Żyj bardziej! Portal dla ludzi dojrzałych

Wystawa: „Beksiński w Warszawie”

Największa czasowa wystawa obrazów Zdzisława Beksińskiego, polskiego artysty zamordowanego w 2005 r. w Centrum Praskim Koneser

Był samoukiem i malował od najmłodszych lat. Pochodził z Sanoka, ale większość życia spędził na warszawskim Służewiu. Tutaj malował obrazy, zajmowała się fotografią, rzeźbą, rysunkiem i grafiką komputerową. Tutaj, w swoim mieszkaniu, na kilka dni przed 76 urodzinami został zamordowany.

Wystawa Zdzisława Beksińskiego „Oczekiwanie…Postscriptum”

Na wystawie nazwanej „Oczekiwanie…Postscriptum” znajdują się prace z różnego okresu twórczości artysty. Jest nawet jedna rzeźba oraz prawie 70 obrazów, w tym nigdy wcześniej nieprezentowane dzieła z kolekcji prywatnych, ale także zbiory Muzeum Historycznego w Sanoku, które jest właścicielem większości prac artysty. Oprócz surrealistycznych dzieł wystawie towarzyszy szereg wydarzeń, jak: pokazy filmów i spotkania z gośćmi związanymi z artystą. Autorem niektórych z nich jest…sam artysta.

„Oczekiwanie… Postscriptum” to tytuł, który nawiązuje do wystawy obrazów z 1973 roku zorganizowanej przez Janusza Boguckiego, historyka sztuki, krytyka i kuratora sztuki. Poprosił on Beksińskiego o nadanie nazw obrazom, czego ten nigdy nie robił. Artysta zdecydował się nazwać całą serię obrazów właśnie „Oczekiwanie”.

Beksiński – artysta wielowymiarowy

Beksiński jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów ostatniego stulecia. O swoich obrazach mówił:

 

 powinny być postrzegane nie jako dzieło sztuki, albo powiedzmy jako krajobraz, który widzimy za oknem

Zdzisław Beksiński

Wiele z tych pokazywanych prac powstało w mieszkaniu na warszawskim Służewcu, gdzie przeprowadził się wraz z rodziną w latach 70. XX wieku. Tam miał też swoją pracownię i tutaj rozpoczął swoje eksperymenty z grafiką komputerową i fotokopiarką.

Pasjonował się także ruchomym obrazem, dlatego kamera była jego hobby i zamiłowaniem. Lubił filmować swoją rodzinę, wyjmował kamerę czasami w dość niezręcznych sytuacjach jak na przykład pogrzeb.

Beksiński – Oczekiwanie…Postscriptum – praktyczne info

Wystawę “Beksiński w Warszawie” będzie można oglądać w warszawskim Centrum Praskim Koneser od 26 czerwca do 5 września tego roku. Za jej organizację odpowiadają Muzeum Historyczne w Sanoku, Fundacja Nova Ars Poloniae, Galeria Beks.pl oraz Spatium Art.

Termin: 26 czerwca – 5 września 2021 roku

Miejsce: Centrum Praskie Koneser, Plac Konesera, Warszawa

Ceny biletów:

  • bilet normalny: 35 złotych
  • bilet ulgowy*: 25 złotych
    * dzieci do 18 roku życia, studenci z legitymacją studencką, seniorzy powyżej 65 roku życia, osoby niepełnosprawne

Godziny otwarcia:

  • dni powszednie: od 11:00 do 21:00
  • weekend: od 10:00 do 21:00

Zdzisław Beksiński (1929-2005) 

Zdzisław Beksiński, malarz
Zdzisław Beksiński, malarz, rzeźbiarz, fotografik

Malarz, rzeźbiarz, fotografik, grafik komputerowy. Urodził się 24 lutego 1929 roku w Sanoku, zmarł tragicznie 21 lutego 2005 roku w Warszawie. Uważany obecnie za jednego z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych polskich twórców współczesnych. W latach 1947-1952 studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej. Po ukończeniu studiów odbył kilkuletni nakaz pracy, mieszkając w Rzeszowie i Krakowie. W 1955 roku powrócił do Sanoka zatrudniając się jako projektant w Sanockiej Fabryce Autobusów. Na początku lat 50. rozpoczął działalność artystyczną jako fotografik, wystawiając swe prace na kilku wystawach w Gliwicach, Warszawie i Poznaniu. Równocześnie zajmował się malarstwem, grafiką, rzeźbą, a od 1974 roku wyłącznie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie i zewnętrzne skrypty, aby zwiększyć wygodę korzystania z niej. Kontynuując korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Akceptuję Czytaj więcej