Każdy z nas nie raz doświadczył tego nieprzyjemnego uczucia, które utrudnia lub wręcz uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Ból – bo to o nim mowa – potrafi mocno dać się we znaki i znacznie ograniczyć naszą aktywność w każdym wieku. Jednym ze sposobów radzenia sobie z nim jest masaż leczniczy.
Zarówno dzieci, jak i dorośli mogą cierpieć na skutek urazów, wad postawy lub chorób przewlekłych, które są przyczyną nierzadko bardzo silnego bólu. Na szczęście mamy obecnie dostęp do niezliczonych sposobów radzenia sobie z nim, takich jak m.in. środki farmakologiczne, rehabilitacja, fizjo- i fizykoterapia, akupresura, a także znany i stosowany już w starożytności masaż ciała.
Czym charakteryzuje się masaż?
Masażem nazywamy zabieg, podczas którego dochodzi do sprężystego odkształcenia tkanek na skutek bodźców zewnętrznych, takich jak ruchy dłoni masażysty lub sprzętów przeznaczonych do ugniatania/rolowania/uciskania wybranej partii ciała. Ruchy te muszą być wykonywane w odpowiednim tempie i z siłą dobraną do potrzeb pacjenta – tak, aby osiągnąć zamierzony cel. O ile cel w większości przypadków jest podobny – tzn. pozbyć się bólu – o tyle przyczyny tego bólu są bardzo różne, a zatem techniki i rodzaje masażu będą za każdym razem trochę inne.
Dlatego wybierając się po raz pierwszy do gabinetu masażu, należy przygotować się na serię pytań dotyczących naszego stanu zdrowia i dolegliwości, które nam towarzyszą. Taki wywiad przeprowadzany przed rozpoczęciem zabiegu jest niezbędny, aby masażysta mógł ustalić sposób postępowania, nasze oczekiwania oraz aby mógł w bezpieczny sposób wykonać niezbędne techniki i dobrać odpowiednią siłę nacisku.
Dzięki tak szerokim możliwościom i elastyczności w doborze technik masaż jest doskonałym rozwiązaniem dla osób w każdym wieku. Skorzystają z niego zarówno dzieci zmagające się z wadami postawy, osoby intensywnie trenujące, których przeciążone mięśnie potrzebują relaksacji, jak również osoby starsze, cierpiące z powodu postępującego ograniczenia ruchomości.
Polcecamy: voucher podarunkowy na relaksujące masaże i rytuały pielęgnacyjne aż po profesjonalne zabiegi modelujące twarz czy sylwetkę
Jaki masaż dla seniora?
Seniorzy są grupą najbardziej narażoną na wyniszczające działanie chorób przewlekłych. Z biegiem lat skutki schorzeń takich jak osteoporoza, reumatoidalne zapalenie stawów czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa nawarstwiają się i są coraz trudniejsze do zniesienia. Jednak również osoby cieszące się ogólnym zdrowiem znają doskonale problem bólu kręgosłupa spowodowanego urazami lub przeciążeniami i napięciami.
W takim przypadku masaż jest nieocenioną pomocą. Przyniesie ulgę obolałym mięśniom i zwiększy zakres ruchomości stawów. W przypadku osób starszych masaż z reguły jest wykonywany z mniejszą intensywnością, tak, aby nie wyrządził krzywdy delikatnym strukturom. Nacisk jest jednak jednocześnie na tyle mocny, że dociera do głębiej położonych tkanek, poprawiając ich ukrwienie i dotleniając je. W wyniku tego mięśnie rozluźniają się, a towarzyszący pacjentowi ból stopniowo mija.
Idealnym wyborem dla seniora będzie masaż leczniczy, który pomoże zmniejszyć ból i poprawi krążenie. Osoby lubiące ciepło będą też zachwycone masażem gorącymi kamieniami, które podgrzane do około 50 stopni mocno rozgrzeją organizm i pozwolą się całkowicie odprężyć. Masaż relaksacyjny aromatycznymi olejkami również jest doskonałym pomysłem – zwłaszcza, jeśli ból nie jest silny lub jeśli celem jest ogólne rozluźnienie, wyciszenie i profilaktyka. Z masażu warto bowiem korzystać nie tylko, jeśli uskarżamy się na różnego rodzaju dolegliwości. Jest to również bardzo przyjemny i pożyteczny sposób na zachowanie witalności organizmu i cieszenie się sprawnością przez długi czas.
Seniorzy mogą zatem korzystać z większości masaży dostępnych w profesjonalnych gabinetach, pamiętając jednak o ważnych przeciwwskazaniach. Są bowiem sytuacje i schorzenia, które wykluczają możliwość korzystania z masażu – o takie przeciwwskazania masażysta zapyta przed rozpoczęciem zabiegu.
Jakie są przeciwskazania do masażu?
- ciąża (wyjątkiem jest masaż prenatalny)
- nowotwory
- wszelkie stany zapalne
- zmiany skórne (rozsiane i ropne)
- menstruacja
- gorączka
- żylaki (w okolicy masowanej)
- nadciśnienie
- miażdżyca
- hemofilia
Nie wszystkie przeciwwskazania całkowicie wykluczają możliwość przeprowadzenia zabiegu. Zawsze należy poinformować osobę wykonującą zabieg o każdym z nich, a ona w oparciu o swoje doświadczenie i wiedzę zadecyduje czy masaż będzie bezpieczną formą terapii.
Masaż leczniczy – na jakie schorzenia pomoże?
Masaż leczniczy ma bardzo wszechstronne zastosowanie. Ze względu na swoje przeciwbólowe właściwości cieszy się ogromną popularnością i jest dostępny w wielu gabinetach. Decydując się jednak na ten rodzaj masażu, należy upewnić się, że wybrane miejsce jest godne zaufania. Wiedza i doświadczenie masażysty jest bardzo ważne – tylko wtedy można być spokojnym o bezpieczeństwo wykonywanego zabiegu.
Masaż leczniczy – idealny na:
- bóle kręgosłupa
- bóle stawów
- rwa kulszowa
- rwa barkowa
- cieśń nadgarstka
- łokieć golfisty
- łokieć tenisisty
- napięciowe bóle głowy
- migreny
- przykurcze mięśniowe
- stany po urazach/złamaniach
- stany po długim unieruchomieniu
- zapalenie rozcięgna podeszwowego
Masaż lepszy niż leki przeciwbólowe
Dostęp do środków przeciwbólowych jest dziś bardzo prosty. Nie trzeba nawet iść do lekarza – wystarczy tylko poprosić w aptece o leki bez recepty. Jest to oczywiście bardzo wygodne i ma swoje plusy – w końcu w obliczu bólu chcemy się z nim jak najszybciej rozprawić i wrócić do normalnego funkcjonowania. Taki łatwy dostęp do tabletek ma jednak również pewne wady.
Często nie zastanawiamy się nad tym, jakie konsekwencje niesie za sobą częste zażywanie środków przeciwbólowych i jak destrukcyjny wpływ ma to na naszą wątrobę i śluzówkę żołądka. Nie zastanawiamy się również nad tym, skąd ten ból się bierze i jaką wiadomość chce nam przez to przekazać nasz organizm. Ból jest bowiem sygnałem dla nas – informacją, że coś jest nie w porządku i powinniśmy się temu przyjrzeć. O ile jest on nam już dobrze znany, np. menstruacyjny, po zabiegu chirurgicznym, po urazie – to wiemy, o co chodzi i co z tym zrobić.
Często jednak ból pojawia się jako sygnał przeciążania pewnych struktur mięśniowych, powtarzających się mikrourazów, stresów towarzyszących nam w ciągu dnia. Może być również objawem tłumionych od dawna emocji, które szukają sposobu na wydostanie się i zwrócenie na siebie uwagi w postaci bólu psychosomatycznego. Tłumienie go w takich sytuacjach tabletkami nie jest dobrym rozwiązaniem.
Środki farmakologiczne służą do niwelowania objawu, jakim jest ból. Nie usuwają jednak jego przyczyny. Masaż będzie w takich sytuacjach zdecydowanie lepszym wyborem, ponieważ działa na źródło problemu. Poprzez techniki głaskania, rozcierania, ugniatania, uciskania i wibracji masażysta rozluźnia spięte tkanki, dotlenia je i pozwala odzyskać równowagę mięśniową. Dzięki temu nie dopuszczamy do pogłębiania się problemu w kolejnych obszarach ciała, a po zakończeniu serii zabiegów możemy cieszyć się efektem przez długi czas, nie przyjmując kolejnych dawek leków. Jedynym skutkiem ubocznym tej terapii może być uczucie zmęczenia i obolałego ciała po masażu – co jest zupełnie naturalną reakcją organizmu nieprzyzwyczajonego do tego typu bodźców.
Zawsze należy zatem zastanowić się nad źródłem odczuwanego bólu – i jeśli jest to coś, co możemy naprawić „u źródła” – zróbmy to!
Systematyczność kluczem do sukcesu
Masaż niesie za sobą szereg korzyści, nie tylko przeciwbólowych. Regularnie wykonywany poprawia wygląd, odżywienie i jędrność skóry. Ułatwia pozbywanie się toksyn z organizmu, poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego i trawiennego, może być nieocenioną pomocą w przypadku zaparć. Systematycznie wykonywany pomoże utrzymać równowagę psychofizyczną i oczyścić umysł, ale przede wszystkim będzie stanowił idealną profilaktykę zdrowotną. Dlatego zdecydowanie warto dołączyć go do codziennego życia.