Darmowe badania USG piersi dla 1000 kobiet w Polsce

Do 31 października trwają darmowe badania USG piersi dla 1000 kobiet w Polsce. Badania są skierowane do pań z różnych regionów i wspierana przez Fundację Philips. Konieczne jest skierowanie na USG piersi i długi czas oczekiwania na jego realizację w dostępnych placówkach ochrony zdrowia. Organizatorem akcji jest Fundacja OnkoCafe. Z badań wciąż można skorzystać!

Kto i gdzie może skorzystać z darmowych badań?

Aby zakwalifikować się na badanie USG piersi, należy posiadać skierowanie na takie badanie. Warunkiem jest zbyt długi czas oczekiwania na diagnostykę i deklaracja możliwości samodzielnego dotarcia do jednej z uczestniczących w programie placówek ochrony zdrowia.

Po skontaktowaniu się z Fundacją OnkoCafe pod numerem telefonu: +48 537 888 789 lub e-mailowo pod adresem: biuro@onkocafe.pl i zakwalifikowaniu na USG piersi panie otrzymają unikalny kod, uprawniający do realizacji badania diagnostycznego w jednym z uczestniczących w programie ośrodków. Wolne miejsca na USG piersi są wciąż dostępne w poniższych placówkach:

  1. Centrum Ultrasonograficznej Diagnostyki s.c. ul. Wolności 262/206, Zabrze
  2. Prywatna Specjalistyczna Praktyka Lekarska dr n. med. Marek Rojek ul. 3-go maja 24, Sosnowiec
  3. Centrum Medyczne Dobra ul. Poziomkowa 5B, Dobra
  4. Diagnosis Centrum Medyczne ul. Planetarna 15/3, Zalasewo
  5. Galen ul. Grodzka 53, Krosno
  6. Galen ul.Warneńczyka 111, Rzeszów
  7. AK Medical Pracownia USG ul. Mohna 52/54, Toruń
  8. Gabinet Lekarski Sylwia Gieletucha – Rosiak ul. Getta Żydowksiego 34, Zduńska Wola
  9. Top Medical Sp. z o.o. ul. Zana 29, Lublin

Akcja w różnych regionach Polski

W akcji biorą udział ośrodki medyczne, które spełniają dwa warunki. Mogą wykonać diagnostykę na nowoczesnym sprzęcie i zatrudniają wysokiej klasy specjalistów z wieloletnim doświadczeniem. Jak podkreślają organizatorzy, ważne jest nie tylko wykonanie badania, ale również jego jakość. Nowoczesny sprzęt pozwala na wykrycie nieprawidłowości często na etapie, kiedy schorzenie jest w pełni wyleczalne i można zastosować terapię najmniej inwazyjną.

Z badaniem nie warto zwlekać. Nawet 90% szans na wyleczenie mają pacjentki, u których choroba została zdiagnozowana w pierwszym etapie rozwoju. Czynnikiem utrudniającym zgłaszanie się na badania jest panująca pandemia. Wiele kobiet rezygnuje obecnie z wykonania USG, bojąc się zakażenia. Jednak aby nie oddalać w czasie postawienia diagnozy i jak najszybciej rozpocząć leczenie, warto mimo wyjątkowej sytuacji zadbać o siebie i zgłosić się na badania.

Czas oczekiwania na wykonanie USG w niektórych regionach Polski

Według szacunków ekspertów w niektórych regionach Polski czas oczekiwania na badanie USG piersi w ramach publicznej opieki zdrowotnej może wynosić nawet trzy-cztery miesiące. To sytuacja, która dodatkowo pogłębia istniejące nierówności w dostępie do świadczeń medycznych w Polsce. Nierówności te są szczególnie krzywdzące dla kobiet z obszarów wiejskich. Zwłaszcza w obliczu szacunków, które pokazują, że w blisko 30 procentach przypadków nowotwór piersi rozwinie się do postaci zaawansowanej, między innymi ze względu na spóźnioną czujność onkologiczną. Stąd kampania, która ma na celu walkę z wykluczeniem.

Wyjątkowa kampania

Kampania „BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa”, wspierana przez firmę Novartis Oncology, wystartowała w 2015 roku z inicjatywy Fundacji Onkocafe – Razem Lepiej. Akcja prowadzona jest cyklicznie od 2016 roku. Jej celem jest zachęcanie do systematycznych badań i edukacja na temat profilaktyki raka piersi oraz choroby na każdym jej etapie – także, gdy przybierze ona postać zaawansowaną. Projekt skierowany jest zarówno do kobiet, jak i do towarzyszących kobietom mężczyzn. Kampania ma zachęcić panów do włączenia się w profilaktykę raka piersi, ale również zwiększyć świadomość wagi wsparcia kobiety przez bliskiego jej mężczyznę.

W ramach tegorocznej, piątej odsłony BreastFit, Fundacja OnkoCafe przy wsparciu Fundacji Philips umożliwi wykonanie bezpłatnego USG piersi kobietom posiadającym utrudniony dostęp do tego badania diagnostycznego. Szczegóły akcji są dostępne pod adresem: http://breastfit.onkocafe.pl/1000-x-usg/

Więcej informacji o kampanii BreastFit jest dostępnych na stronie http://breastfit.onkocafe.pl/.

badanie piersibezpłatne badaniarak piersiusg piersi
Komentarze (0)
Dodaj komentarz