Jesienna edycja ogólnopolskiej akcji „Zdrowie pod Kontrolą”

Ogólnopolska akcja „Zdrowie pod kontrola odbywa się dwa razy do roku. Jesienna edycja ma miejsce od 23 listopada do 4 grudnia. Tym razem całe wydarzenie, ze względu na pandemię, odbywa się w internecie.

Przez dwa tygodnie gdziekolwiek jesteście z dostępem do internetu, możecie korzystać z dużej dawki wiedzy na tematy zdrowotne jak i z atrakcji, które zostały przygotowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland Oddział Wrocław.

„Zdrowie pod kontrolą” tym razem w internecie

Dotychczas wydarzenie to odbywało się tego samego dnia w 17 miastach w Polsce w największych Galeriach Handlowych. Celem akcji było podniesienie świadomości społecznej o profilaktyce oraz dbaniu o zdrowie. Zainteresowanym osobom wykonywane były podstawowe badania, takie jak pomiar ciśnienia tętniczego, poziom glikemii, analizę masy i składu ciała. Pozwalało to w prosty i przejrzysty sposób edukować społeczeństwo w kierunku zapobiegania chorobom.

W tym roku, ze względu na sytuację epidemiologiczną akcja odbywa się w sieci. Zaplanowano szereg prelekcji dotyczących profilaktyki zdrowotnej, serię publikacji na stronach Facebook czy Instagram. Publikacje te w formie infografik, publikowane będą w wydarzeniu „Zdrowie pod Kontrolą”. 

Link do akcji lokalnej: https://www.facebook.com/events/1051752138633179

Link do akcji ogólnopolskiej: https://www.facebook.com/events/667965040576532/

Program akcji „Zdrowie pod kontrolą”

Do tej pory odbyły się następujące prelekcje:

 • Cukrzycy typu II – w tym celu zaproszono mgr dietetyki Karolinę Kozak, która opowiedziała o cukrzycy od kuchni, czyli na co zwrócić uwagę w diecie pacjenta. Prelekcję można odtworzyć: https://youtu.be/8WwlnoqfS0I
 • Reakcjach jakie zachodzą podczas palenia oraz o jego skutkach – oprócz serii postów zorganizowano również challenge rzucania palenia, więcej pod linkiem: https://fb.me/e/3TBtPB0e3,
 • Opiece stomatologicznej nad dziećmi i kobietami w ciąży. We współpracy z Polskim Towarzystwem Studentów Stomatologii zaproszono do rozmowy lek. dent. Michała Kaczmarka, znanego w internecie jako Tata Stomatolog. Wyszła z tego bardzo ciekawa rozmowa, którą znajdziecie ją pod linkiem: https://fb.watch/24Udlq-VYK/,
 • Zdrowiu psychicznym w formie ciekawostek z historii,
 • Procedurze oddawania szpiku oraz o tym jak zostać superbohaterem i podzielić się tym co mamy,
 • Znaczeniu uprawiania sportu w perspektywie dbania o siebie i o swoje zdrowie,
 • Pierwszej pomocy przedmedycznej – zasadach udzielania, oraz o tym, że każdy może pomóc,
 • Zdrowiu reprodukcyjnym i samobadaniu piersi i jąder, bo warto się badać.

Co jeszcze przed nami?

 • Prelekcja na temat nadużywania leków przeciwbólowych – jak to wygląda oraz z czym się wiąże – prelekcja Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji,
 • Wiadomości na temat prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego,
 • Oraz to na co wiele osób czeka, czyli wyniki naszych dwóch konkursów. Do wygrania są bardzo atrakcyjne nagrody m.in.: wejście ze znajomymi na godzinę na kręgle do Sky bowling w Sky Tower, wejście do GOAir Powietrzne Miasto na super zabawę i wyrzut endorfin, a dla głodomorów pizza w Bistro 8 1/2.

Konkursy nadal trwają, więc jest możliwość dołączenia i wzięcia w nich udziału.

Konkursy – zapraszamy do udziału!

KONKURS #1

Link do konkursu „Bieg pod Kontrolą”https://pl-pl.facebook.com/events/156412789506508/

Zapraszamy na pierwszy wirtualny „Bieg pod kontrolą”!

Aktywność fizyczna to nieodłączny element dbania o własne zdrowie. Choć czasami ciężko jest się zmotywować, a coraz chłodniejsze dni nie zachęcają do wyjścia na dwór, nie wolno rezygnować i koniecznie trzeba wziąć udział w „Biegu pod Kontrolą”!

Zasady konkursu są proste:

1. W czasie trwania akcji „Zdrowie pod Kontrolą” w dniach 23.11-3.12.2020 r. trzeba zarejestrować swoje treningi biegowe w dowolnej aplikacji do mierzenia dystansu.

2. Następnie należy przesłać swoje zsumowane wyniki w formie wyeksportowanego pliku z aplikacji sportowych o rozszerzeniu .gpx do poniższego formularza: https://forms.gle/31hTp6bnQFa48Voh9

3. 4.12.2020 r. odbędzie się DEKORACJA, na której nagrodzone zostaną 3 osoby o największej liczbie przebiegniętych kilometrów!

Celem organizatorów jest pokazanie, że aby wygrać – zarówno w powyższym konkursie, jak i w wyścigu o zdrowie, wystarczy systematyczność i trochę dobrych chęci.

Pamiętajcie – tu nie liczy się tempo, a przebiegnięte kilometry! Zatem sportowe buty na nogi i do boju!!

Zapraszamy do udziału we wspólnej zabawie!

KONKURS #2

DRODZY KONTROLERZY SWOJEGO ZDROWIA!  

Pora sprawdzić swoją wiedzę! Drugi konkurs to MikroTeścik wiedzy o zdrowiu z niebanalnymi nagrodami. Teścik należy rozwiązać do końca tygodnia, a punkciki z MikroTeścików są liczone do jednego MegaWyniku!

Poniżej linki do testów:

Mini test „Zaburzenia Odżywiania”:

https://forms.gle/TjZrssVxLFNC9ou96

Mini test „Antitobacco”:

https://forms.gle/v2biPtPdwapj8C68A

Mini test „Psychiatra też dla ludzi”:

https://forms.gle/p1j4pjbCfM4CcZNS6

Mini test „Marrow Hero”:

https://forms.gle/qv9vheFNB7TJNXQ67

Mini test „Ratowanie na spontanie”:

https://forms.gle/N7UMW4YWGToJMrHE8

Mini test „Serce masz tylko jedno”:

https://forms.gle/ENcZ6ti1U3QVUMTJ8

Osoba kontaktowa całej akcji jest:

Weronika Wawrzynów

Koordynator Lokalny Programu Stałego ds. Zdrowia Publicznego

Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland Oddział Wrocław

lpo@wroclaw.ifmsa.pl

akcja społecznaprofilaktyka zdrowiawebinar
Komentarze (0)
Dodaj komentarz