redakcja@aktywni-plus.pl
DASH – najlepsza dieta na nadciśnienie
Częstość występowania nadciśnienia tętniczego krwi wzrasta wraz z wiekiem – im jesteśmy starsi, tym bardziej musimy zadbać o siebie i częściej kontrolować ciśnienie. Problemy z nadciśnieniem są konsekwencją procesów zachodzących wraz z wiekiem w naczyniach tętniczych, głównie wzrastającej sztywności naczyń. Niestety, do problemów z ciśnieniem krwi przyczynia się także styl życia i nieodpowiednie odżywianie się, o które warto zadbać nie tylko z uwagi na chorobę. Poznajcie dietę, która oceniana jest jako najlepsza na świecie i stworzona z myślą o osobach z nadciśnieniem.
Już co trzeci Polak ma zbyt wysokie ciśnienie krwi, czyli chorobę układu krążenia, która charakteryzuje się stale podwyższonymi wartościami ciśnienia krwi. Taki stan prowadzi do uszkodzenia tętnic, a to w konsekwencji może spowodować zawał serca, udar mózgu, niewydolność nerek i układu krążenia. Często choroba nie daje żadnych objawów i wiele osób nie wie nawet, że ma jakieś dolegliwości związane z ciśnieniem krwi. Dotyczy to ponad połowy chorych.
Niekiedy na nadciśnienie nie mamy wpływu, a niekiedy sami sobie na nie zapracowujemy. Czynniki sprzyjające wystąpieniu nadciśnienia to:
- obciążenie genetyczne (nadciśnienie lub zawał serca wystąpił w rodzinie),
- cukrzyca lub miażdżyca (obie choroby często występują jednocześnie),
- siedzący tryb życia,
- ciągły stres, pośpiech i napięcie,
- nadwaga i otyłość.
Leczenie nadciśnienia to przede wszystkim leczenie farmakologiczne wsparte zmianą trybu życia i odpowiednią dietą. Czasem jednak aktywność fizyczna, ograniczenie soli, dobrze skomponowana i prosta w użyciu dieta wystarczy, aby ciśnienie wróciło do normy. Dobrze skomponowana, prosta i odżywcza to właśnie cechy diety DASH. Warto na nią zwrócić uwagę nie tylko z powodu nadciśnienia, choć to dla osób z tym problemem została wymyślona.
Dieta DASH – najlepsza dieta na nadciśnienie
DASH to skrót pochodzący z języka angielskiego. W pełnej formie DASH to Dietary Approaches to Stop Hypertension, czyli podejście dietetyczne przeciwdziałające nadciśnieniu tętniczemu.
Ten sposób odżywiania został stworzony przez naukowców
z amerykańskiego Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Układu Krwionośnego. Ideą diety jest spożywanie produktów, które zawierają w sobie składniki obniżające ciśnienie, czyli głównie magnez, potas i wapń. Priorytetem jest tu też używanie jak najmniejszej ilości soli. W efekcie dieta poprawia ogólny stan zdrowia, wzmacnia układ krwionośny, pomaga zbić poziom złego cholesterolu oraz zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory, osteoporozę i cukrzycę. To również dobra dieta na odchudzanie. Dzięki tak szerokiemu i skutecznemu działaniu w latach 2017-2018 dieta DASH została uznana dietą roku według tygodnika U.S. News & World Report. Jej niewątpliwym plusem jest prostota i łatwość stosowania.
Założenia diety DASH
Przestrzeganie zasad i zmiana nawyków żywieniowych przyniesie zamierzone efekty i z pewnością poprawi stan naszego zdrowia. Oto najważniejsze zalecenia w stosowaniu diety DASH:
- Ogranicz spożywanie soli – według diety DASH dzienne spożycie soli to
pół łyżeczki soli dziennie, czyli około 6 gramów, - Jedz nawet kilka razy dziennie nabiał i produkty zbożowe (jogurty, kefiry, maślanki z ok. 1 proc. zawartością tłuszczu),
- Jedz orzechy, które wzmacniają serce,
- Jedz warzywa i owoce z jak najmniejszą zawartością sodu (należą do nich bakłażan, groszek zielony, papryka zielona, szczypiorek, szparagi, cukinia, dynia, papryka czerwona, sałata, ananas, arbuz, banan, czarne jagody, mandarynki, morele, nektarynki, poziomki, truskawki, agrest, czereśnie, grejpfruty, jabłka, maliny, porzeczki czarne i czerwone, brzoskwinie, pomarańcze, wiśnie, kiwi, cytryna),
- Jedz dużo ryb, które zawierają kwasy omega-3, które mają zdolności przeciwzakrzepowe oraz zmniejszają stężenie trój glicerydów,
- Pij przynajmniej 1,5 litra wody ubogiej w sód,
- Zrezygnuj z wysoko przetworzonych produktów, kawy, alkoholu i papierosów, które mają duży wpływ na stan serca i nadciśnienie.
Podstawą podczas diety DASH jest spożywanie każdego dnia 2000 kcal. Przykładowe przepisy znajdziecie tu lub tu.