Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca seniorom systematyczną aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności przez minimum 150-300 minut tygodniowo. Siedzący tryb życia jest niewskazany w żadnym wieku, jednak dla osób starszych ruch jest szczególnie ważny. Które ćwiczenia są najlepsze dla seniorów?
Dlaczego aktywność fizyczna w podeszłym wieku jest tak ważna?
Ruch jest dla organizmu niezbędny. Pozwala zachować i poprawić kondycję, a tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych, m.in. nadciśnienia czy cukrzycy typu II. Ponadto aktywność fizyczna wzmacnia mięśnie, dzięki czemu odciąża i stabilizuje stawy, co pozwala dłużej zachować ich sprawność i pełną funkcjonalność.
Ćwiczenia mają pozytywny wpływ także na zdrowie psychiczne. Powodują zwiększoną produkcję endorfin, które poprawiają samopoczucie oraz wspomagają redukcję stresu i lęku. Sprawni fizycznie seniorzy są niezależni, a ćwiczenia pozwalają im dłużej utrzymać ten stan. Dzięki nim codzienne czynności, takie jak zakupy, wchodzenie po schodach czy sprzątanie stają się łatwiejsze do wykonania.
Aktywność fizyczna często oznacza też zwiększone kontakty z rówieśnikami. Wyjazdy do sanatorium, ćwiczenia w grupie czy uczestnictwo w zajęciach przeznaczonych dla osób starszych ułatwiają nawiązywanie nowych znajomości. To szczególnie ważne w kontekście zdrowia psychicznego seniorów – często towarzyszy im samotność, która sprzyja rozwojowi depresji.
Bezpieczne ćwiczenia dla osób starszych
Rodzaj aktywności fizycznej trzeba dobrać do stanu zdrowia seniora oraz jego aktualnej kondycji. Ćwiczenia powinny wzmacniać wszystkie grupy mięśni, lecz jednocześnie nie mogą zbyt mocno obciążać stawów. Przykładowe rodzaje aktywności fizycznej odpowiednie dla starszych osób to:
- spacery – warto zacząć od krótkich dystansów i stopniowo je wydłużać,
- ćwiczenia wzmacniające – trening z wykorzystaniem oporu własnego ciała lub przyborów, np. butelek z wodą czy taśmy elastycznej,
- joga, pilates – mają na celu rozciągnięcie i uelastycznienie mięśni, a także zwiększenie zakresu ruchu w stawach,
- taniec, zumba – poprawiają nie tylko wydolność organizmu, ale też koordynację i równowagę1.
Sport to także ryzyko urazu. Jak sobie z nim poradzić?
Kontuzje przytrafiają się w każdym wieku. Najczęściej dotyczą one przeciążenia mięśni czy skręcenia stawu. W miejscu urazu rozwija się wtedy stan zapalny, którego objawy to:
- ból,
- opuchlizna,
- zaczerwienienie,
- miejscowe ocieplenie skóry.
Kontuzję u osoby starszej zawsze warto skonsultować z lekarzem, żeby wykluczyć poważniejsze uszkodzenia. Doraźnie można zastosować doustne leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, np. na bazie deksketoprofenu. Blokuje on aktywność enzymów produkujących mediatory stanu zapalnego – prostaglandyny. To one odpowiadają za pojawienie się objawów zapalenia w miejscu urazu, dlatego zahamowanie ich syntezy może złagodzić te dolegliwości.
Deksketoprofen wykazuje niewielkie ryzyko działań niepożądanych, dzięki czemu jest bezpieczny dla osób starszych. W odróżnieniu od większości leków przeciwzapalnych może być stosowany nawet w połączeniu z dawkami kardiologicznymi kwasu acetylosalicylowego – seniorzy często zażywają je w celu zapobiegania zakrzepom krwi2.
Każdy rodzaj aktywności fizycznej, który zachęci osoby w podeszłym wieku do ruchu, będzie dobry. Przede wszystkim ćwiczenia muszą sprawiać przyjemność, żeby senior chętnie w nich uczestniczył. W ten sposób jednocześnie zadba zarówno o swoje zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.