Żyj bardziej! Portal dla ludzi dojrzałych

3 naturalne produkty do domowego SPA

Z czym kojarzą Ci się domowe zabiegi SPA? Jeżeli tylko z głębokim relaksem podczas kąpieli wśród blasku świec, koniecznie powinnaś przetestować te 3 produkty z polskich uzdrowisk. Są naturalne, niedrogie, a przy tym mają niezwykle dobroczynny wpływ na nasz organizm i kondycję skóry. Warto je poznać, bo stoi za nimi wieloletnie doświadczenie uzdrowiskowych kuracji.

O co chodzi z tymi uzdrowiskami?

Uzdrowisko to coś więcej niż placówki rehabilitacyjne i wypoczynkowe. To miejsca, w których panuje wyjątkowy mikroklimat, a na ich obszarze występują złoża naturalnych surowców leczniczych. Charakterystycznymi zabiegami dla uzdrowisk są zabiegi przyrodolecznicze oparte właśnie na miejscowym bogactwie naturalnym.

Rokrocznie tysiące ludzi przyjeżdża do uzdrowisk, by skorzystać z właściwości wód termalnych czy borowin. Kąpiele, natryski, inhalacje, okłady i kuracje pitne – potwierdzone certyfikatami surowce naturalne wykorzystywane są na różne sposoby, przynosząc ulgę w wielu dolegliwościach i schorzeniach.

Cudze chwalicie, swego nie znacie…

Z pewnością słyszałaś o wodach z francuskich kurortów Vichy czy Avène. Czas poznać unikatowe zalety wód termalnych z Iwonicza-Zdroju, pięknego i jednego z najstarszych uzdrowisk na Podkarpaciu, solanki z Konstancina-Jeziorny, znanego uzdrowiska w okolicach Warszawy, czy borowiny, której złoża znajdują się w urokliwym Kamieniu Pomorskim.

Naturalne kosmetyki i produkty do domowej pielęgnacji

Doskonałym pomysłem firm uzdrowiskowych jest wypuszczenie na rynek swoich naturalnych surowców regionalnych w praktycznych opakowaniach. Dzięki temu można korzystać z ich unikatowych właściwości nie tylko odwiedzając uzdrowisko (co jednak polecamy każdemu!), ale także we własnym domu.

Jak zrobić domowe SPA? Mamy na to 3 pomysły!

Kąpiel solankowa we własnym domu

O kąpielach solankowych i ich dobroczynnych właściwościach dla naszego organizmu mówi się często. W uzdrowiskach przeprowadza się cykl takich kąpieli, który poddaje organizm pewnego rodzaju treningowi, skutkując lepszym efektem działania solanki i jego trwałością. Do zabiegu stosuje się wody wysokozmineralizowane. Ich głównymi składnikami są jony chlorkowe (Cl-), sodowe (Na +) oraz wapniowe (Ca 2+). Często zawierają też cenne pierwiastki, takie jak: jod, brom, magnez, potas i lit.

Solanka to bogactwo naturalne podwarszawskiego kurortu, Konstancina-Jeziorny. „Uzdrowisko Konstancin-Zdrój” pobiera ją z własnych ujęć i stosuje w kąpielach wannowych. Służy ona także do zasilenia uzdrowiskowej tężni solankowej i basenu w jednym z obiektów. Oczywiście najlepiej jest wybrać się na zabieg do uzdrowiska, ale możemy też zamówić konstancińską solankę w 10 litrowym opakowaniu i kąpiel solankową przygotować we własnej wannie.

Solanka Konstancińska
Solanka Konstancińska w litrowej butelce jest doskonałym pomysłem na domową inhalację zatok. Wystarczy użyć inhalatora lub nebulizatora bądź wykorzystać tradycyjny sposób, wdychając ciepłe opary nad miską.

Na co pomaga kąpiel w solance?

Kąpiel solankowa przynosi naszemu organizmowi wiele korzyści, m.in.:

  • pomaga w walce z przewlekłymi i nawracającymi chorobami dróg oddechowych
  • zmniejsza nadciśnienie tętnicze
  • łagodzi obrzęki, nerwobóle, bóle mięśniowe i reumatyczne
  • hartuje organizm i poprawia jego odporność
  • pomaga w walce z niektórymi chorobami skóry

Trzeba pamiętać, że prozdrowotne działanie bodźcowe wymaga stosowania wody wysokozmineralizowanej. Im wyższy jest stopień mineralizacji solanki, tym silniejsze jest jej działanie bodźcowe. W domowym SPA do głębokiego relaksu, który ponadto upiększa skórę, wodę solankową możemy przygotować sami, wsypując do wody w wannie sól.

Kiedy warto stosować sól do kąpieli?

Kiedy warto? Zawsze wtedy, gdy masz pod ręką sprawdzoną, polecaną i naprawdę skuteczną sól do kąpieli. Drogeryjne sole do kąpieli, poza przyjemną aromatoterapią, często nie przynoszą innych korzyści pielęgnacyjnych. Sól kuchenna natomiast jest nadto oczyszczona.

Wyobraź sobie jednak sól, która od 150 lat jest pozyskiwana tą samą metodą, by nic nie straciła ze swych cennych właściwości. Swoją sól do kąpieli „Uzdrowisko Iwonicz” warzy z wód mineralnych, które są największym bogactwem naturalnym pięknej, podkarpackiej miejscowości. Wody te charakteryzują się unikatową kombinacją makroelementów (wapń, magnez, sód, potas, wodorowęglany, siarczany, fosforany) i mikroelementów (żelazo, cynk, stront, lit, fluor, jod, mangan). To bogactwo natury, tryskające od wieków z głębokości około tysiąca metrów:

  • łagodzi podrażnienia skóry
  • podnosi stopień jej nawilżenia
  • odbudowuje warstwę ochronna naskórka
  • wspomaga naturalny system obronny przed wolnymi rodnikami i w konsekwencji znacznie opóźnia proces starzenia skóry.

Te wszystkie zalety posiada odparowana z wód termalnych jodobromowa sól iwonicka, którą firma pakuje w praktyczne, kilogramowe opakowania. Pozwala to na prawdziwie upiększającą kąpiel w domowej wannie.

Sól z Iwonicza-Zdroju koi i łagodzi podrażnienia, oczyszcza i detoksykuje, wygładza, poprawiając wygląd i kondycję skóry. Jest też skuteczną metodą odprężenia i regeneracji po intensywnym wysiłku fizycznym, np. treningu siłowym czy bieganiu: usuwa zmęczenie, przynosi głęboki relaks i przede wszystkim łagodzi napięcia mięśni i bóle stawów.

Jak zrobić domowe SPA bez wanny?

Sól iwonicka przyniesie ukojenie także Twoim stopom. Wlej do miski ciepłą wodę, dodaj kilka łyżeczek soli, włącz ulubiony serial i mocz nogi w przygotowanym roztworze. Zabieg ten polecany jest zwłaszcza po wzmożonym wysiłku: pozbędziesz się uczucia „ciężkich nóg”, zlikwidujesz powstałe obrzęki i zregenerujesz naskórek.

Moczenie nóg w soli iwonickiej warto wykonać też przed planowanymi zabiegami upiększającymi. Sól pomaga pozbyć się zrogowaceń, także w tak newralgicznych miejscach, jak pięty, a zmiękczony naskórek wokół paznokci ułatwia wykonanie perfekcyjnego pedicure.

Domowe sposoby na cellulit

Jeżeli zostanie Ci garstka soli z Iwonicza-Zdroju, możesz ją wykorzystać do peelingu całego ciała, który doskonale złuszczy martwy naskórek i pobudzi przemianę materii. To sprzyja walce z cellulitem, w której orężem jest też kolejny naturalny kosmetyk, polecany przez polskie uzdrowiska.

Borowina, bo o niej mowa, to bogactwo Kamienia Pomorskiego, uzdrowiska w województwie zachodniopomorskim, słynącego właśnie ze złóż „czarnego złota” (oraz także wód solankowych). W uzdrowiskowych kuracjach borowinę stosuje się często w formie okładów na całe ciało.  Zabiegi te mają wiele zalet:

  • działają przeciwzapalnie i bakteriostatycznie
  • działają antyoksydacyjnie
  • powodują przekrwienie tkanek
  • rozluźniają mięśnie
  • poprawiają ruchomość stawów

polecane więc są osobom cierpiącym na wiele różnych schorzeń.

Borowina
Borowina zawiera mnóstwo różnych związków, zarówno organicznych, jak i nieorganicznych, m.in.: bituminy, kwasy huminowe, aminokwasy, makro- i mikroskładniki.

Ale borowina wspomaga też regenerację skóry, co wykorzystuje się w kosmetyce, a Ty wykorzystać możesz w swoim domowym SPA.

Jak stosować borowinę w domu?

„Uzdrowisko Kamień Pomorski” swoją borowinową kurację spakowało w praktyczne opakowanie z pięcioma woreczkami wypełnionymi naturalnym surowcem. To ważne, by w domowych warunkach mieć do dyspozycji tak wygodną postać borowiny. Dlaczego?

Borowina to torf, który powstaje w wyniku obumierania roślin przy udziale mikroorganizmów, w sprzyjających warunkach uwodnienia i temperatury. Ma postać… błota, więc zabiegi borowinowe: okłady czy owijania wymagają zaawansowanego zaplecza technicznego, umożliwiającego łatwą utylizację produktu. Do użytku w gabinetach SPA lub domowego stosuje się częściej właśnie borowinowe woreczki, zapewniające łatwe wykorzystanie właściwości tego błotnistego bogactwa.

Przygotowanie borowiny w warunkach domowych jest bardzo proste. Woreczek z borowiną zanurzamy w naczyniu z gorącą wodą na około 15 minut, ogrzewając borowinę do temperatury ok. 40-45 stopni C. Po podgrzaniu rozcinamy opakowanie i borowinę przykładamy na bolące miejsce, a następnie owijamy ją folią, nakrywamy ręcznikiem i relaksujemy się przez 20-30 minut.

W tym czasie borowina działa adsorpcyjnie w stosunku do skóry i tkanki podskórnej – pod wpływem ciepła organizm wydala zbędne produkty przemiany materii, które borowina przechwytuje i zatrzymuje. Prowadzi to do oczyszczenia skóry i jej regeneracji, wspomagając walkę z „pomarańczową skórką”. Dodatkowo, właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne oraz ściągające borowiny zwalczają zmiany skórne, pozostawiając skórę gładką i w świetnej kondycji, jak… po zabiegu w profesjonalnym gabinecie SPA.

Domowa pielęgnacja – postaw na naturalne produkty

Kosmetyki z uzdrowisk są naturalne i bezpieczne dla skóry. Ich działanie porównać można z kojącymi zabiegami w salonach kosmetycznych, wykonywanych pod okiem specjalisty.

Warto poznać nasze polskie, regionalne bogactwa naturalne i wykorzystać ich zalety w codziennej pielęgnacji. Tworząc domowe SPA sięgnij po coś więcej niż kosmetyki upiększające – po pełnowymiarową pielęgnację, która zadziała z korzyścią nie tylko na Twój wygląd, ale i zdrowie.

Komentarze są zamknięte, ale 1 | Trackbacks i Pingbacks są otwarte.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie i zewnętrzne skrypty, aby zwiększyć wygodę korzystania z niej. Kontynuując korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Akceptuję Czytaj więcej