Wystawa art déco – oto klimat szalonych lat 20. poprzedniego stulecia w Polsce!

Najbardziej luksusowa i najbardziej wyszukana, ale także unikalna i pierwsza w Polsce stała ekspozycja sztuki z nurtu art déco! Niesamowite, że możemy ją oglądać od początku września w Muzeum Mazowieckim w Płocku i to całkowicie za darmo. Zarówno bilety, jak i oprowadzanie kuratorskie jest bezpłatne, w ramach finansowania UE.

Wystawa jest zatytułowana „Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco”. Zachwyca rozmachem, nowoczesnością oraz nastrojem. Międzywojenna kolekcja budowana była w Muzeum od 15 lat. Zgromadzono ponad 1,8 tys. obiektów, które wystawione są w historycznym sercu miasta w zabytkowej kamienicy przy ul. Kolegialnej 6 i prezentowane w 200-lecie powstania tej placówki w Płocku.

Art déco – aura nowoczesności

Wystawa wita nas aurą nowoczesności począwszy od świetlnej architektury, mini kina Odeon z filmami Eugeniusza Bodo oraz oryginalnego i krzyczącego czerwienią kabrioleta Jowett z 1926 r. umieszczonego na specjalnej, okrągłej platformie.

Następnie podążamy szlakiem wnętrz lat 20. urządzonych meblami: francuskimi, niemieckimi, a także wytwarzanymi w Polsce. Oryginalne i niebanalne pomysły, według których stworzono meble, lampy, tkaniny, ceramikę, rzeźbę i malarstwo olśniewają nowoczesnością, dbałością wykonania i troską o detale.

Wystawa art déco – meble niemieckie, zdj. Edyta Ciepieńka

Wystawa art déco – realia życia, malarstwo, ceramika

Aby dać nam wyobrażenie tego, jak mieszkała polska inteligencja lat 30. XX w. stworzono aranżację takiego mieszkania, czyli pokój wielofunkcyjny, jadalnię, kuchnię oraz sypialnię.  Podziwiać możemy w nich także kilimy głównych polskich artystów międzywojnia. Jest także gabinet prezesa banku z nietypową zapalniczką na biurku. Tutaj zobaczymy kolekcję papierów wartościowych i numizmatów umieszczonych w niezliczonej ilości wąskich szufladkach zajmujących jedną całą ścianę gabinetu.

Wystawa art déco – gabinet prezesa, zdj. Edyta Ciepieńka

W osobnej przestrzeni zaaranżowano wystawę szkła cenionych polskich hut jak: Niemen, Zawiercie, Hortensje, Krosno oraz zagranicznych wytwórni jak: Laliue’a, Bacarrata, Braci Daum, a także ceramikę z Ćmielowa i Pacykowa oraz zagraniczną porcelanę z Rosenthalem na czele.

Z kolei w domu mody przyjrzymy się kolekcji strojów z epoki (dodatkową atrakcją jest ścianką do selfie, czyli możliwość przymierzenia niektórych z nich i to bez potrzeby korzystania z przebieralni!), a w sklepie jubilerskim będziemy mogli zachwycić się dodatkami, jak buty i torebki oraz biżuterią, gdzie specjalne miejsce zajmują m.in. puderniczka Tiffany’ego i kolczyki Cartiera.

Pierwsze piętro zaskakuje częścią poświęconą malarstwu z perłą Muzeum, czyli daru PKN „Orlen” (Płock to siedziba Głowna Orlenu) – „Martwa natura” Tamary Łempickiej, światowej ikony lat 20. i 30. XX w., której malarstwo jest uznawane za kwintesencję stylu art déco.

Wystawa art déco – „Martwa natura”, obraz Tamary Łempickiej, zdj. Edyta Ciepieńka

Jest także na tym piętrze specjalnie wydzielona przestrzeń – Sala Tożsamości z polskimi dziełami inspirowanymi folkiem i ludowością z dającymi się zauważyć wpływami funkcjonalizmu i kubizmu z m.in. projektami Zofii Stryjeńskiej i Julii Keilowej, które odniosły sukces na Wystawie Światowej w Paryżu w 1925 r.

Art déco –  nieustannie inspirująca dekada

Krakowskiemu Studiu Koza Nostra, które zaprojektowało wystawę „Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco” udało się nie tylko zaprezentować piękne przedmioty z tamtego okresu, ale usytuować je w szerszym kontekście epoki i pokazać polską sztukę pierwszej dekady niepodległej Polski, czasu niezwykle fascynującego i inspirującego, które wpłynęło mocno na nasze życie.

Bo epoka dwudziestolecia to jeden z bardziej fascynujących okresów w historii sztuki, nauki, i kultury. Także dzisiaj korzystamy z jej potencjału, gdy jedziemy samochodem, używamy pralki, odkurzacza albo słuchamy radia czy oglądamy film w kinie.

Praktyczne info:

Termin: wystawa stała, czynna od 4 września 2021 r.

Miejsce: Muzeum Mazowieckie w Płocku, kamienica przy ul. Kolegialnej 6

Ceny biletów: wstęp bezpłatny

Godziny otwarcia: wszystkie dni, oprócz poniedziałków w godz. 10:00-17:00 (1.05-14.10), w godz. od 10:00 do 16:00 (15.10 – 30.04).

Polskawystawy
Komentarze (0)
Dodaj komentarz