Wystawa: 11 Kompas Młodej Sztuki 2021 w warszawskim Muzeum im. Bolesława Biegasa

To już 11 edycja Kompasu Młodej Sztuki. Korzystają z niego galerie, kolekcjonerzy, domy aukcyjne, a także artyści oraz wszyscy, którzy lubią wiedzieć, czyje prace będą zwyżkować na rynku sztuki i jakie nazwiska warto znać. Dlatego trzeba odwiedzić galerię i samemu ocenić wyróżnione prace. Wystawa pokonkursowa prac będzie trwała od 9 grudnia 2021 r. do 14 stycznia 2022 r.

Gorąca dziesiątka

Tegoroczny zwycięzca po raz ostatni mógł wziąć udział w tym rankingu, bo artyści typowani przez galerie sztuki współczesnej: prywatne i publiczne nie mogą mieć więcej niż 35 lat. Suma przyznawanych punktów decyduje o kolejności w rankingu.

Spośród 195 nazwisk w tym roku laureatem wybrano Łukasza Patelczyka, który również w ubiegłym roku zajął pierwsze miejsce (ex aequo z Agatą Kus). Po raz pierwszy pojawił się w rankingu w 2016 r. na 21 miejscu, aby trzy lata później awansować do pierwszej dziesiątki.

Łukasz Patelczyk jest także laureatem: Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2015 oraz konkursu Artystyczna Podróż Hestii 2011. W październiku br. jego prace można było zobaczyć na indywidualnej wystawie w Slag Gallery w Nowym Jorku, na Manhattanie. W ubiegłym roku nowojorska galeria Green Point Projects prezentowała jego prace na Targach Sztuki Volta Show 2020 w Nowym Jorku.

„Kompozycja abstrakcyjna 99” Łukasza Patelczyka, fot. Radek ZawadzkiDrugie miejsce, podobnie jak w KMS 2020 zajęła Karolina Jabłońska, artystka, która dokumentuje otaczającą ją współczesność. Pokazuje emocje, dylematy młodej dziewczyny w nie zawsze dla niej przyjaznym świecie. Nas urzekł jej piękny obraz „Autoportret bez głowy”.

„Autoportret bez głowy” Karoliny Jabłońskiej, fot. Radek ZawadzkiNa trzecim miejscu znalazła się Agata Kus, zeszłoroczna zwyciężczyni. Laureatka wielu nagród i stypendiów, w tym zwyciężczyni (ex aequo) 16. Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów WRO 2015. W galerii można zobaczyć jej obraz „Professional losers”.

W warszawskim Muzeum im. Bolesława Biegasa można obejrzeć prace pierwszej dziesiątki 11. edycji Kompasu Młodej Sztuki 2021. Oprócz zwycięzcy – Łukasza Patelczyka i jego dwóch obrazów, znajdują się też prace m.in.: Agaty Kus, Dawida Czycza, Karoliny Jabłońskiej, Martyny Czech, Konrada Żukowskiego – „Wieża i oko”, rzeźby Tomasza Górnickiego m.in. „Exesa II”.

Wymierne uznanie dla talentu

Zwycięzcami Kompasu Młodej sztuki od początku istnienia rankingu zostają artyści liczący się w świecie sztuki. Niektórym z nich obecność na liście ułatwiła dalszy rozwój kariery. Zwycięstwo wiąże się także z nagrodami. W tym roku Łukasz Patelczyk otrzymał czek w wysokości 1 tysiąca dolarów amerykańskich ufundowaną przez spółkę Stracon należącą do  Grupy Kapitałowej Trinity Crown z Luxemburga. Nagrodę wręczył Marcin Zieliński, Prezes Zarządu. Jak dodali fundatorzy, czek jest do wykorzystania podczas najbliższego wyjazdu artysty do Nowego Jorku w ramach wykorzystania nagrody na cele związane z kulturą i sztuką.

Zwycięzca – Łukasz Patelczyk oraz Marcin Zieliński, Prezes Zarządu StraconDrugą nagrodę dla lidera, czyli tygodniowy pobyt w Nowym Jorku ufundował Sławomir Górecki, kolekcjoner, promotor polskiej sztuki, właściciel warszawskiej Piękna Gallery i nowojorskiej Green Point Projects.
Przyznana została także nagroda specjalna w wysokości 5 tysięcy złotych, którą Krzysztofowi Nowickiemu wręczyła Kama Zboralska, autorka Kompasu Młodej Sztuki.

Praktyczne info.

Wystawa wyłonionych prac 11 edycji Kompasu Młodej Sztuki jest dostępna dla publiczności od 8 grudnia 20221 r. do 14 stycznia 2022 roku, w Muzeum im. Bolesława Biegasa, przy Al. Jerozolimskich 51 w Warszawie.

Wystawa czynna jest:
we wtorek w godz. 10:00-16:00
od środy do piątku w godz. od 12:00 do 18:00.
poniedziałek, sobota, niedziela – nieczynne.
Wstęp jest bezpłatny.

obrazywystawy
Komentarze (0)
Dodaj komentarz