Savoir-vivre, czyli jak wybrać perfumy na świąteczny prezent

Wybór zapachowego prezentu, zwłaszcza dla osoby, której gustu nie znamy jest jak jazda na nartach czarną trasą bez instruktora. Nie ma możliwości zapytania się o preferencję zapachową, ani sprawdzenia zapachu na skórze obdarowywanej osoby. Szkoda, że tylko niszowe perfumerie mają w zwyczaju dołączanie do kupowanego flakonu próbki tego zapachu. Wtedy obdarowana prezentem osoba może wypróbować zapach na sobie bez otwierania prezentu. Jeśli prezent okaże się nietrafiony, wtedy jest możliwość wymiany na inny. Prawda, że to bardzo obniżyłoby poziom stresu przy wyborze zapachu?

Savoir-vivre – kilka kroków do idealnego wyboru

Czym kierować się przy wyborze wody perfumowanej, toaletowej czy perfum? Oto nasz savoir-vivre – zastanów się:

1. Jaka jest i co lubi osoba, dla której szukasz takiego prezentu, jaką ma osobowość?
Zapach można dopasować do temperamentu.

2. Jakie lubi kolory, może ma ulubiony kwiat? Jeśli uda ci się rozwiązać tę zagadkę, wtedy możesz kierować się piramidą zapachową przy wyborze. Nuta głowy, serca i bazowa to cała konstrukcja zapachu. Trzeba uważać, aby nie kierować się przy wyborze nutą głowy, bo tę kompozycję czuć jako pierwszą po zaaplikowaniu zapachu. Dopiero nuta serca jest tym właściwym zapachem. Nuta bazowa to utrwalacz całego bukietu.

3. Może wiesz, jakie lubi marki odzieżowe lub kosmetyczne. Często idzie to w parze z zapachem.

4. Może uda ci się podpytać kogoś z rodziny lub wspólnych znajomych, jakiego zapachu używa. Jeśli tak to BINGO! Możesz kupić taki sam zapach lub kosmetyki z serii, jak balsam do ciała czy żel pod prysznic o tej samej nucie zapachowej. One idealnie przedłużają trwałość zapachu. Bo zapach najdłużej utrzymuje się na nawilżonej skórze.

5. Jeśli na żadne z powyższych pytań nie znasz odpowiedzi, to zostaje ci kierować się stereotypami lub listą bestsellerów w perfumeriach. Jest duża szansa, że zapach, który podoba się wielu osobom ma w sobie uniwersalne nuty, które przypadną do gustu obdarowywanej osobie.

6. Natomiast jeśli lubisz zaskakiwać lub osoba obdarowywana jest odważna i uwielbia niebanalne prezenty, wtedy wybierz się do niszowej perfumerii (Galilu, Quality Missala). Tam na pewno znajdziesz zapach, który nie będzie popularny jak te z sieciowych perfumerii, a jego woń będzie inna niż znane powszechnie kompozycje.

Savoir-vivre, bo rodzaj ma znaczenie, a nawet więcej-stężenie

Do wyboru mamy zapachy w różnych stężeniach. Stąd rozróżnienie na perfumy, wody perfumowane i toaletowe. Różnią się stężeniem olejków zapachowych (esencji) i alkoholu. Od tego stężenia zależy trwałość zapachu na skórze, włosach i ubraniach. Im stężenie większe, tym dłuższa trwałość i intensywność zapachu.


Perfumy mają procentowo najwięcej olejków zapachowych, bo od 30 do 40 procent, które są rozpuszczone w 90-96 procentowym alkoholu. Dlatego utrzymują się najdłużej, ale nie wszyscy lubią taką intensywność zapachu.

Perumy dla kobiet, J’Adore L’Or , Dior, Sephora, 40 ml – 679 zł



Woda perfumowana ma już tylko od 10 do 15 procent olejków zapachowych rozpuszczonych w 90 procentowym alkoholu. Jej intensywność i trwałość jest mniejsza niż perfum, ale większa niż wody toaletowej.

Woda perfumowana dla kobiet, The One Gold, Dolce&Gabbana, Douglas, 50 ml – 455 zł



Woda toaletowa to tylko od 5 do 10 procent olejków zapachowych rozpuszczonych w 60-85 procentowym alkoholu i zajmuje ostatnie miejsce na podium trwałości i intensywności zapachów. Jednak będzie idealnym prezentem dla tych osób, które nie przepadają za mocnymi zapachami.

Woda toaletowa dla mężczyzn, Man Blue, Jimmy Choo, Sephora, 50 ml – 395 zł



Istnieją jeszcze wody kolońskie, które mają w swoim składzie od 3 do 5 procent olejków zapachowych rozpuszczonych w 70-80 procentowym alkoholu.

Savoir-vivre, bo kategoria jest ważna

Zapachy dzielą się na kilka głównych kategorii: kwiatowe, orientalne, cytrusowe, drzewne, szyprowe, paprociowe i skórzane.

Kwiatowe

To największa grupa zapachów. Najczęściej używa się: bzu, róży, jaśminu, konwalii, egzotycznego ylang-ylang, tuberozy, fiołka czy narcyza.
Także męskie zapachy zawierają kwiaty – głównie lawendę albo na przykład geranium. I uwaga te elementy z pewnością nie są kobiece!

Orientalne

Jest to kategoria zapachów bardzo zmysłowych, egzotycznych i ciepłych. Wykorzystuje się w takich kompozycjach wiele przypraw (goździki, cynamon), składniki zwierzęce (ambrę, piżmo), a także czekoladę czy kawę. Są dostępne zarówno dla kobiet, mężczyzn jak i w kategorii unisex. Takie zapachy są zazwyczaj ciężkie i odpowiednie głównie na jesień i zimę lub na wieczorowe okazje.
Często tę grupę zapachów określa się jako należące do grupy ambrowej. Nazwę zawdzięcza sławnym perfumom Françoisa Coty’ego „Ambre Antiqua”.

Cytrusowe

Zapachy z tej grupy są bardzo świeże i lekkie. Świetnie sprawdzają się w letnie, upalne dni. Wyraźnie orzeźwiające, ale także lekko gorzkie. Olejki eteryczne należące do tej grupy pochodzą z takich roślin jak: mandarynka, melon, pomarańcza, grejpfrut, cytryna, limonka, kwiat pomarańczy, bergamotka. Można je otrzymać w czasie zimnego tłoczenia owoców. Cytrusowe zapachy często łączy się z kwiatowymi czy drzewnymi tonami. Bardzo często bywają to zapachy typu uniseks.

Drzewne

Grupa ta składa się głównie z ciepłych i bogatych nut drzewa sandałowego, cedrowego czy hebanowego lub gwajakowego. Ostatnio pojawił się także oud. Drzewne zapachy są często łączone z innymi tonami. Można w nich znaleźć bardziej wytrawne aromaty jak wetiwer, a także żywicę, przyprawy oraz kwiaty. Efektem tego są interesujące, egzotyczne perfumy. Uważajcie jednak na kombinację ze zbyt słodką wanilią lub mocnymi kwiatami – te składniki często przełamują drzewne tony, co sprawia, że powstaje ciężki i słodki zapach.

Szyprowe

To najmniejsza, ale najbardziej unikalna grupa zapachów. Swoją nazwę zawdzięczają perfumom ‘Chypre’ marki Coty. Zapach został stworzony przez francuskiego perfumiarza, podobno zainspirowanego wakacjami na Cyprze. Główne składniki tej grupy to: mech dębowy, bergamotka i paczula. Ponadto w tej grupie można wyczuć naturalne lub syntetyczne nuty zwierzęce: cybetę, piżmo i ambrę

Paprociowe

Jest to grupa przede wszystkim zapachów męskich. Tworzą ją takie składniki jak: lawenda, paproć, świeże zioła, kumaryna i paczula. Ta wyjątkowo intrygująca rodzina zapachów nazywana jest również „Fougere”, czyli po francusku paproć. Wbrew nazwie te nuty nie odnoszą się do zapachu paproci, ale do zapachu męskich francuskich perfum „Fougere Royale” (tłum.Paproć Królewska), które powstały pod koniec XIX wieku i były pierwszym zapachem w tej rodzinie.

Skórzane

Jest bardzo specyficzną grupą, która dominuje w zapachach niszowych. Przeważają w niej ciepłe, duszne, suche nuty, którymi usiłuje się naśladować zapach tytoniu, palonego drewna, dymu i skóry. Stosuje się ją przede wszystkim w tworzeniu zapachów dla mężczyzn.

perfumerieprezentyzapachy
Komentarze (0)
Dodaj komentarz