Czy objawy POChP wpływają na codzienne funkcjonowanie?

Stale pogarszający się stan środowiska wpływa negatywnie na stan zdrowia całych społeczeństw. Smog, zanieczyszczenia komunikacyjne i papierosy – wszystkie te czynniki sprawiają, że coraz większa część ludzkościchoruje na choroby układu oddechowego. Przykładem jest POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, która dotyczy już niemal 2 milionów Polaków. Jeśli chcesz się dowiedzieć, czym jest wskazana przez nas jednostka chorobowa i z jakimi objawami  się wiąże, jesteś w odpowiednim miejscu. W tym artykule przedstawimy Ci najczęstsze objawy POChP i wyjaśnimy, jakie są najczęstsze przyczyny choroby.  Brzmi ciekawie? W takim razie serdecznie zapraszamy do lektury poniższego tekstu.

Czym jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc?

POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, jak sama nazwa wskazuje, jest chorobą układu oddechowego  o charakterze przewlekłym. Wskazana przez nas jednostka chorobowa cechuje się obturacją, czyli zwężeniem  dróg oddechowych. Przez długi czas zakładano, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc dotyka jedynie mężczyzn; na przestrzeni ostatnich lat okazało się jednak, że kobiety stanowią już ponad 30% spośród wszystkich pacjentów. Jakie są objawy POChP? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższej części tekstu.

Najczęstsze objawy POChP – przykłady

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc charakteryzuje się kilkoma objawami. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy listę najczęstszych objawów , które mogą  wskazywać, że dzieje się „coś niedobrego”.

Najczęstsze objawy POChP:

  • Przewlekły kaszel – Pierwszym z objawów większości chorób płuc najczęściej jest kaszel. Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc nie jest w tej kwestii wyjątkiem. Jeśli zatem od pewnego czasu wstajesz z łóżka i czujesz, że napad kaszlu nadchodzi, powinien to być dla Ciebie jasny sygnał, że w tej sytuacji należy zasięgnąć opinii lekarza.
  • Duszność – Kolejnym objawem Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc jest duszność. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku chorych na POChP objaw ten nie musi wiązać się z wysiłkiem fizycznym. Chorzy na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc nierzadko mierzą się z dusznościami podczas zwykłych czynności, na przykład podczas jedzenia.
  • Odkrztuszanie plwociny – Kolejnym następstwem przewlekłego kaszlu jest odkrztuszanie plwociny. Plwocina to specyficzna wydzielina płucna, zawierająca w sobie takie elementy, jak: ślina, komórki złuszczonego nabłonka, pyły oraz resztki jedzenia. Warto zaznaczyć, że w późniejszym stadium choroby plwocina może być zabarwiona krwią lub ropą.
  • Obniżenie tolerancji wysiłku – Objaw ten widoczny jest szczególnie u osób, które w przeszłości mogły pochwalić się wyjątkowo dobrą kondycją fizyczną. Jeśli tak było w Twoim przypadku, a dziś odczuwasz zadyszkę po krótkim spacerze, to znak, że w Twoich płucach dzieje się coś niedobrego.

Wskazane powyżej objawy POChP to zaledwie przykłady. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na portalu Oddychajmy.pl: https://oddychajmy.pl/objawy-pochp/. To strona poświęcona zagadnieniu Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, gromadząca istotne informacje  . Jeśli zatem chcesz poszerzyć swoją wiedzę odnośnie POChP, koniecznie kliknij we wskazany link.

Co jest przyczyną POChP?

Dobrze – znasz już podstawowe objawy POChP. Najwyższa pora wspomnieć, co stanowi główną przyczynę wskazanej jednostki chorobowej . Na wstępie chcielibyśmy jednak zaznaczyć, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc nie jest chorobą zakaźną. Jeśli zatem ktoś z Twoich bliskich ma rozpoznane POChP, nie obawiaj się, choroba nie jest zakaźna. Poniżej znajdziesz listę najczęstszych przyczyn POChP:

  • Papierosy – Jedną z głównych przyczyn występowania Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc jest palenie wyrobów tytoniowych I trudno się temu dziwić – wszak papierosy zawierają w sobie ponad cztery tysiące szkodliwych substancji, wśród których możemy wymienić także te rakotwórcze. Mimo rozpoznania choroby co drugi pacjent kontynuuje palenie tytoniu, pogłębiając tym samym uszkodzenie dróg oddechowych i zmniejszając szansę na spowolnienie tempa postępu choroby.
  • Smog – Choć o smogu z roku na rok słyszymy coraz więcej, sytuacja w Polsce nie ulega znaczącej poprawie. Zła jakość powietrza jest zatem kolejnym czynnikiem, który wpływa na liczne zachorowania na choroby płucne.
  • Zanieczyszczenia komunikacyjne i przemysłowe – Aż sześć polskich miast znajduje się na niechlubnej liście dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast europejskich. Chyba nie trzeba tu nic więcej dodawać?
  • Predyspozycje indywidualne – Narażone na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc mogą być również osoby, które w przeszłości wielokrotnie przechodziły infekcje dolnych dróg oddechowych lub przebyły gruźlicę płuc.

Jak widzisz zarówno objawy POChP, jak i przyczyny choroby, są dość charakterystyczne. Jeśli zatem wiesz, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może dotyczyć właśnie Ciebie lub bliskiej Ci osoby, czym prędzej skonsultuj swoje przypuszczenia z lekarzem. Wskaże Ci on dalsze kroki postępowania, a także umożliwi dostęp do leków, które mogą pomóc Ci w codziennym funkcjonowaniu.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz