Nadmierne wypadanie włosów – poznaj możliwe przyczyny

Włosy są jednym z ważniejszych elementów urody, dlatego staramy się zachować je w jak najlepszej kondycji. A co, jeśli kolejne wcierki, specjalistyczne szampony oraz suplementy diety nie pomagają i nasze włosy w dalszym ciągu są słabe i łamliwe? Nadmierne wypadanie włosów może mieć różne podłoże – od błędów w pielęgnacji, po zaburzenia hormonalne i…choroby genetyczne! Chcesz poznać najczęstsze powody wypadania włosów? Przeczytaj ten artykuł.

Nadmierne wypadanie włosów – przyczyną mogą być błędy w pielęgnacji

Farbowanie, suszenie, prostowanie, trwała…Nasze włosy bardzo nie lubią tego typu zabiegów fryzjerskich. Na skutek niewłaściwej pielęgnacji włosów może nie wyłysiejemy do końca, ale możemy doprowadzić do znacznego osłabienia i co za tym idzie przerzedzenia włosów. Spinanie ich w ciasny kucyk czy kok również może im zaszkodzić, ponieważ w ten sposób uszkadzają się mieszki włosowe.

Nadmierne wypadanie włosów – przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne

Za nadmierne wypadanie włosów u kobiet i mężczyzn w niemal 90% odpowiedzialność ponoszą hormony. Największy wpływ na włosy mają hormony androgenowe (androgeny), czyli hormony płciowe występujące przede wszystkim u mężczyzn oraz w niskim stężeniu u kobiet. To właśnie m.in. nadwrażliwość na jeden z androgenów, czyli dihydrotestosteron, powoduje, że u mężczyzn powstają charakterystyczne zakola, a włosy wypadają z czubka głowy.

Nadmierne wypadanie włosów – przyczyną może być zła dieta

Niedobór witamin i minerałów może osłabić włosy i spowodować, że zaczną bardziej wypadać. Nasze włosy do prawidłowego wzrostu potrzebują m.in. witamin A, E, B (w tym kwasu foliowego), H oraz C, cynku, magnezu, żelaza oraz krzemu. Jeśli mamy problem z nadmiernym wypadaniem włosów, to być może w naszej diecie brakuje któregoś z ww. składników pokarmowych i powinniśmy go uzupełnić.

Nadmierne wypadanie włosów – przyczyną może być stres

Silne przeżycia emocjonalne oraz wszelkiego rodzaju traumatyczne wydarzenia, bardzo osłabiają organizm, w tym również nasze włosy. Istnieje nawet coraz więcej dowodów naukowych potwierdzających wpływ stresu na występowanie łysienia plackowatego. Jest to taki rodzaj łysienia, w którym dochodzi do powstania charakterystycznych „placków” – czyli obszarów na skórze głowy całkowicie pozbawionych włosów. Choroba może niestety prowadzić do zupełnego wyłysienia.

Nadmierne wypadanie włosów – przyczyną może być celiakia

Problem z nadmiernym wypadaniem włosów mają często osoby trwale nietolerujące glutenu, czyli chore na celiakię. Bezpośrednią przyczyną utraty włosów są niedobory składników odżywczych, jakie towarzyszą tej chorobie. W niektórych przypadkach nieleczona celiakia może prowadzić nawet do wystąpienia łysienia plackowatego.

Gluten jest dla osoby cierpiącej na celiakię jak toksyna. Gdy chory zje produkt zawierający ten składnik, jego organizm zaczyna atakować własne tkanki. Celem ataku stają się kosmki jelitowe, czyli mikroskopijnych rozmiarów wypustki w jelicie cienkim umożliwiające wchłanianie substancji odżywczych z pokarmu, suplementów oraz leków. Objawy celiakii mogą być bardzo różne. Poza wypadaniem włosów, spowodowanym niedożywieniem organizmu, w przebiegu choroby mogą pojawić się również bóle brzucha, wzdęcia i wymioty, bóle głowy, dolegliwości skórne, bóle stawów, spadek libido, a nawet zaburzenia płodności.

Celiakii nie leczy się farmakologicznie. Jedynym skutecznym sposobem walki z objawami choroby jest całkowita eliminacja toksycznego składnika – glutenu. Dopiero przejście na dietę bezglutenową przynosi poprawę stanu zdrowia, pozwala też pozbyć się problemu z wypadaniem włosów. Ważne jednak, aby dietę bezglutenową wprowadzić dopiero po postawieniu diagnozy. Przy podejrzeniu celiakii najlepiej od razu sięgnąć po badanie DNA, które potwierdzi lub wykluczy genetyczne predyspozycje do choroby.

Nadmierne wypadanie włosów – przyczyną może być zbyt wysoki poziom żelaza

Choć niedobór żelaza i anemia powodują wypadanie włosów, to nadmiar tego pierwiastka może wywołać identyczny skutek. Doskonale wiedzą o tym osoby chore na hemochromatozę wrodzoną – chorobę genetyczną polegającą na zaburzeniach metabolizmu żelaza. W jej przebiegu organizm przyswaja więcej żelaza, niż w rzeczywistości potrzebuje. W dodatku nie potrafi go wydalić. Pierwiastek odkłada się w tkankach i narządach wewnętrznych, powodując ich powolne zniszczenie. Początkowe objawy hemochromatozy pierwotnej są zwykle dość subtelne i niespecyficzne. Chory może odczuwać przewlekłe zmęczenie, osłabienie, nadmierną senność. Ponadto może zauważyć u siebie wypadanie włosów czy osłabienie paznokci.

Innym niepokojącym objawem mogą być bóle brzucha, mięśni i stawów, zwłaszcza stawów dłoni. Hemochromatoza jest chorobą bardzo częstą w naszej populacji, występuje bowiem u 1 na 200 osób. 1 na 8 osób jest natomiast nosicielem „genu hemochromatozy”, czyli innymi słowy ma uszkodzoną jedną kopię genu HFE. Wykryć ją można tylko za pomocą badania genetycznego. Na szczęście jest on w Polsce bardzo łatwo dostępny.

Źródła:

M. Sekita-Pilch, Dlaczego włosy wypadają? Przyczyny, sposoby zapobiegania i nowoczesne metody leczenia wypadania włosów http://www.ebook.dermastic.eu/broszura_dermastic.pdf

włosywypadanie włoswypadanie włosówzaburzenia hormonalneżelazo
Komentarze (0)
Dodaj komentarz