Przepisy na świąteczne smakołyki – paszteciki z kapustą i tort z pomarańczami

W wielu domach rozpoczynają się już przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Planujemy zakup prezentów dla najbliższych i świąteczne menu. Na stole nie zabraknie różnych, świątecznych potraw:  wytrawnych i oczywiście słodkich przysmaków. Jednym z kluczowych składników wielu dań, który gwarantuje kulinarny sukces, jest mąka. To od niej zależy, czy nasze ciasta będą odpowiednio puszyste, delikatne lub kruche. Mamy dla Was przepisy na świąteczne smakołyki na bazie mąki Lubella – marki, która oferuje to, co najlepsze ze zboża.

Przed nami Święta Bożego Narodzenia. To najpiękniejszy czas w roku – pełen bliskości i rodzinnych spotkań. Zanim jednak usiądziemy do pięknie nakrytego stołu, a na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazdka, czeka nas sporo chwil spędzonych w kuchni. Staramy się przygotować takie potrawy, które smakować będą naszym gościom i bliskim, zaspokajając ich różne kulinarne upodobania – te tradycyjne i bardziej nowoczesne, wytrawne i słodkie.

Wśród  nich nie może zabraknąć zapewne pierogów lub pasztecików z kapustą i grzybami, barszczu z uszkami, ryb, a wśród słodkich przysmaków makowca czy pierniczków. Ciekawym zaskoczeniem dla gości może być też puszysty tort z pomarańczami, których zapach nieodłącznie kojarzy się z Bożym Narodzeniem.

Planując te wszystkie pyszności zadbajmy, by powstały z najlepszych składników. Dobierzmy je starannie, bo od nich zależy nasz kulinarny sukces. Niewątpliwie jednym z najważniejszych produktów na naszej liście przedświątecznych zakupów jest mąka. Warto sięgnąć po mąki Puszyste od Lubelli, bo Lubella zna się na zbożach jak nikt inny – od ponad 130 lat starannie selekcjonuje ich najlepsze gatunki. Puszysta Mąka Tortowa, Puszysta Mąka Wrocławska lub Puszysta Mąka Poznańska – to propozycje Lubelli, które gwarantują pewność efektu w kuchni. Tak szeroki wybór sprawia, że każdy znajdzie wśród nich mąkę odpowiednią do danej potrawy.

Paszteciki z kapustą

Składniki:– 500 g mąki Lubella Puszysta Poznańska + do podsypywania
– 25 g drożdży świeżych
– 20 g masła (rozpuszczonego, letniego)
– ok. 300 ml mleka (ciepłego)
– łyżka oleju + olej do posmarowania ciasta
– 2 jajka + 1 jajko do posmarowania pasztecików
– 1 łyżeczka cukru
– 1 łyżeczka soli morskiej

Nadzienie:– 70 g suszonych grzybów
– 400 g kiszonej kapusty
– 1 średnia cebula
– 3 liście laurowe
– 5 ziarenek ziela angielskiego
– 2 łyżki oleju
– sól morska
– pieprz
– czarnuszka

Wykonanie:

1. Grzyby namocz przez noc, a następnego dnia gotuj do miękkości (ok. 30 minut). Grzyby wyciągnij, drobniutko pokrój, a płyn zachowaj.
2. Kapustę bardzo drobno pokrój. Jeśli kapusta jest dla Ciebie zbyt kwaśna, lekko ją przepłucz.
3. Kapustę przełóż do garnka, dodaj liście laurowe, ziele angielskie, wlej płyn spod grzybów i jeśli jest go zbyt mało, uzupełnij go wodą. Gotuj do miękkości (ok. 1 godzinę). Czasami mieszaj i kontroluj płyn, aby kapusta się nie przypaliła. Po ugotowaniu płyn powinien być praktycznie cały wchłonięty.
4. Olej rozgrzej, dodaj pokrojoną w drobną kostkę cebulę i zeszklij ją, często mieszając. Wraz z pokrojonymi grzybami dodaj cebulę do kapusty. Wymieszaj. Dopraw do smaku.
5. Przygotuj drożdże. W tym celu do naczynia wrzuć pokruszone drożdże, dodaj 1 łyżeczkę cukru, 1 łyżkę mąki Lubella Puszysta Poznańska oraz ok. 50 ml ciepłego mleka. Całość dokładnie wymieszaj. Przykryj np. folią spożywczą i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Trwa to ok. 15 minut.
6. Przesiej mąkę do dużej miski. Dodaj wyrośnięte drożdże, ciepłe mleko, 2 jajka oraz rozpuszczone, letnie masło. Połącz składniki najpierw łyżką, potem ręką. Ciasto powinno być elastyczne i łatwo powinno odchodzić od rąk. Jeżeli jest zbyt luźne, to podsyp je mąką.
7. Z wyrobionego ciasta utwórz kulę, posmaruj ją olejem, przełóż do miski, przykryj ściereczką i odstaw do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. Ciasto powinno podwoić swoją objętość. Trwa to od 1 do 2 godzin.
8. Wyrośnięte ciasto podziel na 3 części. Każdą z tych części rozwałkuj na długie pasy.
9. Na środek każdego z pasów wyłóż farsz, ciasto złóż i ręką lub widelcem sklej je. 
10. Wałki ciasta posmaruj rozmąconym jajkiem i posyp czarnuszką.
11. Wałki pokrój, według własnych upodobań, na mniejsze lub większe paszteciki.
12. Ułóż, złożeniem ku dołowi na wyłożonej papierem do pieczenia blaszki i piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C, z funkcją góra-dół do zarumienienia ciasta (ok. 20–25 minut).

Puszysty tort z pomarańczami

Składniki (na tortownicę o średnicy 16 cm):
Biszkopt:– 5 jaj 
– szczypta soli 
– 3/4 szklanki cukru 
– 2/3 szklanki mąki Lubella Puszysta Tortowa
– 1/3 szklanki kakao DecoMorreno 
– 2 łyżki przyprawy do piernika

Beza:– 3 białka 
– 180 gram cukru

Krem pomarańczowy: 
– 3 żółtka 
– 80 gram cukru 
– 100 gram masła 
– 100 ml soku z pomarańczy świeżo wyciskanego 
– skórka otarta z jednej pomarańczy 
– 250 gram mascarpone

Do nasączenia: 
– 1/2 szklanki soku pomarańczowego plus jedna miarka likieru pomarańczowego (40 ml

Wykonanie:

1. Przygotowanie biszkoptu rozpocznij od ubicia białek na sztywno ze szczyptą soli. Następnie stopniowo dodawaj cukier cały czas miksując białka aż zupełnie się rozpuszczą. Dodaj żółtka po jednym i miksuj do uzyskania gładkiej masy. Przesiej do miski mąkę Lubella Puszysta Tortowa, kakao oraz piernikową przyprawę. Dokładnie wymieszaj szpatułką na jednolite ciasto. Przełóż do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia i wstaw do piekarnika nagrzanego do 160 stopni. Piecz 60 minut lub do suchego patyczka. Wystudź biszkopt. 
2. Przygotowanie kremu rozpocznij od wstawienia małego garnka z niewielką ilością wody. W metalowej misce wymieszaj żółtka, cukier i sok z pomarańczy. Postaw miskę na garnku z gotującą się wodą i gotuj na parze krem przez cały czas mieszając. Po upływie 5 minut dodaj połowę masła i mieszaj krem do momentu aż zgęstnieje zupełnie. To może potrwać około 15- 20 minut więc cierpliwości. Na koniec dodaj do kremu pozostałe masło. Odstaw krem do wystudzenia. Ostudzony do temperatury lodówkowej krem zmiksuj z mascarpone. 
3. Przygotowanie bezy rozpocznij od ubicia na sztywno białek. Następnie stopniowo dodawaj cukier do momentu aż się rozpuści a masa stanie się gęsta. Wyłóż blachę do pieczenia papierem i narysuj 3 koła o średnicy 16 cm. Każde z nich pokryj bezą. Tak przygotowaną bezę susz w piekarniku nagrzanym do 120 stopni minimum 2 godziny. 
4. Gotowy i ostudzony biszkopt przekrój na 3 blaty. Każdy z nich nasącz sokiem pomarańczowym wymieszanym z likierem. Ułóż pierwszy blat na talerzu, jego wierzch posmaruj kremem. Połóż upieczoną bezę i posmaruj jej wierzch łyżką kremu. Połóż kolejny blat biszkoptu delikatnie dociskając do poprzedniej warstwy i postąp z nim tak samo jak z poprzednim. Następnie ułóż ostatni blat biszkoptu, jego wierzch posmaruj kremem i ułóż na nim najładniejszą ze wszystkich bez. Tort nadaje się od razu do podania natomiast można go schłodzić w lodówce – będzie jeszcze smaczniejszy.

Smacznego!

Boże NarodzenieprzepisyWigilia
Komentarze (0)
Dodaj komentarz