Jaka mąka na chałkę + przepis

Jaka mąka na chałkę, żeby była puszysta i z chrupiącą skórką? Kto z nas nie pamięta tradycyjnej chałki? Posmarowana miodem, pyszną konfiturą albo zjedzona ze smakiem z odrobiną kremowego masła – babcie często rozpieszczały nas chałkami na śniadanie. Te z największą ilością kruszonki znikały w okamgnieniu. Tak jak w przypadku wszystkich drożdżowych wypieków, tak i w przypadku chałki kluczem dobrego ciasta jest wybór odpowiedniej mąki. W linii „Domowa Piekarnia” z Młyna Jaczkowice znajdziemy specjalną mąkę do chałki, z którą przygotujemy pachnące, delikatne wypieki, które przywrócą wspomnienia z dzieciństwa i zachwycą nasze pociechy.

Chałka zawdzięcza swój smakpołączeniu zaledwie kilku prostych składników. To dlatego tak ważne jest, by były one najwyższej jakości. Skórka chałki powinna być chrupiąca, natomiast jej wnętrze miękkie, puszyste i delikatne w smaku. Po zastukaniu palcem idealnie wypieczony warkocz wyda dźwięk zbliżony do świeżego bochenka.

Jaka mąka na chałkę, żeby była puszysta i z chrupiącą skórką

Chałka wywodzi się z kuchni żydowskiej, gdzie była przygotowywana na słono. W Polsce przyjęła się jako słodki, słowiański warkocz z kruszonką, który do dzisiaj najchętniej zjadamy na śniadanie. Niezależnie od tego, z czym mamy ochotę ją zjeść, powinniśmy zadbać o odpowiednią konsystencję ciasta. Dobra chałka, mimo chrupiącej skórki, musi zachować optymalny poziom wilgoci w środku, żeby nie być za sucha.

W zależności od doboru składników i przepisu, chałkę powinno się piec od 20 do 45 minut. Dobra mąka pozwala wydobyć w tym czasie najlepsze walory smakowe, a zatem – chrupiącą skórkę i miękki środek. Linia „Domowa Piekarnia” od Młyna Jaczkowice to rozwiązanie dla amatorów kuchni, którzy cenią sobie głębię smaku. Mąka na chałkę Typ 500 charakteryzuje się niższą zawartością popiołu oraz glutenu od innych typów mąk pszennych. Dzięki temu gotowa chałka ma delikatny i puszysty, jasny miękisz oraz zachowuje dłużej świeżość i aromat domowego wypieku.  Dodatkowo na opakowaniu możemy znaleźć sprawdzony przepis.

Jeden produkt – wiele możliwości

Chyba każdy z nas pamięta smak świeżej, jeszcze ciepłej chałki zjadanej po drodze z piekarni lub pieczonej przez mamę i babcię. Rozrywana palcami, przyrządzana z rodzinnego przepisu i maczana w ulubionych konfiturach, nieraz królowała podczas leniwych śniadań. Samo ciasto, jeśli jest dobrze przygotowane, może stać się podstawą do wielu innych wypieków. Warto z niego przygotować na przykład maślane bułeczki, rogaliki i placek drożdżowy z sezonowymi owocami.

Z kolei sama chałka, która straciła już trochę na świeżości, może przemienić się w pachnące cynamonem tosty. Wystarczy pokroić ją na grubsze kromeczki, namoczyć w roztrzepanym jajku z niewielką ilością mleka oraz cukru i podsmażyć na masełku. Mąka na chałkę z Młyna Jaczkowice pomoże nam uzyskać ciasto, które sprawdzi się w przypadku wszystkich przepisów wymagających niezawodności.

Mąka na chałkę od Młyna Jaczkowice ma biały, jednolity kolor, bez niepokojących odcieni czy smug. Pachnie zmielonym zbożem, nie wyczuwamy w niej żadnych obcych aromatów, dzięki czemu możemy w pełni cieszyć się głębią smaku przygotowywanych potraw. Polecana szczególnie do chałki, mąka z Młyna Jaczkowice pozwala na nieograniczone możliwości w domowej kuchni.

Dla podkreślenia głębi smaku

Wybierając składniki do przygotowywania wypieków, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na ich jakość. Źle dobrana mąka może być przyczyną kulinarnych niepowodzeń – niewyrośniętego ciasta, powstawania zakalców czy braku charakterystycznego, świeżego aromatu po wyjęciu z piekarnika. Mąki z Młyna Jaczkowice w 2012 roku zostały wyróżnione przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi znakiem „Poznaj Dobrą Żywność”, a program „Doceń Polskie”, którym zajmują się specjaliści zawodowo związani z żywnością, wyróżnił mąki Młyna Jaczkowice mianem „Top Produktu”. Pszenica używana do produkcji mąki na chałkę z linii „Domowa piekarnia” pochodzi od lokalnych rolników, gwarantuje uzyskanie najlepszego jakościowo produktu, dzięki któremu unikniemy kulinarnych rozczarowań i z powodzeniem przygotujemy nawet najbardziej wymagające wypieki.

Młyn Jaczkowice położony jest na Dolnym Śląsku, w dolinie Odry, w otoczeniu żyznych ziem Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Urodzajne gleby, łagodne zimy i ciepłe lata powodują, że to tutaj dojrzewają najlepsze odmiany pszenicy, z których tworzy się najlepsze jakościowo mąki. Mąka na chałkę z Młyna Jaczkowice to niezawodny składnik kuchni, w której nie brakuje smakoszy domowych wypieków. Z pomocą linii „Domowa Piekarnia” ożywimy wspomnienia z dzieciństwa i wprowadzimy domowników w klimat babcinej kuchni. Pachnące, świeże i lekkie ciasto z chrupiącą skórką na pewno każdego zachwyci głębią kulinarnych doznań i spotka się z entuzjazmem nawet najbardziej wybrednych smakoszy.

Wartość odżywcza w 100 g produktu Mąka na chałkę
Wartość energetyczna 1483 kJ / 350 kcal
Tłuszcz 1,3 g
W tym: kwasy tłuszczowe nasycone 0,2 g
Węglowodany 72,2 g
W tym: cukry 0,3 g
Błonnik 1,5 g
Białko 11,5 g
Sól 0,005 g

Przepis na chałkę

Składniki:

500 g Mąki na Chałkę „Domowa Piekarnia”

250 ml ciepłego mleka

7 g suchych drożdży lub 20 g świeżych

1 całe jajko

50 g cukru

50 g miękkiego masła

1 opakowanie cukru waniliowego

płaska łyżeczka soli

Sposób przygotowania:

Przesianą mąkę wsypać do miski i wymieszać z drożdżami (w przypadku świeżych drożdży, należy rozpuścić je w mleku). Mleko wymieszać z jajkiem, masłem, cukrem i wlać do mąki. Dodać sól. Ciasto wyrabiać energicznie przez kilka minut aż do osiągnięcia gładkiej konsystencji. Następnie odstawić w ciepłe miejsce, przykryć ściereczką i poczekać aż podwoi swoją objętość. Ciasto ponownie wyrobić i podzielić na 4 równe części. Z każdej części uformować wałek i zaplatać w warkocz.

Chałkę należy odstawić do ponownego wyrastania na około 1 godzinę (przykryć ściereczką). Przed wstawieniem do piekarnika posmarować roztrzepanym jajkiem, aby się ładnie zarumieniła i posypać makiem lub kruszonką. Piec w temperaturze 180˚C przez ok. 25-30 minut.

P.P.U.H. WOSEBA Sp. z o. o. MŁYN JACZKOWICE to producent mąki, który stosuje rozbudowany system kontroli jakości obejmujący każdy etap produkcji mąki i otrąb począwszy od dostawy surowca a skończywszy na gotowym produkcie. Młyn Jaczkowice położony jest wśród żyznych pól doliny Odry, które słyną z uprawy znakomitej pszenicy, wykorzystywanej do produkcji najwyższej jakości mąk. Produkty marki są wyróżniane licznymi certyfikatami przyznawanymi przez czołowych ekspertów żywienia.

www.mlynjaczkowice.pl

chałkamąkapieczywoprzepis
Komentarze (0)
Dodaj komentarz