Jakie są sposoby na bezsenność u osób starszych?

Im jesteśmy starsi, tym większe mamy problemy z zasypianiem. Już co druga osoba po pięćdziesiątce uskarża się na bezsenność. Konsekwencją tego jest złe samopoczucie, kłopoty ze zdrowiem, zmęczenie widoczne na twarzy. Wystarczy jednak wyeliminować złe nawyki, żeby przywrócić naturalny rytm snu. Jakie są sposoby na bezsenność u osób starszych?

Dlaczego bezsenność częściej dotyczy osób starszych?

Zapotrzebowanie na sen jest podobne u osób dorosłych, pod warunkiem, że nie zmniejszy się poziom aktywności życiowej, a szczególnie fizycznej. U osób starszych ten aspekt często się zmienia wraz z przejściem na emeryturę i dlatego organizm nie potrzebuje już tyle godzin na regenerację, co u osób prowadzących aktywny tryb życia. Dodatkowo zmienia się rytm dnia, stąd organizm, który przyzwyczajony jest do określonych pór budzenia się i zasypiania, może zareagować problemami ze snem.

Często przyczyną bezsenności u osób starszych są różne dolegliwości i związany z nimi ból, który dokucza w nocy. Bezsenność jest symptomem schorzeń zapalnych, zwłaszcza reumatoidalnych, autoimmunologicznych, endokrynologicznych. Ze snu skutecznie wybudzają bóle stawów, kręgosłupa, zgaga czy kłopoty z pęcherzem moczowym. Pojawiająca się u seniorów depresja to kolejna przyczyna kłopotów z zasypianiem.

Jakie są sposoby na bezsenność u osób starszych?

Niedobory snu skutkują chronicznym zmęczeniem, zaburzeniami koncentracji czy otyłością. Wpływają też na wygląd i samopoczucie, dlatego kłopotów z zasypianiem nie należy bagatelizować. Warto wiedzieć, co może je powodować i zmienić złe nawyki. Szczególnie niekorzystnie wpływa na kłopoty ze snem zła dieta, tryb życia czy korzystanie z urządzeń elektrycznych. Ale nie tylko. Oto kilka wskazówek, jak zadbać o zdrowy sen.

Nie zmieniaj rytmu dnia

Nie zmieniaj rytmu dnia po przejściu na emeryturę. Dotyczy to zwłaszcza pory wstawania z łóżka. Nie wydłużaj też czasu snu, jeśli zwykle starczało ci 6-7 godzin, aby się wyspać. Możesz ten czas wydłużyć o pół godziny, jeśli zbyt krótki sen dał uczucie zmęczenia lub gdy zwykle w weekendy odpoczywałeś więcej.

Nie przejadaj się na noc

Problemy ze snem mogą mieć związek z dietą. Tłuste i obfite kolacje nie sprzyjają odpoczynkowi, dlatego powinny być posiłkiem lekkostrawnym, który należy zjeść na 2-3 godziny przed snem.  Będziemy lepiej spali, jeśli nie położymy się do łóżka głodni. Warto pamiętać, że  smażone potrawy powinniśmy zastąpić tymi pieczonymi lub gotowanymi na parze. Późną porą unikajmy też łakoci i słonych przekąsek. Produkty te są mocno kaloryczne. Oznacza to, że dostarczają organizmowi dużą dawkę energii, co jest niewskazane przed snem.

Wyłącz TV

Czy wiesz, że elektroniczny sprzęt może zaburzać twój spokojny sen? Emitowane przez smartfon czy telewizor niebieskie światło to sygnał dla mózgu, że nastaje świt. Wówczas nasz umysł hamuje uwalnianie melatoniny, hormonu regulującego naturalny rytm snu. Jeśli chcesz szybciej zasnąć, odłóż telefon i wyłącz telewizor lub laptopa przynajmniej na pół godziny przed pójściem spać. 

Zadbaj o swój komfort

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jakie znaczenie dla jakości snu może mieć poduszka. Źle dobrana wpływa na problemy z kręgosłupem i sprawia, że budzimy się niewyspani. Dlatego wybierając ją powinniśmy kierować się właściwościami oraz funkcjonalnością produktu. Z myślą o tych, którzy borykają się z bólami kręgosłupa powstała poduszka ergonomiczna Havero marki Wendre. Produkt został wykonany z pianki termoplastycznej. Dzięki temu zapewnia ona idealne podparcie podczas snu i prawidłowe rozłożenie siły nacisku ciała.  Odciążenie kręgosłupa znacząco poprawia też komfort wypoczynku i wpływa na zasypianie.

Innym rozwiązaniem jest poduszka ortopedyczna Aloe Vera. Podczas snu zapewnia ona prawidłowe podparcie szyi i ramion. Ponadto produkty z tej linii są przyjazne alergikom i osobom, których cera jest skłonna do podrażnień. Kojące właściwości aloesu dodatkowo poprawią wygląd naszej skóry, a my będziemy budzić się bardziej wypoczęci

Zrelaksuj się

Stres, zmęczenie, szybkie tempo życia – wszystko to ma wpływ na to, jak śpimy. Im więcej emocji w ciągu dnia, tym trudniej o spokojny sen, dlatego warto pomyśleć wieczorem o chwili wytchnienia. Pomocna może okazać się aromatyczna kąpiel z olejkami eterycznymi. Taka forma relaksu zneutralizuje stres, rozluźni mięśnie, poprawi samopoczucie i pomoże
w stanach wyczerpania. Pamiętajmy jednak, by temperatura wody nie była za gorąca – przegrzanie organizmu nie służy zasypianiu.

Czytaj

Czytanie książek jest jednym z tych rytuałów, które ułatwiają zasypianie. Miłośnicy literatury doskonale wiedzą, jak uspakajające jest to zajęcie. Wprowadzenie nawyku czytania przed snem zredukuje stres i poprawi jakość naszego odpoczynku. Nie sięgajmy jednak po książki czy artykuły związane z naszą pracą ani te, które mogą pobudzić emocje. Literatura przed snem ma nam pomóc w relaksie i ułatwić zasypianie.

Zioła na lepszy sen

O tym, że nadmiar kofeiny wpływa na jakość snu, nie trzeba przypominać. Niewielu jednak wie, które zioła mogą pomoc w zasypianiu. Tu z pomocą przychodzi natura – liście melisy i kwiaty rumianku. Napar z melisy działa kojąco na nasz system nerwowy, pomaga opanować emocje i pozwala się odprężyć. W stanach niepokoju równie dobrze sprawdza się także rumianek. Herbaty z rumianku są bogate w wapń i magnez, czyli substancje, które ułatwiają zasypianie. 

Warto pamiętać, że w przypadku problemów ze zdrowiem i długotrwałej bezsenności należy skonsultować się z lekarzem. Powyższe porady nie zastąpią wizyty u specjalisty.

bezsennośćból kręgosłupadieta
Komentarze (0)
Dodaj komentarz