Żyj bardziej! Portal dla ludzi dojrzałych

Z okularami na nosie. Jak dbać o wzrok na co dzień?

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia aż 250 mln ludzi na całym świecie musi mierzyć się z chorobami wzroku. Jak uniknąć poważniejszych problemów z widzeniem, jak dbać o wzrok na co dzień i co zrobić, aby nasze oczy mogły bez problemu służyć nam przez długi czas?

Wraz z wiekiem nasz wzrok ulega osłabieniu. To naturalne – w końcu oczy, jak każdy inny narząd, przez całe życie wystawione są na działanie rozmaitych czynników, które z czasem doprowadzają do coraz większego “zużycia” narządu wzroku. Jak zatem ustrzec się nie tylko drobnych problemów, ale też trwałych uszczerbków, które mogą przybrać na sile wtedy, gdy powoli wkraczamy w wiek dojrzały?

Po pierwsze: profilaktyka

W trosce o nasze oczy niezwykle istotną rolę odgrywa profilaktyka. Mowa tu przede wszystkim o regularnej kontroli wzroku, która powinna odbywać się w gabinecie wykwalifikowanego specjalisty. Statystyki mówią o zahamowaniu nawet 85 proc. przypadków poważnych chorób w rodzaju jaskry czy zaćmy – jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy wcześnie wykryjemy uszkodzenia tkanek oczu. Początkowo problemy te nie wydają się poważne, ale z czasem potrafią przybrać na sile, doprowadzając do nieodwracalnych uszkodzeń.

Okazuje się, że Polacy są świadomi roli profilaktyki chorób oczu. Autorzy najnowszego “Raportu o okularach Polaków”, przygotowanego na zlecenie sklepu wOkularach.pl, piszą o 56 proc. osób, które swój wzrok badają regularnie (co 2-3 lata). Do tej grupy należy jeszcze dołożyć kolejne 25 proc. pacjentów, którzy okulistę wizytują raz do roku. Tylko 13 proc. Polaków odwiedza specjalistę rzadziej niż co 3 lata. Te statystyki mogą więc cieszyć, ale koniec końcu pamiętajmy – gdy chodzi o wzrok, wszystko w naszych rękach.

Choroby oczu: sygnały alarmowe

Nie jest tajemnicą, że wśród wszystkich pięciu zmysłów wzrok wydaje się być tym najważniejszym. Ostre widzenie wydatnie wpływa na jakość życia, poprawiając komfort wykonywania niemal wszystkich czynności. Mimo tego jednak nawet u osób, które przez całe życie nie zgłaszały problemów ze wzrokiem, mogą pojawić się niepokojące symptomy. Nie należy ich lekceważyć, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że na początku często trudno je zauważyć.

Jak rozpoznać problemy ze wzrokiem?

Najpowszechniejszym objawem pogarszającego się wzroku będzie oczywiście osłabione, nieostre widzenie – kontury przedmiotów będą się rozmywać na krótkim lub długim dystansie, w zależności od zaistniałej wady. Wtedy jednak na profilaktykę jest już za późno. W tej sytuacji możemy już tylko ograniczać pogłębianie się naszej wady lub ewentualnie zdecydować się na kosztowną terapię laserową.

Gdy jednak jeszcze nie czujemy potrzeby korzystania z okularów, sygnałami alarmowymi, że z naszymi oczami dzieje się coś nie tak będą:

  • częste bóle głowy, pojawiające się w sytuacjach wymagających skupienia wzroku (czytanie, jazda samochodem, korzystanie z telefonu komórkowego),
  • pieczenie lub zaczerwienienie oczu – należy tu wykluczyć inne czynniki, takie jak m.in. alergia,
  • tzw. “suche oko”, które wiąże się z nadmiernym przemęczeniem wzroku,
  • zniekształcenie widzenia – na przykład “falowanie” prostych linii,
  • zaburzona ostrość na krótkich lub długich dystansach.

Objawy te, zwłaszcza gdy występują parami, powinny skłonić nas do wizyty u specjalisty. Szczególnie zagrożeni są ci pacjenci, których wzrok często narażony jest na działanie szkodliwych czynników. Do tych ostatnich należą przede wszystkim długotrwała ekspozycja na słońce (promienie UV) lub też częsty kontakt z niebieskim światłem monitorów komputerowych.

Okulary: sposób (nie tylko) na poprawę wzroku

Wiele osób, nawet jeśli lekarz stwierdzi u nich wystąpienie wady wzroku, stara się uniknąć konieczności noszenia okularów, nie korzystając przy tym nawet z soczewek kontaktowych. To duży błąd: oczy poddane coraz większemu wysiłkowi odwdzięczą się nam pogłębieniem już istniejącej wady.

Dlaczego jednak osoby o słabym wzroku tak często starają się uniknąć okularów? Wydaje się, że największe znaczenie ma tu dbałość o wygląd. W końcu okulary w dużym stopniu wpływają na wizerunek, zaś nikt przecież nie chce być kojarzony z nieatrakcyjnym, przemądrzałym kujonem w rozbrajająco niemodnych “szkłach”.

Dobrze dobrane oprawki: metoda na odmłodzenie? 

Okazuje się jednak, że dobrze dobrane oprawki mogą nie tylko ochronić nasz wzrok, lecz także pozytywnie wpływać na nasz wygląd. W cytowanym wcześniej raporcie okularnicy najczęściej wywoływali u ankietowanych skojarzenia związane z… powagą i mądrością. Często również przewijały się odpowiedzi mówiące o tym, że osoby w odpowiednio dobranych oprawkach należycie dbają nie tylko o swoje zdrowie, ale też i wygląd. Co więcej, aż 61% badanych przyznało, że okulary są nieodłącznym elementem ich wizerunku i często zapominają o tym, że mają je na nosie.

“Okulary nosi mnóstwo ludzi, także tych z pierwszych stron gazet. Stały się one czymś więcej niż tylko sposobem na poprawę wzroku. Nierzadko pełnią też funkcję biżuterii czy dodatku do stroju” – mówi cytowana w raporcie psycholog Monika Kotlarek

Czy zatem powinniśmy się obawiać włożenia okularów na swoje nosy? Zdecydowanie nie: mogą one bowiem stanowić swego rodzaju wisienkę na torcie codziennych stylizacji, dodając nam uroku i zarazem odejmując lat. Podczas zakupów warto skorzystać z porad stylistów, którzy sprawią, że nasze nowe oprawki staną się nie tylko dobrym zakupem, ale też nieodłączną – i atrakcyjną! – częścią nas samych. 

Autorem artykułu jest sklep z okularami korekcyjnymi i przeciwsłonecznymi w Okularach.pl.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie i zewnętrzne skrypty, aby zwiększyć wygodę korzystania z niej. Kontynuując korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Akceptuję Czytaj więcej