przyrządzenia:
Obrane i umyte truskawki wrzuć do garnka i zalej niewielką ilością wody. Dodaj łyżeczkę stewii lub ksylitolu i gotuj na małym ogniu. Następnie rozpuść skrobię ziemniaczaną w 1/3 szklanki wody i również dodaj do gotujących się truskawek. Całość gotuj jeszcze kilka minut – aż zgęstnieje. Tak powstały kisiel truskawkowy przelej do przezroczystych naczyń, do połowy ich wysokości i pozostaw do ostygnięcia. Na ostudzony kisiel nałóż jogurt naturalny, a następnie całość posyp granolą.
10. Dietetyczna szarlotka
A teraz propozycja dla miłośników klasyki – szarlotka w wersji fit, która przypadnie do gustu osobom lubiącym tradycyjne smaki.
Składniki:
- 350 g obranych jabłek
- 75 g ksylitolu
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 120 g mąki pełnoziarnistej pszennej lub orkiszowej
- 2 jajka
- 80 ml mleka
- pół łyżeczki kardamonu
- pół łyżeczki cynamonu
- skórka otarta z 1 cytryny
- odrobina soli
Sposób przyrządzenia:
Rozgrzej piekarnik do temperatury 180 stopni. Przygotuj tortownicę o średnicy 22 cm i wyłóż ją papierem do pieczenia. Zmiksuj w mikserze 2 jajka, ksylitol, sól i skórkę startą z cytryny. Całość ucieraj mikserem przez ok. 5 minut. Obrane jabłka pokrój w talarki i skrop sokiem z cytryny, aby nie straciły swojego koloru. Przesiej mąkę razem z przyprawami – cynamonem, kardamonem i proszkiem do pieczenia. Następnie połącz masę z jajkami, mlekiem i przesianą mąką. Zmiksuj całość. Dodaj większą część jabłek (kilka zostaw na ozdobienie góry) i wymieszaj. Tak przygotowane ciasto wlej do foremki, na wierzchu ułóż resztę jabłek i włóż do nagrzanego piekarnika. Piecz przez ok. 40 minut.