Od tego, jak przechowujemy produkty w lodówce, zależy nasze zdrowie, dobry smak potraw, a także ich dłuższa trwałość. Dostępne w lodówkach dodatkowe funkcje i rozwiązania dbają o nasze bezpieczeństwo i wydłużają czas przydatności do spożycia produktów spożywczych. Aby jednak bezpiecznie przechować zarówno surowe produkty, jak i gotowe dania, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad.
Jak przechowywać produkty w lodówce?
W niskiej temperaturze, jaka panuje w lodówce (optymalna to 2oC – 5oC), proces namnażania się bakterii zostaje znacznie spowolniony. Nowoczesne technologie, o których powiemy za chwilę, pozwalają jeszcze dłużej cieszyć się świeżością i smakiem naszych produktów spożywczych, jednak nie we wszystkim są w stanie nas zastąpić. Oto, co możemy zrobić, aby przechowywanie odbywało się w sposób bezpieczniejszy i bardziej efektywny:
- Stosuj pojemniki na żywność i woreczki do zamrażarki w celu zabezpieczenia produktów spożywczych.
- Gotowane produkty, w szczególności mięso, trzymaj na innej półce niż surowe.
- Resztki schładzaj tak szybko, jak to możliwe (najlepiej w ciągu 2 godzin), przechowuj je w lodówce i zjedz w ciągu 2 dni.
- Pilnuj terminów przydatności do spożycia produktów z etykietą, to co zamrażasz koniecznie dokładnie opisuj. Nigdy nie zamrażaj ponownie!
- Rozłożenie produktów we wnętrzu lodówki musi zapewniać cyrkulację powietrza, zatem nie mogą być ułożone zbyt gęsto, ani przylegać do ścian urządzenia.
- Pamiętaj o odpowiednim ułożeniu produktów w lodówce.
- Przechowywanie świeżo umytych owoców i warzyw w lodówce może znacznie skrócić ich żywotność. Dodając wilgoć do produktu, przyspieszasz proces rozkładu, więc poczekaj z myciem do momentu konsumpcji.
- Schłodź mięso, nabiał i inne podstawowe produkty w lodówce w ciągu dwóch godzin od zakupu, aby uniknąć zwiększeniu ryzyka rozwoju bakterii.
Jak rozmieścić żywność w lodówce?
We wnętrzu lodówki występuje stratyfikacja termiczna i to właśnie na tej podstawie powinniśmy rozmieszczać żywność.
Na górnej półce powinniśmy przechowywać: dżemy i powidła, a także mleko, kefiry i jogurty.
Na półce środkowej chowamy produkty o krótkiej trwałości, takie jak na przykład biały ser, twarożek czy pokrojoną wędlinę. Możemy ustawić tu również przygotowane przez nas potrawy. Ale układając je tam należy pamiętać szczelnym przykryciu ich.
Dolne szuflady to idealne miejsce do przechowywania warzyw i owoców. Te mniej trwałe, jak np. maliny lub truskawki, można trzymać dzień lub dwa bez mycia. Natomiast sałatę czy szczypiorek nawet kilka dni.
Owoce i warzywa przechowuj oddzielnie, ponieważ niektóre z nich wydzielają gaz etylenowy, który może powodować pogorszenie stanu innych produktów tego typu. Awokado, banany, nektaryny, brzoskwinie, gruszki, śliwki i pomidory, mogą wpływać na przedwczesne zepsucie niektórych warzyw.
Boczne półki nadają się do trzymania oleju roślinnego, słoików z przetworami, chrzanu, soków w kartonach i butelek z sosami. Na drzwiach lodówki znajduje się zazwyczaj również pojemnik na jajka. Można je przechowywać 2-3 tygodnie. Ważne aby nie myć jajek przed ułożeniem do lodówki!
Drzwiczki są najcieplejszą częścią lodówki i powinny być zarezerwowane dla żywności, która jest najbardziej odporna na zepsucie. Przechowuj tutaj przyprawy, soki i inne produkty spożywcze, które mogą wytrzymać wahania temperatury.
Utrzymanie higieny i czystości
Aby zapewnić optymalną higienę w lodówce należy ją regularnie czyścić i rozmrażać. Warto dodać, że na rynku dostępne są lodówki, które posiadają innowacyjną technologię Total No Frost, która do minimum ogranicza powstawanie szronu w chłodziarko-zamrażarce, a tym samym eliminuje konieczność kłopotliwego i czasochłonnego rozmrażania.
Przechowywać w lodówce czy nie?
Jednym z trudniejszych pytań jest ustalenie, co powinno być przechowywane w lodówce, a co nie. Niektóre produktu nie powinny się tam znaleźć. Na przykład pomidory w lodówce tracą smak – utrzymuj je w temperaturze pokojowej. Cebula, dynia i ziemniaki najlepiej radzą sobie w chłodniejszym otoczeniu o niskiej wilgotności, dlatego przechowuj je w ciemnej szafce lub innym miejscu poza lodówką. Awokado i wiele owoców można po prostu zostawić na blacie do dojrzewania lub w razie potrzeby wstawić do lodówki, aby spowolnić ten proces. Zioła można przechowywać w lodówce lub w wazonie na blacie, jeśli będą używane w ciągu kilku dni.
Jest też szara strefa: żywność, którą można przechowywać w lodówce, aby zachować maksymalną świeżość i jakość, lub nie, jeśli zużyjemy ją stosunkowo szybko. Na przykład orzechy czy oleje o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych, takie jak olej rzepakowy, szafranowy i oliwa z oliwek, będą trwać dłużej, jeśli będą przechowywane w lodówce z dala od wysokich temperatur.
Na co zwrócić uwagę wybierając sprzęt do swojego domu?
Zakup lodówki może nie być prostą sprawą, zwłaszcza, że obecnie lodówki oferują wiele udogodnień i nowinek technologicznych, które zwiększają jakość przechowywania żywności. Podstawowe parametry, na które zwracamy uwagę, kupując chłodziarkę, to:
- wysokość i szerokość,
- pojemność,
- klasa energetyczna,
- głośność,
- sposób otwierania drzwi,
- design i kolorystyka.
Duży wpływ na wybór odpowiedniego sprzętu będzie miała też technologia i udogodnienia, dzięki którym przechowywanie żywności staje się jeszcze wygodniejsze. Warto tu wymienić:
- agregaty – w większości nowoczesnych lodówek stosuje się kompresory inwerterowe, które są cichsze i rzadziej się psują,
- termostaty – w droższych urządzeniach otrzymujemy 2 termostaty, tak aby oddzielnie sterować temperaturą w chłodziarce i zamrażarce,
- ultrafioletowe światło – podwyższa standard ochrony żywności, na przykład w lodówce Haier unikalna technologia antybakteryjna ABT®, chroni wnętrze lodówki przed namnażaniem się bakterii,
- no frost – technologia automatycznego odszraniania i odmrażania lodówki,
- dwa oddzielne obiegi powietrza – dzięki temu zapachy nie przechodzą między komorami i nie mieszają się,
- komora zero – utrzymująca temperaturę od 0 do 3 stopni,
- komory świeżości – z regulacją wilgotności (obiegiem powietrza) na warzywa i owoce,
- czujniki monitorujące temperaturę na każdej półce i zapewniające kierowanie chłodnego powietrza tam, gdzie jest to potrzebne,
- taca aluminiowa przyspieszająca zamrażanie – opatentowana nowość marki Haier.
Wszystkie te funkcje pozwalają zatrzymać w żywności cenne składniki odżywcze, ale również znacząco wydłużają czas jej przechowywania. To ważne w coraz częściej wprowadzanej w polskich domach koncepcji zero waste i less waste. Owoce i warzywa zachowują także swój doskonały smak i wygląd, jedzenie nie „przesiąka” innymi zapachami z lodówki, ze względu na czystszy przepływ powietrza, a zarówno mrożenie, jak i rozmrażanie produktów, odbywa się w sposób zdrowy i maksymalnie bezpieczny.