Operacja zaćmy za granicą – dlaczego warto i jak się przygotować

Według danych zbieranych przez Światową Organizację Zdrowia, nawet 50% przypadków utraty wzroku wśród osób po 50 roku życia może być bezpośrednim powikłaniem nieleczonej zaćmy. Katarakta, która pojawia się w oku w wyniku naturalnych procesów starzenia się organizmu może być leczona jedynie operacyjnie, wykorzystując najczęściej mało inwazyjne metody usuwania zmętniałej soczewki. W Polsce leczenie zaćmy jest utrudnione przede wszystkim przez kolejki, w jakich trzeba czekać do zabiegu w ramach NFZ. Alternatywa? Operacja zaćmy za granicą. Dlaczego warto na nią postawić i jak się przygotować?

Operacja zaćmy za granicą – szansa dla pacjentów z Polski

Dyrektywa Transgraniczna, wprowadzona przez Parlament Europejski w 2011 roku i obowiązująca w Polsce od 2014 roku powstała po to, by ułatwić przepływ usług pomiędzy krajami Unii Europejskiej, uwzględniając usługi medyczne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, Dyrektywa pozwala uzyskać zwrot poniesionych kosztów za leczenie poza granicami Polski na zasadach określonych w ustawie, o ile świadczenia te należą do świadczeń gwarantowanych w Polsce w ramach NFZ. Jednym z ważniejszych i najczęściej wykonywanych w ramach Dyrektywy Transgranicznej zabiegów jest operacja zaćmy, na którą pacjenci mogą wybrać się m.in. do Czech czy Niemiec. Opcja ta jest dla nich często znacznie korzystniejsza niż leczenie, jakie w ramach NFZ otrzymają w Polsce.

Operacja zaćmy za granicą a w Polsce – co oferuje NFZ?

Operacja zaćmy w Polsce w ramach NFZ obejmuje wyłącznie standardowy wariant leczenia katarakty, a więc usunięcie zmętniałej soczewki i zastąpienie jej sferyczną soczewką jednoogniskową białą. Choć nie jest to jedyny wariant soczewek dostępnych dla chirurgów specjalizujących się w leczeniu zaćmy, polski NFZ wybiera wyłącznie najbardziej podstawowy wariant, ograniczając w ten sposób koszty całego zabiegu. Pacjenci, którzy zdecydują się na operację w kraju będą musieli więc korzystać do końca życia z okularów korekcyjnych, a na sam zabieg poczekać od kilkunastu dni do kilkunastu miesięcy. Największe kolejki do operacji zaćmy wynoszą w Polsce nawet 4 lata. Jak wygląda to za granicą?

Dlaczego warto wybrać operację zaćmy za granicą?

Jednym z powodów, dla których możliwość operowania zaćmy za granicą w ramach Dyrektywy Transgranicznej jest dla pacjentów tak korzystna jest znacznie bardziej rozbudowana oferta klinik oferujących takie zabiegi. Pacjenci leczący się w ramach dyrektywy, a więc z finansowaniem zabiegu przez NFZ mogą dopłacić z własnej kieszeni do soczewek wieloogniskowych, asferycznych, torycznych oraz soczewek żółtych, wyposażonych w filtry UV i światła niebieskiego zabezpieczające oko przed dalszymi uszkodzeniami słonecznymi. Koszty takiego leczenia, ze względu na pokrycie podstawowego zabiegu przez NFZ są znacznie niższe, niż leczenie w klinice prywatnej w Polsce. Czas oczekiwania? Zwykle nie więcej niż 30 dni. Pacjenci leczeni są za granicą właściwie od ręki.

Jak przygotować się do operacji zaćmy?

Wybierając opcję operacji zaćmy za granicą, pacjent musi jeszcze przed przystąpieniem do zabiegu upewnić się, że skompletował wszystkie niezbędne dokumenty uprawniające do refundacji kosztów zabiegu przez NFZ. Poza pobranym z oficjalnej strony Narodowego Funduszu Zdrowia wnioskiem, pacjent będzie potrzebował:

  • oryginał rachunku zawierający dane wystawcy rachunku oraz datę jego wystawienia, dane świadczeniobiorcy, którego dotyczy wniosek o zwrot kosztów, oraz dane niezbędne do zidentyfikowania świadczenia, którego dotyczy wniosek o zwrot kosztów;
  • potwierdzenie pokrycia całości kosztów świadczenia, w przypadku gdy nie wynika to z załączonego rachunku;
  • oryginał lub kopię odpowiednio skierowania na zabieg przez lekarza NFZ, a także tłumaczenie dokumentów, jeśli zostały sporządzone w języku innym niż polski.

OneDayClinic – korzystna oferta operacji zaćmy dla pacjentów z Polski

Działająca na terenie Czech OneDayClinic to polska klinika oferująca specjalistyczną pomoc i operacje zaćmy za granicą w ramach Dyrektywy Transgranicznej. Wybierający ją pacjenci mogą liczyć nie tylko na wspomniany już wcześniej szeroki wybór soczewek wewnątrzgałkowych dopasowywanych indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta, ale też najwyższej jakości opiekę specjalistyczną, o którą w Polsce trudno. Klinika oferuje wykonanie operacji w trybie jednego dnia, możliwość wizyt kontrolnych w Polsce, a także opiekę nad pacjentem przed i po zabiegu. Ze względu na to, że nie zaleca się podróżowania bezpośrednio po operacji, dlatego w OneDayClinic pacjenci, za dodatkową opłatą, mogą liczyć zarówno na transport do i z kliniki z dowolnego miejsca w Polsce, jak i nocleg w pobliżu kliniki w oczekiwaniu na pierwsze badanie kontrolne w dzień po zabiegu.

choroby oczuNFZzaćma
Komentarze (0)
Dodaj komentarz