Wraz z biegiem lat potrzeby żywieniowe człowieka ulegają zmianie. Ważne jest więc, aby osoby starsze dostosowywały swoją dietę do nowych wymogów i potrzeb organizmu. Właściwe spożywanie węglowodanów odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i energii na co dzień. W artykule przedstawiamy, jakie źródła węglowodanów warto włączyć do diety seniora oraz w jakiej ilości je spożywać, aby zadbać o zdrowie.
Źródła węglowodanów
Węglowodany są głównym źródłem energii dla naszego organizmu. Osoba w starszym wieku potrzebuje ich tak samo jak każdy młodszy człowiek, jednak zdolności przyswajania oraz zapotrzebowanie na inne składniki diety nieco się zmieniają. W diecie seniora powinny znaleźć się produkty dostarczające węglowodanów złożonych, które są korzystniejsze dla zdrowia. Oto kilka najbardziej polecanych źródeł węglowodanów dla osób starszych:
- Produkty mączne – w diecie seniora warto uwzględnić pełnoziarniste pieczywo, makarony, płatki owsiane czy gryczane. Zawierają nie tylko węglowodany, ale też są bogate w błonnik, witaminy z grupy B oraz składniki mineralne, takie jak magnez, potas, cynk czy żelazo.
- Kasza – to doskonałe źródło węglowodanów złożonych, białka, błonnika i wielu wartościowych składników odżywczych. Szczególnie polecane są: kasza gryczana, jęczmienna i jaglana.
- Ryż – wybierając ryż, warto sięgać po ten brązowy. Zawiera więcej błonnika, witamin i minerałów niż ryż biały.
- Rośliny strączkowe – ciecierzyca, soczewica, fasola czy groch to znakomite źródła węglowodanów, białka roślinnego, błonnika, witamin i składników mineralnych. Można je wykorzystywać jako składniki różnych dań, np. zup, gulaszy czy sałatek.
Ile węglowodanów spożywać?
Spożywane przez seniorów węglowodany powinny odpowiadać za dostarczanie 45-65% całkowitej energii pochodzącej z diety. Jednakże warto pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny i potrzeby energetyczne mogą różnić się w zależności od poziomu aktywności fizycznej, masy ciała, czy stanu zdrowia. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.
Znaczenie zróżnicowania diety
Wszystkie wymienione powyżej produkty spożywcze są wartościowe i polecane seniorom. Nie należy jednak opierać całej diety wyłącznie na jednym czy dwóch z nich. Ważne jest, aby różnicować dietę. To jedyny sposób na dostarczenie do organizmu wszystkich niezbędnych węglowodanów, ale też białek, czy tłuszczów. Każdy z tych składników występuje w pożywieniu w różnych formach. Zróżnicowana dieta jest też niezbędna dla uniknięcia braków witamin czy minerałów.
Żywność na wagę w zgodzie z ideą zero waste
Dla zdrowia ważny jest wybór nie tylko odpowiedniego rodzaju pożywienia, ale też produktów wyróżniających się wysoką jakością. Można je znaleźć w sklepie Ale-Młyn, sprzedającym żywności wagę. W ofercie znajdują się między innymi różnorodne maki, ryże, rośliny strączkowe i nasiona. Cechą wyróżniającą wspomniany sklep jest działanie zgodne z ideą zero waste. Firma dba zatem nie tylko o zdrowie swoich klientów, ale też o ekologię, unikając jakiegokolwiek zanieczyszczania środowiska.
Więcej informacji znajdziesz na: https://ale-mlyn.pl/pl/menu/maki-tradycyjne-170.html