redakcja@aktywni-plus.pl
Jak leczyć żylaki? Poznaj metody leczenia żylaków
Żylaki kończyn dolnych to charakterystycznie poskręcane i wydłużone workowate lub wrzecionowate rozszerzenia żył powierzchniowych. Częściej występują u kobiet, zazwyczaj po ukończeniu 40 roku życia, a ryzyko występowania wzrasta wraz z wiekiem. Poznaj metody leczenia żylaków.
Jak powstają żylaki
W kończynach dolnych co kilka centymetrów zlokalizowane są zastawki żylne ograniczające cofanie się krwi do stóp pod wpływem grawitacji. Zapewniają one prawidłowy kierunek jej przepływu. Zaburzenia przepływu krwi na skutek nieprawidłowości działania zastawek powoduje jej zaleganie w żyłach. Brak równowagi pomiędzy ciśnieniem krwi w naczyniach żylnych kończyn a wytrzymałością ścian naczyń krwionośnych powoduje odkształcenie, skręcenie i poszerzenie naczyń a rezultacie powstają żylaki.
Przyczyny i objawy żylaków
Czynniki sprzyjające powstawaniu żylaków mogą być niezależne od postępowania pacjenta:
- genetyczne predyspozycje do schorzeń naczyń krwionośnych,
- wrodzone wady naczyń krwionośnych,
- zaburzenia związane z innymi chorobami,
- ciąża,
- wzrost ryzyka występowania żylaków związany z wiekiem.
Druga grupa to przyczyny zależne od postępowania pacjent taki jak:
- długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej,
- brak ruchu,
- otyłość,
- używki jak tytoń i alkohol,
- zbyt wysoka temperatura w trakcie gorących kąpieli lub sauny,
- używanie nieodpowiedniego obuwia.
Pierwsze objawy żylaków, których nie należy lekceważyć to:
- pajączki,
- wieczorne obrzęki w okolicy kostek stóp,
- uczucie ciężkości nóg,
- uczucie palenia, pieczenia i dyskomfortu kończyn dolnych.
Zaniedbanie konsultacji z lekarzem i niepodjęcie skutecznego leczenia skutkuje zmianami w kończynach, które objawiając się widocznymi żylakami, obrzękami obejmującymi całą goleń, zmianami skórnymi, pojawiają się owrzodzenia na podudziach.
Leczenie żylaków nóg
Żylaki stanowią poważny problem zdrowotny i mało estetyczny defekt kosmetyczny u znacznego procentu populacji. Wczesne zdiagnozowanie i podjęcie specjalistycznego leczenia zwiększa szanse na skuteczne rozwiązanie problemu. Kompleksowa diagnostyka opiera się na badaniach obrazowych USG z Dopplerem naczyń żylnych i tętniczych. W uzasadnionych przypadkach stosowane są inne bardziej inwazyjne metody badania. W początkowych stadiach choroby stosuje się leczenie zachowawcze – np. w postaci różnego rodzaju preparatów uszczelniających i uelastyczniających ściany naczyń krwionośnych oraz wspomagających krążenie żylne. Stosuje się także podkolanówki i rajtuzy uciskowe. Jednak, żeby skutecznie usunąć przyczynę występowania schorzenia, w nowoczesnej medycynie oprócz klasycznych metod operacyjnych, stosuje się szereg metod małoinwazyjnych.
Przykładowo w poradniach należących do Grupy Scanmed stosuje się nowoczesne sposoby leczenia żylaków takie jak:
- Metoda RFITT Celon polega na zamykaniu niewydolnego pnia żylnego za pomocą aplikatora fal o częstotliwości radiowej, metoda stosowana w każdym stopniu niewydolności żylnej,
- Termoablacja diatermiczna żylaków pniowych i żył przeszywających efekt leczniczy w krótkim czasie,
- Miniflebektomia, to małoinwazyjny zabieg operacyjnego usunięcia żylaków niesystemowych,
- Skleroterapia piankowa i płynowa, nieoperacyjna i nieinwazyjna metoda leczenia żylaków.
- Spośród wielu metod leczenia żylaków wybór najskuteczniejszej doradza chirurg naczyniowiec kierując się zaleceniami i przeciwwskazaniami dla każdego konkretnego przypadku.