Zaćma po operacji – wizyta kontrolna

Operacje zaćmy są dziś jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych na całym świecie. W samej Polsce szacunkowo cierpi dziś na nią nawet milion osób, a liczba wykonywanych co roku operacji nieustannie wzrasta. Dość ważnym elementem procesu rekonwalescencji są wizyty kontrolne.

Ze względu na specyfikę choroby, powstrzymanie jej za pomocą środków farmakologicznych jest niestety niemożliwe, a sama zaćma prowadzi powoli do całkowitej utraty wzroku jeśli zmętniała soczewka nie zostanie w porę usunięta. Techniki wykorzystywane dziś przy operacjach zaćmy pozwalają jednak ograniczyć czas ich wykonania, inwazyjność i długość procesu rekonwalescencji do minimum. Jednym z ważniejszych elementów tego ostatniego są jednak wizyty kontrolne, które pozwolą sprawdzić stan oka po operacji, wskażą pacjentowi czynności dozwolone i zabronione podczas gojenia się oka oraz upewnią lekarza o braku pooperacyjnych powikłań. Dlaczego pierwsza wizyta kontrolna powinna odbyć się już dzień po operacji, jak przebiega i jak często powinny odbywać się kontrole pooperacyjne?

Jak wygląda pierwsza wizyta kontrolna po operacji zaćmy?

Pacjenci, którzy poddali się operacji usunięcia zaćmy i wszczepienia w jej miejsce nowej, sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej mają w perspektywie szansę na znaczącą poprawę jakości widzenia bez konieczności hospitalizacji czy typowego „aresztu domowego”. Zastosowana technika fakoemulsyfikacji wymaga jedynie niewielkiego nacięcia na oku, przez co cały zabieg jest wykonywany w warunkach ambulatoryjnych, a pacjent może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia. Warto jednak wiedzieć, że to jeszcze nie koniec leczenia – w 24 godziny po zabiegu należy zgłosić się na wizytę kontrolną, która potwierdzi oficjalnie zakończenie zabiegu i przygotuje pacjenta do dalszego funkcjonowania.

Podstawowymi zadaniami pierwszej wizyty kontrolnej po operacji zaćmy są wszelkie badania sprawdzające stan operowanego oka. Kwestie takie jak prawidłowe umiejscowienie soczewki i to, czy przez noc się nie przemieściła, dokładne obejrzenie oka pod kątem zakażeń i stanów zapalnych, czy wreszcie sprawdzenie czy wzrok pacjenta uległ poprawie będą głównym elementem wizyty kontrolnej. Ale to nie wszystko. To właśnie podczas pierwszej kontroli pacjent dostaje całą listę wskazówek i wymagań odnośnie dalszego procesu rekonwalescencji oraz receptę na krople do oczu i maści, które ułatwią gojenie się oka i szybszy powrót do jego pełnego zdrowia.

Dlaczego wizyta kontrolna jest tak ważna?

Pierwsza wizyta kontrolna po operacji zaćmy ma charakter informacyjny, ale jej podstawowym zadaniem jest sprawdzenie stanu zdrowia pacjenta. Choć sama operacja nie wymaga hospitalizacji i z technicznego punktu widzenia pacjenci mogą wrócić po niej do domu, najlepsze kliniki decydują się często na zapewnienie pacjentom zakwaterowania i odpoczynku przed podróżą powrotną. Jest to szczególnie istotne w przypadku klinik zagranicznych, do których pacjenci udają się w celu otrzymania najlepszej możliwej opieki specjalistycznej bez konieczności czekania w kilkuletnich kolejkach. To dlaczego wizyta kontrolna jest tak ważna ujął doskonale prezes zlokalizowanej w Czechach OneDayClinic, Waldemar Garwol – „Wizyta kontrolna to kluczowy element naszych pakietów. Dzięki badaniom kontrolnym każdego pacjenta w terminie 24 godzin od zabiegu, upewniamy się, że zabieg przebiegł pomyślnie, a pacjent nie wraca tego samego dnia do domu, nie męczy się w podróży i nie ponosi tym samym ryzyka przemęczenia i stresu po zabiegu. To właśnie gwarantowany pacjentowi odpoczynek pomiędzy zabiegiem a powrotem do domu zmniejsza do minimum ryzyko powikłań, a sama kontrola pozwala upewnić się, że wszystkie założenia zabiegu zostały zrealizowane.”

Badania kontrolne wykonywane w dzień po operacji są najlepszym momentem na zareagowanie w momencie, gdy coś pójdzie nie tak. Nie każdy problem operacyjny można wychwycić w trakcie zabiegu, a kwestie takie jak przemieszczanie się soczewki mogą zająć chwilę. Pojawienie się na wizycie kontrolnej nie boli, ale jest jedyną szansą na zagwarantowanie sobie dobrego startu w przyszłość bez zaćmy – bez pewności, że nie wystąpiły żadne powikłania można łatwo przyczynić się do szybkiego pogorszenia jakości widzenia i komplikacji, których leczenie będzie znacznie trudniejsze, niż sama operacja usunięcia zaćmy.

Zaćma po operacji – jak często należy odwiedzać okulistę?

Pacjent uzbrojony w informacje o dalszym procesie leczenia i powrotu do pełnego widzenia wraca do domu, jednak na tym nie koniec wizyt kontrolnych. Oczy to niezwykle delikatny narząd, który w przypadku operacji staje się jeszcze bardziej wrażliwy na wszelkiego rodzaju pyłki, zanieczyszczenia, zatarcia i urazy. Z tego też powodu prowadzący lekarz okulista, który kierował pacjenta na operację zaćmy, ustala z nim kalendarz kolejnych badań kontrolnych, mających za zadanie wychwycić nawet najdrobniejsze powikłania i zapobiec ich rozwojowi możliwie jak najszybciej. Według ogólnej zasady zaleca się odbycie drugiej wizyty kontrolnej do miesiąca czasu po zabiegu, a kolejnej po pół roku od dnia zabiegu. Następujące po nich wizyty kontrolne są już raczej formalnością zapewniającą przede wszystkim spokój psychiczny pacjenta, pozwalającą sprawdzić czy zaćma nie powraca. Jedno jest pewne – wizyt kontrolnych po operacji zaćmy nie należy unikać. To od nich w dużej mierze zależy skuteczność całego procesu leczenia zaćmy.

choroby oczuoperacjazaćma
Komentarze (0)
Dodaj komentarz