Laserowa korekcja wad wzroku metodą SMILE!

Laserowa korekcja wad wzroku zapewnia trwałe i szybkie efekty. Korekcja wykonywana nowoczesną metodą SMILE jest bowiem mało inwazyjna i w pełni bezpieczna. Teraz korekcja wad takich jak krótkowzroczność czy astygmatyzm nie musi ograniczać się do noszenia okularów i soczewek kontaktowych. 

W 1989 roku w świecie okulistyki nastąpiła prawdziwa rewolucja – rozpoczęto korygowanie wad wzroku laserem. Początkowo stosowano jedynie tzw. metody powierzchowne, polegające na precyzyjnym usuwaniu laserem zewnętrznych warstw rogówki. Wymaga to uprzedniego usunięcia nabłonka, którego ochronną rolę – do czasu wygojenia – przejmuje soczewka opatrunkowa. Metody powierzchowne niosą ze sobą konieczność kilkudniowej rekonwalescencji, a wzrok stabilizuje się zazwyczaj w okresie 1-3 miesięcy.

Dopiero później chirurgia refrakcyjna (operująca wady wzroku) opracowała tzw. metody głębokie. Istotą takiego zabiegu jest wycięcie laserem mikrosoczewki wewnątrz rogówki. Nie jest potrzebne ani usunięcie nabłonka i powierzchownych warstw rogówki, ani założenie soczewki opatrunkowej. Przekłada się to na wyraźnie większy komfort pacjenta w okresie pooperacyjnym i szybszą stabilizację widzenia. Również i te metody są wciąż udoskonalane. Jedną z najnowszych, a jednocześnie dobrze już przebadaną i stosowaną w wielu ośrodkach w Polsce i na świecie, jest metoda SMILE. Wykonano nią już 1,5 miliona zabiegów!

ReLEx® SMILE

Na czym polega ta metoda? Wspomnianą już mikrosoczewkę wewnątrz rogówki wycina się ultraszybkim i precyzyjnym laserem femtosekundowym, a następnie usuwa się poprzez nacięcie o długości 2,5-4 mm. Nazwa zabiegu odwołuje się do łukowatego, księżycowatego kształtu tego właśnie nacięcia, ale rozwija się ją też od angielskiego SMall Incision Lenticule Extractionekstrakcja soczewki małym nacięciem.

Zabieg jest w pełni bezpieczny, co znalazło odbicie w dopuszczeniu do użytku przez znaną z rygorystyczności amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA). Laser femtosekundowy wyposażony jest w system przerywający jego pracę w momencie wykrycia ruchu gałki ocznej, a sam proces wycinania soczewki trwa jedynie ok. 30 sekund! Metoda ta jest stosowana już od ponad 10 lat przez ponad 1 000 chirurgów na całym świecie. W Polsce jest w użyciu od 2012 roku. Zapewnia również krótszy okres gojenia niż w przypadku innych metod laserowej korekcji wzroku.

To metoda zapewniająca szybką rekonwalescencję, najbardziej komfortowa dla pacjenta. Ostrość wzroku odzyskuje się już następnego dnia po zabiegu – mówi znany okulista, prof. Jerzy Szaflik, pionier laserowych korekcji wad wzroku w Polsce. Laser femtosekundowy jest tak precyzyjny, że można nim wytworzyć wyjątkowo cienką mikrosoczewkę, a więc korygować duże wady wzroku, nawet do -10 dioptrii. To wartości niedostępne dla innych metod korekcji.

Dla kogo?

Metodą SMILE koryguje się krótkowzroczność do -10 dioptrii i astygmatyzm krótkowzroczny do -2 dioptrii. Do zabiegu kwalifikują się osoby dorosłe, najczęściej po 20. roku życia, ze stabilną wadą wzroku przez co najmniej rok poprzedzający zabieg. A co z osobami cierpiącymi na dalekowzroczność? Prof. Szaflik proponuje alternatywę w postaci równie nowoczesnej co SMILE metody EBK.

Metoda EBK to najnowsza w metod powierzchniowych, wprowadzona do użytku w 2013 roku. Wprawdzie usuwa się tu nabłonek, ale z użyciem specjalnego narzędzia, co zapewnia jego bardzo szybką regenerację – tłumaczy prof. Jerzy Szaflik. Tą metodą można korygować także nadwzroczność.

Bez względu na to, którą z metod wybierzemy (w porozumieniu z lekarzem!), będziemy mogli cieszyć się skorygowanym wzrokiem jeszcze tego lata, gdyż zapewniają one wyjątkowo szybką rekonwalescencję. Niech będzie to pierwsze lato bez okularów, czy soczewek!

astygmatyzmkrótkowzrocznośćlaserowa korekcja wad wzrokuwzrok
Komentarze (0)
Dodaj komentarz