Był samoukiem i malował od najmłodszych lat. Pochodził z Sanoka, ale większość życia spędził na warszawskim Służewiu. Tutaj malował obrazy, zajmowała się fotografią, rzeźbą, rysunkiem i grafiką komputerową. Tutaj, w swoim mieszkaniu, na kilka dni przed 76 urodzinami został zamordowany.
Wystawa Zdzisława Beksińskiego „Oczekiwanie…Postscriptum”
Na wystawie nazwanej „Oczekiwanie…Postscriptum” znajdują się prace z różnego okresu twórczości artysty. Jest nawet jedna rzeźba oraz prawie 70 obrazów, w tym nigdy wcześniej nieprezentowane dzieła z kolekcji prywatnych, ale także zbiory Muzeum Historycznego w Sanoku, które jest właścicielem większości prac artysty. Oprócz surrealistycznych dzieł wystawie towarzyszy szereg wydarzeń, jak: pokazy filmów i spotkania z gośćmi związanymi z artystą. Autorem niektórych z nich jest…sam artysta.
„Oczekiwanie… Postscriptum” to tytuł, który nawiązuje do wystawy obrazów z 1973 roku zorganizowanej przez Janusza Boguckiego, historyka sztuki, krytyka i kuratora sztuki. Poprosił on Beksińskiego o nadanie nazw obrazom, czego ten nigdy nie robił. Artysta zdecydował się nazwać całą serię obrazów właśnie „Oczekiwanie”.
Beksiński – artysta wielowymiarowy
Beksiński jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów ostatniego stulecia. O swoich obrazach mówił:
powinny być postrzegane nie jako dzieło sztuki, albo powiedzmy jako krajobraz, który widzimy za oknem
Zdzisław Beksiński
Wiele z tych pokazywanych prac powstało w mieszkaniu na warszawskim Służewcu, gdzie przeprowadził się wraz z rodziną w latach 70. XX wieku. Tam miał też swoją pracownię i tutaj rozpoczął swoje eksperymenty z grafiką komputerową i fotokopiarką.
Pasjonował się także ruchomym obrazem, dlatego kamera była jego hobby i zamiłowaniem. Lubił filmować swoją rodzinę, wyjmował kamerę czasami w dość niezręcznych sytuacjach jak na przykład pogrzeb.
Beksiński – Oczekiwanie…Postscriptum – praktyczne info
Wystawę “Beksiński w Warszawie” będzie można oglądać w warszawskim Centrum Praskim Koneser od 26 czerwca do 5 września tego roku. Za jej organizację odpowiadają Muzeum Historyczne w Sanoku, Fundacja Nova Ars Poloniae, Galeria Beks.pl oraz Spatium Art.
Termin: 26 czerwca – 5 września 2021 roku
Miejsce: Centrum Praskie Koneser, Plac Konesera, Warszawa
Ceny biletów:
- bilet normalny: 35 złotych
- bilet ulgowy*: 25 złotych
* dzieci do 18 roku życia, studenci z legitymacją studencką, seniorzy powyżej 65 roku życia, osoby niepełnosprawne
Godziny otwarcia:
- dni powszednie: od 11:00 do 21:00
- weekend: od 10:00 do 21:00
Zdzisław Beksiński (1929-2005)
Malarz, rzeźbiarz, fotografik, grafik komputerowy. Urodził się 24 lutego 1929 roku w Sanoku, zmarł tragicznie 21 lutego 2005 roku w Warszawie. Uważany obecnie za jednego z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych polskich twórców współczesnych. W latach 1947-1952 studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej. Po ukończeniu studiów odbył kilkuletni nakaz pracy, mieszkając w Rzeszowie i Krakowie. W 1955 roku powrócił do Sanoka zatrudniając się jako projektant w Sanockiej Fabryce Autobusów. Na początku lat 50. rozpoczął działalność artystyczną jako fotografik, wystawiając swe prace na kilku wystawach w Gliwicach, Warszawie i Poznaniu. Równocześnie zajmował się malarstwem, grafiką, rzeźbą, a od 1974 roku wyłącznie.