Szerokie biodra – jak z tym walczyć?

Prawie każda z nas marzy o wcięciu w talii i seksownych biodrach. Nie każda jednak może pochwalić się wymiarami modelki. Czy można „odchudzić” zbyt szerokie biodra? Jak się ubierać, by ukryć mankamenty swojej figury?

Ideał kobiecej sylwetki

Kobiece biodra to temat, który porusza wyobraźnią młodszych i starszych kobiet. W wielu głowach utarło się przekonanie, że wymiary idealnej sylwetki to: 90-60-90, czyli 90 cm w biuście, 60 cm w pasie oraz 90 cm w biodrach. Biorąc pod uwagę ten schemat, biodra odgrywają w nim kluczową rolę. W rzeczywistości jednak mało która kobieta spełnia tak wyśrubowane kryteria. Zazwyczaj posiadamy kilka centymetrów mniej lub więcej w wyznaczonym obrębie. Ważne są jednak proporcje: w talii ma być wyraźnie mniej niż w biodrach i dobrze, gdy nie są one zbyt szerokie. Chociaż biodra stanowią atrybut kobiecej sylwetki, zbyt szerokie powodują kompleksy. Czy można określić przyczyny nadmiernie szerokich bioder?

Szerokie biodra i ich przyczyny

Szerokie biodra mogą wynikać z kilku przyczyn. Pierwsza z nich, zupełnie niezależna od jednostki, jest uwarunkowana genetycznie – spowodowana budową ciała. Jeśli przychodzimy na świat z typem sylwetki wyróżniającym się dość szeroką miednicą, to oczywiście nasze biodra będą szersze. Kolejną przyczyną, którą można uznać jako nabytą, jest ciąża oraz poród. Podczas ciąży i porodu może dojść do zmiany kształtu miednicy.

Następna przyczyna jest już całkowicie zależna od nas samych – to otyłość spowodowana zarówno niewłaściwym trybem życia, jak i rozmaitymi chorobami. Tak jak przybieramy na wadze w różnym tempie – mniej lub wolniej, tak samo tkanka tłuszczowa może gromadzić się u każdego w nieco innym miejscu. Są kobiety, u których niepożądany tłuszczyk będzie się kumulował w obrębie brzucha, a są takie, które zauważą przyrost tkanki tłuszczowej właśnie w okolicy bioder.

Typ sylwetki z szerokimi biodrami określa się jako gruszka. Szerokie biodra występują także u kobiet o sylwetce typu klepsydra, ale taka figura ma zachowane proporcje – górna część ciała jest proporcjonalna do dolnej.

Szerokie biodra – trening i ćwiczenia

Ćwiczenia typu deska są polecane na spalanie tkanki tłuszczowej

Nie wierzmy w treningi, które obiecują szczupłe biodra w 3 tygodnie. Prawda jest taka, że nie ma zestawu ćwiczeń, który zapewni odchudzenie bioder. Jeśli mamy do czynienia z osobą szczupłą, posiadającą genetycznie szerokie biodra, to właściwie nie jesteśmy w stanie wiele zrobić – o ile jest to osoba szczupła. Większy wpływ na wygląd swoich bioder mają panie z nadwagą. W takim przypadku warto postawić na treningi całego ciała, które stopniowo będą spalać nadmierną ilość tkanki tłuszczowej. Ćwiczenia powinny być przede wszystkim regularne i o odpowiedniej intensywności, dopasowanej do kondycji i możliwości osoby trenującej. Bardzo dobrze na szybkie odchudzanie działają treningi interwałowe, polegające na wykonywaniu ćwiczeń o dużej intensywności w krótkim czasie – np. HIIT, trening obwodowy czy TBC. W czasie takich treningów wykonuje się zarówno ćwiczenia z obciążeniem własnego ciała – deski, pompki, burpees, bieg w miejscu, wykroki czy skakanie na skakance, jak i ćwiczenia z wykorzystaniem dodatkowego ciężaru w postaci hantli czy sztangi. Wśród ćwiczeń polecanych z ciężarami można zaproponować wiosłowanie sztangą, rozpiętki, odwodzenie hantli do boku, czy unoszenie sztangi nad sobą w pozycji leżącej. Klatka piersiowa, barki i plecy są równie ważne jak brzuch i dolne partie ciała, ponieważ silne i wzmocnione zapewnią lepsze proporcje.

Szerokie biodra a właściwa dieta

Trening to jednak nie jedyny klucz do sukcesu. Nawet jeśli będziemy intensywnie i systematycznie ćwiczyć, to aby schudnąć, trzeba utrzymać ujemny bilans energetyczny. Oznacza to, że nie powinno się spożywać więcej niż się spala – wtedy bowiem efekty ćwiczeń na zewnątrz nie będą widoczne. Przede wszystkim należy zmienić podejście do przyrządzania posiłków – smażone na tłuszczu potrawy zastępujemy gotowanymi, pieczonymi, duszonymi. Tłuste mięsa i wędliny należy ograniczać do minimum, a na ich miejsce na talerzu warto serwować chude mięsa oraz ryby. Tak samo zamieniamy sery – im mniej tłuste tym lepiej. Makarony pszenne lepiej zamienić na razowe, a jeszcze korzystniej na wszelkie kasze. Również pieczywo warto wybierać razowe i pełnoziarniste.

Kluczowe jest jedzenie dużej ilości warzyw i owoców – choć najlepiej w godzinach rannych i wczesnym popołudniem, ponieważ te zawierają dużą ilość cukru. Posiłki powinny być o niewielkiej objętości, tak by zaspokoiły głód, ale nie powodowały uczucia przejedzenia. Optymalnie zaleca się jedzenie 4-5 posiłków w ciągu dnia, lekkostrawnych.

Bardzo ważnym elementem diety jest odpowiednie nawodnienie. Nie chodzi oczywiście o picie czegokolwiek, lecz wody, najlepiej mineralnej około 1,5 – 2 litrów w ciągu dnia. Słodzone i gazowane napoje lepiej omijać szerokim łukiem, tak samo jak wszelkie słone przekąski i słodycze.

Szerokie biodra a odpowiedni ubiór

Szerokie biodra można ukrywać stosując odpowiednie zabiegi modowe. Nie są to skomplikowane sztuczki – wystarczy poznać kilka zasad dotyczących ubioru. Po pierwsze, w przypadku szerokich bioder warto postawić na dłuższe i luźniejsze bluzki oraz tuniki. Dłuższe, czyli sięgające bioder, a luźne na tyle, by nie opinały zbyt mocno górnej części ciała. Tuniki są wręcz idealne dla tego typu sylwetki, szczególnie jeśli kobieta ma szczupłe nogi i może pozwolić sobie na dopasowane getry. Lepiej nosić spodnie z lejących się tkanin, z rozszerzanymi nogawkami.

Z sukienek polecane są te o kroju w kształcie litery „A”. Spódnice również lepsze będą rozkloszowane lub plisowane, idealnie maskujące niedoskonałości bioder.

aktywność fizycznaĆwiczenia
Komentarze (0)
Dodaj komentarz