W naszym zestawieniu znajdziecie gorący romans, niebanalny kryminał, intrygującą biografię, a nawet psychologiczny poradnik brutalny do bólu. Co łączy wszystkie te pozycje? To, że ich autorkami są kobiety dojrzałe, świetnie wykształcone, świadome swoich wartości, które osiągnęły zawodowy sukces. Oprócz pisania większość z nich realizuje się też na innych polach zawodowych. W dziennikarstwie, socjologii, nauce, medycynie czy produkcji telewizyjnej. Poznajcie nasze Top 7 najlepszych książkowych prezentów.
#1. „Czuła przewodniczka” – Natalia de Barbaro
W czym tkwi sekret „Czułej przewodniczki”? Nie jest to typowy, nudny poradnik, w którym znajdziemy naiwne porady w stylu: „myśl pozytywnie”, „otaczaj się dobrą energią”. Wręcz przeciwnie, autorka bazując na swoim psychologicznym doświadczeniu i wiedzy, bywa wobec swoich czytelniczek brutalnie szczera.
„Czuła przewodniczka” to poruszająca opowieść o kobiecej drodze do poznania samej siebie. W książce znajdziemy odpowiedzi na nurtujące pytania – dlaczego kobiety wciąż odgrywają role, które wcale im nie odpowiadają? Dlaczego tak surowo siebie oceniamy? Jak sprawić, by nasze wewnętrzne marzenia i potrzeby w końcu mogły wybrzmieć i zostać zrealizowane? Dzięki Natalii de Barbaro, która przeprowadza nas przez meandry kobiecej intuicji, możemy w końcu zrozumieć same siebie i nauczyć się wyrażać swoje potrzeby bez poczucia winy. To pozycja obowiązkowa dla tych kobiet, które uważają, że w ich życiu za mało jest radości, a za dużo powinności.
Natalia de Barbaro, znana psycholożka, socjolożka, wykładowczyni Uniwersytetu Jagiellońskiego. To także popularna poetka i felietonistka magazynu „Wysokie Obcasy”, ale przede wszystkim wrażliwa i świadoma swojej wartości kobieta, która doskonale ubiera w słowa najbardziej skrywane ludzkie emocje.
#2. „Masz nową parę” – Anna Klimczewska
Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to kolejne typowe romansidło, to kartując kolejne strony, przekonamy się, że „Masz nową parę” Ani Klimczewskiej to jednak coś więcej. Można wręcz powiedzieć, że to genialna satyra na współczesne relacje damsko-męskie. Główna bohaterka, 41- letnia, rozwiedziona Olga podróżuje od randki do randki, niechcący zaglądając przy tym w głąb swoich potrzeb. Kibicujemy Oldze w odnalezieniu szczęścia i prawdziwej miłości.
Autorka książki to doświadczona dziennikarka i producentka telewizyjna programu słynnej Magdy Gessler. Ania Klimczewska zaznacza, że nie jest to jej autobiografia, choć tchnęła w Olgę kilka swoich cech. Pomysł na książkę wziął się zarówno z jej osobistych randkowych doświadczeń, jak i jej najbliższych koleżanek. To one namówiły producentkę, by w końcu spisała i wydała opowiadane dotychczas pikantne historie. Tą książką dziennikarka udowadnia również, że szukanie miłości w internecie nie jest powodem do wstydu. Gwarantujemy, przeczytacie tę lekturę z zapartym tchem.
#3. „Balsamistka” – Magdalena Adaszewska
„Balsamistka” to pełen tajemnic i zaskakujących zwrotów akcji dreszczowiec z brutalnymi morderstwami w tle. To prezentowa propozycja dla kobiet o mocnych nerwach, które lubią czytać o innych silnych kobietach, takich jak właśnie bohaterki powieści Adaszewskiej: telewizyjnej dziennikarki, która na własną rękę próbuje rozwikłać zagadkę tajemniczych morderstw oraz balsamistki zwłok, do której trafiają zamordowane kobiety i mężczyźni. Co ciekawe, w pewnym momencie drogi balsamistki i dziennikarki nieoczekiwanie się przecinają.
„Balsamistka” to debiut powieściowy Magdy Adaszewskiej, byłej dziennikarki magazynów dla kobiet: „Twojego Stylu”, „Elle”, „Pani”. Autorki dwóch książkowych portretów – Igi Cembrzyńskiej i Tadeusza Plucińskiego. Absolwentki filologii polskiej. Fanki tajemniczych opowieści i dobrego kina, ceniącej przyjaźń i kobiecą solidarność, która kocha ludzi i jest przekonana, że za każdy człowiekiem kryje się fascynująca historia, którą warto poznać.
#4. „ Uczone siostry” – Natascha Henry
Natasha Henry to francuska dziennikarka i eseistka, absolwentka paryskiej Sorbony, którą pasjonują życiorysy słynnych kobiet, zwłaszcza z XIX i XX wieku. Francuzka uwielbia studiować ich role społeczne i przedstawiać czytelnikowi tzw. wielkie osobistości z zupełnie innej perspektywy. Tym razem wzięła na warsztat rodzinną historię Marii i Broni Skłodowskich, gdzie przedstawia historię zawodowych ambicji sióstr oraz ich osobistych dramatów.
To dzięki Henry właśnie dowiadujemy się, że Skłodowskie osiągały zawodowe sukcesy dzięki wzajemnemu wsparciu. Przypomnijmy tylko, że Maria to utytułowana Nagrodą Nobla fizyczka i chemiczka, a Bronia to jedna z pierwszych kobiet w zawodzie lekarza, która otworzyła jedno z najlepszych sanatoriów. Jeżeli lubicie zgłębiać historie i bliżej poznawać ludzkie twarze znanych osób, to „Uczone siostry” są pozycją obowiązkową.
#5. „Zakochany mózg i inne niezwykłe stany” – Julia Fischer
„Emocje to nasza moc i słabość, nasza siła napędowa i nasze ubezpieczenie na życie. A nauka wciąż próbuje je wyjaśniać” – pisze znana niemiecka lekarka Julia Fischer. Przywołując eksperymenty oraz badania naukowe, wyjaśnia, jak funkcjonuje nasz mózg w czasie, gdy przeżywamy emocje, nie tylko te „górnolotne” jak zakochanie, ale też takie podstawowe, które towarzyszą nam w życiu na co dzień np. głód, kiedy jesteśmy zestresowani, gęsia skórka, gdy jest nam zimno, zimny pot w momencie lęku lub tzw. motyle w brzuchu. Polecamy Wam tę książkę dlatego, że po jej lekturze będziecie mogły spojrzeć na siebie i innych z nieco innej perspektywy.
#6. „Niemoralna. Kalina” – Ula Ryciak
To już kolejna książka o Kalinie Jędrusik, która ukazuje się w ostatnim czasie, jednak Ula Ryciak przedstawia uwodzicielską seksbombę PRL-u z zupełnie z innego punktu widzenia. Znana scenarzystka i felietonistka tłumaczy, że nasze ciało odzwierciedla to, czego doświadczamy w codziennym życiu. To wręcz mapa naszych doznań i pozostałość wspomnień. Dlatego właśnie podchodząc do książki o Jędrusik, Ryciak przyjęła taki punkt widzenia, co dodatkowo nadało biografii charakter literacki.
Ula Ryciak uwielbia pisać portrety ludzi, zwłaszcza kobiet, które zostały wypaczone przez historię. W „Niemoralnej Kalinie” pisarka ociepla wizerunek kobiety pożądanej przez mężczyzn oraz znienawidzonej przez inne kobiety. Znajdzie tu wciągającą i przyjazną głównej bohaterce opowieść o kobiecie wielbionej przez tłumy, niemoralnej, choć tak naprawdę samotnej i niespełnionej. Polecamy tę lekturę każdej z was!
#7. „Matka (prawie) idealna” – Kerry Fisher
Lekka i wciągająca fabuła oraz zaskakujący finał to przepis na dobrą książkę – prezent. Główną bohaterkę 40-letnią Maię polubicie już od pierwszych stron lektury. Znużona swoim życiowym kieratem kobieta (to jedyna żywicielka rodziny, mąż nie pracuje, bo uważa, że nikt nie wymyślił dla niego odpowiedniej posady) nagle dostaje szansę, by odmienić życie swojej rodziny. Zastrzyk gotówki, jaki dostała w spadku po swojej pracodawczyni, powoduje niespodziewany awans społeczny. Była sprzątaczka oraz jej dzieci muszą odnaleźć się w nowym, snobistycznym świecie. Książka ta pozwala także w zabawny sposób spojrzeć na macierzyństwo oraz perypetie, z którymi mierzy się wiele zapracowanych kobiet.
„Matka (prawie) idealna” to współczesna opowieść o Kopciuszku z pięknym happy Endem. Takim Kopciuszkiem jest też sama autorka książki. Zanim Kerry Fisher stała się jedną z najpopularniejszych angielskich pisarek, imała się wielu zajęć, między innymi pracowała jako nauczycielka angielskiego w Hiszpanii, zbierała winogrona w Toskanii. Jednak to pisanie dało jej największe szczęście. Najpierw spróbowała swoich sił jako recenzentka i dziennikarka. Następnie udała się na kurs pisania na Uniwersytecie Kalifornijskim i zajęła się pisaniem powieści.