Jeśli masz nieodpartą potrzebę zakupów, bo zniszczyły się lub ‘wyrosłaś’ z nich, to radzimy, aby pierwszą rzeczą na jaką zwrócisz uwagę, był rodzaj tkaniny z jakiej dana rzecz jest wyprodukowana. Wtedy to, co wybierzesz będzie służyć ci przez lata.
Startujemy z cyklem #tkaninamaznaczenie, w którym będziemy opisywać blaski i cienie wielu materiałów, z których produkowane są nasze bluzki, T-shirty, spodnie, sukienki i wszystko, co na siebie zakładamy i co nosimy. Czytaj nasz serialowy przewodnik, a dowiesz się, jak bardzo możesz to zmienić dla siebie i dla planety.
POLIESTER
Powstaje dokładnie z tej samej substancji, co plastikowe butelki, czyli PET. Niestety, gdy jesteś ubrana w coś z poliestru, to twoja skóra ma poważne problemy, aby oddychać.
Za co go nie lubimy?
- Jest materiałem ropopochodnym, więc pochodzi z nieodnawialneg źródła.
- Rozkłada się aż 500 lat!
- Wydziela do środowiska cząsteczki mikroplastiku, głównie podczas prania.
- Do jego farbowania używa się wiele substancji chemicznych, które trafiają do gleb, rzek i oceanów.
- Do jego produkcji zużywa się bardzo dużo energii (dwa razy więcej, niż przy produkcji bawełny), co sprawia, że więcej CO2 przedostaje się do atmosfery.
Poliester recyklingowany
Ostatnio niektóre firmy, głównie modowe, próbują produkować ubrania z recyklingowanego poliestru. Jest on faktycznie bardziej przyjazny dla środowiska, bo jego produkcja wymaga mniej energii oraz ograniczana jest w ten sposób ilość plastikowaych odpadów. Niestety do recyklingu PET używa się tych samych szkodliwych substancji chemicznych, co przy produkcji nowego poliestru.
Koszulki
Marka #TheNorthFace zaprezentowała niedawno limitowaną serię koszulek Recover Tee, które powstały z 18 tysięcy kilogramów plastikowych butelek zebranych w Alpach. Jej wcześniejszą akcją było wyprodukowanie kolekcji Reduce ze skrawków i resztek tkanin zebranych w halach produkcyjnych brandu.
Co istotne od każdej sprzedanej koszulki Recover Tee marka oddaje 1 euro na konto Summit Foundation – fundacji, która wspiera programy sprzątania Alp i pomaga chronić ich naturalny krajobraz. Kolekcja jest już dostępna online lub w wybranych sklepach stacjonarnych marki.
Buty
#Adidas z kolei zaprezentował w ubiegłym roku innowacyjne modele butów, które można w pełni poddać recyklingowi. Są one wyprodukowane z plastiku i właśnie dlatego buty mogą przejść metamorfozę, czyli zostać przetworzone w nową parę.
Kostiumy kąpielowe
Austriacki oddział firmy #McDonald’s w nietypowy sposób wykorzystał plastikowe słomki, wycofane z sieci restauracji w związku z nową strategią zrównoważonego rozwoju, i przerobił je na kostiumy kąpielowe.
Fotele samochodowe
Nawet niemiecki koncern #Audi włączył się w ten trend i oferuje w czwartej generacji modelu #A3 obicia foteli po raz pierwszy wykonane są z tkaniny z surowców wtórnych, gdzie około 89 procent składu tkaniny to przetworzone butelki PET.
Policz, ile masz ubrać z poliestru i daj znać, czy lubisz tę tkaninę.