Żyj bardziej! Portal dla ludzi dojrzałych

Wystawa: „Rolke. Historie literatury”, czyli literaci oczami kronikarza PRL

Dygat, Konwicki, Kuncewiczowa, Tyrmand czy Iwaszkiewicz to tylko niektóre z postaci uchwyconych w kadrze przez Tadeusza Rolke, nestora polskiej fotografii reportażowej

Prawie cztery dekady unikalnych, wyjątkowych i nieznanych kadrów z historii życia literackiego Polski. Tyle udało się wyodrębnić z bogatego archiwum fotografii Tadeusza Rolke nazywanego utalentowanym kronikarzem PRL-u. Można je oglądać w Muzeum Literatury w Warszawie: „Rolke. Historie literatury”.

Wystawę otwiera zdjęcie z 1963 roku portretujące Tadeusza Łubieńskiego, prozaika i dramaturga, który z Tadeuszem Rolke w duecie: autor tekstu i fotograf, został wysłany przez redakcję „Stolica” do Trójmiasta. Zdjęcie powstało po skończeniu zawodowej sesji, gdy Rolke postanowił, że Łubieński teraz będzie jego modelem. Panowie mocno nudzili się po pracy i zaopatrzywszy się w butelki alkoholu, które widać na zdjęciu w klapach płaszcza Łubieńskiego, poszukiwali młodego damskiego towarzystwa. Jak przyznaje bohater zdjęcia – Byłem z siebie jak nigdy bardzo zadowolony.

Wystawa Tadeusza Rolke, nestora polskiej fotografii reportażowej
Tomasz Łubieński, prozaik i dramaturg , Sopot 1963, zdjęcie Tadeusz Rolke

Wystawa to seria czarno-białych fotografii. Wspaniały zapis życia artystycznego stolicy, które fotoreporter Rolke robił na zlecenie najważniejszych wówczas polskich czasopism. W tygodniu „Stolica” i w miesięczniku „Polska” publikował fotografie pisarzy, poetów takich jak: Jarosław Iwaszkiewicz, Mieczysław Jastrun, Tadeusz Konwicki, Maria Kuncewiczowa, Stefania Grodzieńska, Stanisław Dygat, Władysław Broniewski, Jan Brzechwa czy Antoni Słonimski. Zdjęcia dokumentowały spotkania literackie, kongresy i jubileusze. Nie brakuje także fotografii ze spotkań towarzyskich literatów, a także osobistych fotoreportera.

Wystawa Tadeusza Rolke, nestora polskiej fotografii reportażowej
Wystawa: Rolke. Historie Literatury, Muzeum Literatury w Warszawie

Zobaczyć możemy Iwaszkiewicza w słynnym Stawisku, gdzie poeta spaceruje z psem, albo Marię Kuncewiczową na tarasie swojego domu w Kazimierzu Dolnym lub Stefanię Grodzieńską i Stanisława Dygata w Zakopanem. Uchwycił także spotkania i rozmowy pisarzy, poetów i aktorów w osławionym Czytelniku. W zbiorach znalazła się także seria zdjęć na zlecenie tygodnika „Stern” z wielogodzinnego spaceru z Tadeuszem Konwickim dokumentująca życie stolicy w czasie stanu wojennego oczami poety.

Wystawa Tadeusza Rolke, nestora polskiej fotografii reportażowej
Jarosław Iwaszkiewicz w Stawisku, zdjęcie Tadeusza Rolke
Wystawa Tadeusza Rolke, nestora polskiej fotografii reportażowej
Tadeusz Konwicki, zdjęcie Tadeusza Rolke
Wystawa Tadeusza Rolke, nestora polskiej fotografii reportażowej
Tadeusz Konwicki, zdjęcie Tadeusz Rolke

Zrobił także portrety dwóch noblistów: Guntera Grassa i Odiseasa Etitisa. Zdjęcie tego ostatniego autorstwa Rolke, po ogłoszeniu przyznania mu literackiej Nagrody Nobla widniało w całej europejskiej prasie. W 1979 roku Rolke pracował w Hamburgu, kiedy usłyszał tę wiadomość w radiu, jadąc samochodem. Traf chciał, że Rolke miał zdjęcie Noblisty. Zrobił je wiele lat wcześniej w Grecji. Niewiele myśląc, zawrócił auto, aby pojechać po nie do laboratorium i stamtąd prosto do Deutche Presse-Agentur. Gdy zobaczyli, co im przywiózł.
 – Rzucili się na nie – przyznaje autor zdjęcia. I w ten sposób poszło świat! Noblista pamiętał, kto je zrobił, bo przysłał list do Rolke z prośbą o przesłanie kilku odbitek.

Wystawa Tadeusza Rolke, nestora polskiej fotografii reportażowej
Gunter Grass i Odiseas Etitis, dwóch noblistów, zdjęcia Tadeusza Rolke

Kto kocha literaturę, kto nie jest obojętny na piękno obrazu i kto uwielbia zgłębiać historię poprzez kadry zdjęć życia codziennego musi zobaczyć tę wystawę. Nagrodą będzie nie tylko możliwość przyjrzenia się z bliska zaprezentowanym postaciom literackim, ale także egzemplarzy miesięcznika „Polska” i tygodnika „Stolica” z piękną Niną Andrycz opowiadającą o swoich wakacjach oraz zdjęciem z 1959 roku Danuty Szaflarskiej pod Giewontem.

Wystawa Tadeusza Rolke, nestora polskiej fotografii reportażowej
Danuta Szaflarska, aktorka zdjęcie T. Rolke w tygodniku Stolica

Tadeusz Rolke – świadek kilku epok. Urodził się w 1929 roku w Warszawie, gdzie mieszkał i pracował jako fotoreporter w latach 50. i 60. (pisma: Stolica, Polska), fotograf mody, (Ty i Ja), artysta fotograf, wykładowca (Warszawska Szkoła Fotografii, Uniwersytet Warszawski) wydawca (współzałożyciel ediotion.fotoTapeta). Po powstaniu Warszawskim wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec. Po wojnie, studiował historię sztuki w Lublinie i Warszawie. Więziony w okresie stalinowskim.

Po 1989 roku współpracował z Gazetą Wyborczą. W latach 70. mieszkał w Hamburgu fotografując tam m.in. dla Sterna, Geo i Art a także podczas festiwali teatralnych we Włoszech, Francji i Holandii. Odbył wiele podróży m.in. do:  ZSRR, Francji, Grecji, Włoch, Jugosławii, Izraela, na Słowację, Węgry Litwę i Ukrainę. Jest autorem wielu wystaw i albumów fotograficznych. Jego prace znajdują się w wielu zbiorach publicznych i kolekcjach prywatnych. Fotografuje nieprzerwanie do dzisiaj.

Praktyczne info.:

Termin: wystawa czasowa, czynna do 20 lutego
Miejsce: Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Rynek Starego Miasta 20, Warszawa
Ceny biletów:
normalny – 12 zł
ulgowy – 6 zł

Godziny otwarcia:
poniedziałek, wtorek – nieczynne
środa, piątek 11:00 – 16:00
czwartek 16:00 – 20:00
sobota, niedziela: 11:00 – 18:00

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie i zewnętrzne skrypty, aby zwiększyć wygodę korzystania z niej. Kontynuując korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Akceptuję Czytaj więcej