Żyj bardziej! Portal dla ludzi dojrzałych

Wystawa: 11 Kompas Młodej Sztuki 2021 w warszawskim Muzeum im. Bolesława Biegasa

Najciekawsze obrazy i najbardziej liczące się nazwiska młodych artystów sztuki nowoczesnej. O nich będzie głośno!

To już 11 edycja Kompasu Młodej Sztuki. Korzystają z niego galerie, kolekcjonerzy, domy aukcyjne, a także artyści oraz wszyscy, którzy lubią wiedzieć, czyje prace będą zwyżkować na rynku sztuki i jakie nazwiska warto znać. Dlatego trzeba odwiedzić galerię i samemu ocenić wyróżnione prace. Wystawa pokonkursowa prac będzie trwała od 9 grudnia 2021 r. do 14 stycznia 2022 r.

Gorąca dziesiątka

Tegoroczny zwycięzca po raz ostatni mógł wziąć udział w tym rankingu, bo artyści typowani przez galerie sztuki współczesnej: prywatne i publiczne nie mogą mieć więcej niż 35 lat. Suma przyznawanych punktów decyduje o kolejności w rankingu.

Spośród 195 nazwisk w tym roku laureatem wybrano Łukasza Patelczyka, który również w ubiegłym roku zajął pierwsze miejsce (ex aequo z Agatą Kus). Po raz pierwszy pojawił się w rankingu w 2016 r. na 21 miejscu, aby trzy lata później awansować do pierwszej dziesiątki.

Łukasz Patelczyk jest także laureatem: Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2015 oraz konkursu Artystyczna Podróż Hestii 2011. W październiku br. jego prace można było zobaczyć na indywidualnej wystawie w Slag Gallery w Nowym Jorku, na Manhattanie. W ubiegłym roku nowojorska galeria Green Point Projects prezentowała jego prace na Targach Sztuki Volta Show 2020 w Nowym Jorku.

11 Kompas Młodej Sztuki 2021
„Kompozycja abstrakcyjna 99” Łukasza Patelczyka, fot. Radek ZawadzkiDrugie miejsce, podobnie jak w KMS 2020 zajęła Karolina Jabłońska, artystka, która dokumentuje otaczającą ją współczesność. Pokazuje emocje, dylematy młodej dziewczyny w nie zawsze dla niej przyjaznym świecie. Nas urzekł jej piękny obraz „Autoportret bez głowy”.Na trzecim miejscu znalazła się Agata Kus, zeszłoroczna zwyciężczyni. Laureatka wielu nagród i stypendiów, w tym zwyciężczyni (ex aequo) 16. Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów WRO 2015. W galerii można zobaczyć jej obraz „Professional losers”.

W warszawskim Muzeum im. Bolesława Biegasa można obejrzeć prace pierwszej dziesiątki 11. edycji Kompasu Młodej Sztuki 2021. Oprócz zwycięzcy – Łukasza Patelczyka i jego dwóch obrazów, znajdują się też prace m.in.: Agaty Kus, Dawida Czycza, Karoliny Jabłońskiej, Martyny Czech, Konrada Żukowskiego – „Wieża i oko”, rzeźby Tomasza Górnickiego m.in. „Exesa II”.

Wymierne uznanie dla talentu

Zwycięzcami Kompasu Młodej sztuki od początku istnienia rankingu zostają artyści liczący się w świecie sztuki. Niektórym z nich obecność na liście ułatwiła dalszy rozwój kariery. Zwycięstwo wiąże się także z nagrodami. W tym roku Łukasz Patelczyk otrzymał czek w wysokości 1 tysiąca dolarów amerykańskich ufundowaną przez spółkę Stracon należącą do  Grupy Kapitałowej Trinity Crown z Luxemburga. Nagrodę wręczył Marcin Zieliński, Prezes Zarządu. Jak dodali fundatorzy, czek jest do wykorzystania podczas najbliższego wyjazdu artysty do Nowego Jorku w ramach wykorzystania nagrody na cele związane z kulturą i sztuką.

11 Kompas Młodej Sztuki 2021
Zwycięzca – Łukasz Patelczyk oraz Marcin Zieliński, Prezes Zarządu StraconDrugą nagrodę dla lidera, czyli tygodniowy pobyt w Nowym Jorku ufundował Sławomir Górecki, kolekcjoner, promotor polskiej sztuki, właściciel warszawskiej Piękna Gallery i nowojorskiej Green Point Projects.
Przyznana została także nagroda specjalna w wysokości 5 tysięcy złotych, którą Krzysztofowi Nowickiemu wręczyła Kama Zboralska, autorka Kompasu Młodej Sztuki.

Praktyczne info.

Wystawa wyłonionych prac 11 edycji Kompasu Młodej Sztuki jest dostępna dla publiczności od 8 grudnia 20221 r. do 14 stycznia 2022 roku, w Muzeum im. Bolesława Biegasa, przy Al. Jerozolimskich 51 w Warszawie.

Wystawa czynna jest:
we wtorek w godz. 10:00-16:00
od środy do piątku w godz. od 12:00 do 18:00.
poniedziałek, sobota, niedziela – nieczynne.
Wstęp jest bezpłatny.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie i zewnętrzne skrypty, aby zwiększyć wygodę korzystania z niej. Kontynuując korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Akceptuję Czytaj więcej