Żyj bardziej! Portal dla ludzi dojrzałych

15 najlepszych filmów motywacyjnych, które wpłyną na twoje decyzje

Realizować swoje marzenia pomimo przeciwności losu – czy to możliwe? Tak! Pomóc mogą nawet filmy z gatunku motywacyjnych. Oto 15 propozycji, które mają moc

Niezależnie od fabuły: bajkowej czy opartej na faktach filmy mają ogromną moc. Wpływają na nas jak katalizator, który pobudza do działania. Trzeba tylko obejrzeć je w skupieniu, a czasami kilka razy i dać sobie czas na refleksję.
– Można uwierzyć, że jest to część naszych celów – mówi Daria Kaczmarska, psycholog kliniczny – Filmy motywacyjne działają jak lekarstwo i traktują nasz umysł pozytywnymi wibracjami. Jednak to od nas samych zależy czy wykorzystamy wiedzę, czy podążymy za nią w działaniu. Jeśli nie, to tylko przez chwilę poczujemy się produktywni bez wykonywania jakiejkolwiek pracy – dodaje ekspertka.

Kiedy takie filmy mają największą moc? Kiedy poczujemy niemoc z powodu jakiejś porażki. Są motywacją zewnętrzną, ale niestety krótkotrwałą.
– Na dłuższą metę motywacja powinna pochodzić z wewnątrz. Cel korzystania z treści motywacyjnych koncentruje się wokół ułatwienia działania.– dodaje Kaczmarska.

Dlatego filmy z gatunku motywacyjnych mogą być katalizatorem naszych działań. Jeśli wykorzystamy moc, jaką nam dają, ten ładunek energii, jaki do nas dociera po ich obejrzeniu, mogą wzmocnić realizację naszych celów.

W poszukiwaniu wewnętrznej motywacji prezentujemy zestawienie 15 filmów, które mogą wpłynąć na nasze decyzje.

#1  Jak ważne są wartości w życiu – „Wszystko za życie”

Filmy motywacyjne-„Wszystko za życie”
film „Wszystko za życie”

Poznajemy historię Christophera, młodego chłopaka z zamożnej rodziny, który kończy studia z wyróżnieniem. Wszyscy wróżą mu świetlaną przyszłość, a on postanawia radykalnie zmienić swoje życie. Rezygnuje z bezpieczeństwa i pieniędzy, zmienia Nawet nazwisko, aby odnaleźć siebie i żyć na własnych warunkach. Wyrusza w podróż życia autostopem po Ameryce. „Wszystko za życie” to film, który stawia pytania o miejsce człowieka w przyrodzie, o niezłomność ludzkiego charakteru, a także wartości, jakimi kierujemy się na co dzień i ich wpływem na nasze decyzje. Na pewno jest to mądry film z przesłaniem, które będzie ‘prześladowało’ każdego, kto wyrusz w tę podróż z Christopherem.

#2 –  Nastaw się pozytywnie – „Jestem na tak”

Nasze zestawienie zaczynamy od klasyki komedii z Jimem Carreyem. Główny bohater, urodzony pesymista, spotyka człowieka, który namawia go do rewolucyjnej zmiany stylu życia. Dołącza do stowarzyszenia, którego ideą jest pozytywne myślenie o sobie i swoim otoczeniu. Od tej pory Carl Allen na wszystkie pojawiające się w jego życiu propozycje odpowiada „tak”. Postawa „na tak” prowadzi do rozmaitych zdarzeń z różnym skutkiem. Bywa zabawnie, bo skrajne zachowania zazwyczaj prowadzą nas na manowce, a umiar i balans to właściwi kompani naszego życia i przeciwności losu. Film niesie dla nas przesłanie – pokazuje nam, jak może zmienić nasze życie, jeśli będziemy do niego pozytywnie nastawieni. 

#3 – Walcz o swoje marzenia za wszelką cenę – film „Bogowie”

Filmy motywacyjne - „Bogowie"
Film „Bogowie”

Na trzecim drugim znajduje się film „Bogowie” w reżyserii Łukasza Palkowskiego. „Bogowie” to biografia znanego Polskiego kardiochirurga – profesora Zbigniewa Religi. To historia o człowieku, który postawił się władzy, swoim mentorom, by podjąć wyzwanie i osiągnąć cel – dokonał pierwszego w Polsce przeszczepu serca. Nie jest to tylko prawdziwa historia o dążeniu do celu i nie tylko film o sile marzeń. Historia o Relidze pokazuje, że nic nie stanie na przeszkodzie osobie, której dążenie płynie prosto z serca.

#4 – Odbij się od dna i wygraj marzenia – film „Najlepszy”

Na miejscu czwartym również biograficzny film Łukasza Palkowskiego – pt. „Najlepszy”. Historia życia Jerzego Górskiego – triathlonisty oraz zdobywcy tytułu „podwójnego ironmana”, który pokonał wiele przeciwności losu, by zdobyć upragnione tytuły. Jego droga do celu to pokonywanie własnych słabości. Górski (grany przez Jakuba Gierszała) musiał się odbić od dna, będąc na krańcu upodlenia narkotykowego. Przechodzi jednak metamorfozę. Pokonuje nie tylko własne lęki, podejmując walkę z samym sobą, ale i różne przeciwności losu. Film wzrusza, poucza, daje nadzieję, pokazuje, że można zmienić swoje życie na lepsze i to nawet wtedy, kiedy wydaje nam się, że już gorzej być nie może.

#5 – Uwierz w siebie  – film „Whiplash”

Filmy motywacyjne - „Whiplash”
Film „Whiplash”

„Whiplash” to film, który opowiada o młodym, utalentowanym chłopaku Andrew Neymanie, grającym na perkusji. Bohater marzy o karierze muzycznej mając nadzieję, że jest to w zasięgu jego ręki…Do czasu aż trafia pod opiekę wymagającego, znęcającego się psychicznie nad uczniami nauczyciela, zmuszającego swoich uczniów do całkowitej perfekcji. Jego metody działania mają zapewnić młodym sukces, ale niestety dużym kosztem – z jednej strony bohater doświadcza poniżenia, upokorzenia, z drugiej zaś odnajduje w sobie ogromną motywację i samozaparcie. Czy z tym zawsze związany jest sukces? Film zachęca nas do odpowiedzi pytanie, ile jesteśmy w stanie znieść i poświęcić, by osiągnąć cel i spełnić swoje marzenia.

#6 – Nie poddawaj się  – film „Nietykalni”

Co się dzieje, gdy spotykają się osoby z dwóch skrajnie róznych światów? Czy możliwe jest, aby uczyć się od siebie nawzajem? Odpowiedzi nie tylko na te pytania znajdziecie we francuskim filmie „Nietykalni”. Rezygnacja człowieka z wyższych sfer sparaliżowanego chorobą spotka się z beztroską i luzem młodości, ale także doświadczeniem ciągłej walki o byt chłopaka z francuskich przedmieść. To wzajemne przenikanie się dwóch różnych kultur i osobowości sprawia, że film jest pełen zabawnych dialogów i sytuacji. „Nietykalni” to film wzruszający, pozytywny i na pewno skłania do zastanowienia się nad tym, czy szklanka aby na pewno jest w połowie pusta.

#7 – Zmień swoje życie na lepsze – film „Pan od muzyki”

Filmy motywacyjne - „Pan od muzyki”
Film „Pan od muzyki”

Wśród motywujących filmów polecamy także film „Pan od muzyki”. Jest to historia nauczyciela, który zaczyna pracę z trudną młodzieżą w poprawczaku. W placówce rządzi okrutny dyrektor, stosujący bezwzględne metody wychowawcze. Nauczyciel postanawia wyjść naprzeciw temu rygorowi, zakłada chór, by poprzez muzykę zdobyć serca i zaufanie młodych uczniów. Trudna młodzież spisana przez większość osób na straty dzięki wrażliwości zaczyna wierzyć, że życie może być lepsze, piękniejsze, bogatsze. Warto chcieć od życia więcej, warto marzyć i warto mieć cel – można do niego dążyć, jeśli tylko jest w naszej głowie.

#8 – Spełniaj marzenia mimo przeciwności losu – film „Forrest Gump”

Nie mogło w naszym zestawieniu zabraknąć ponadczasowego filmu z genialną rolą Toma Hanksa, tytułowego Forresta Gumpa. Miał niedowład nóg i bardzo niski iloraz inteligencji. Jednak ani to, ani wiele innych przeciwności losu nie stanęły na drodze do realizacji jego marzeń. I to tych z górnej półki! Zostaje mistrzem gry w futbol, w ping-ponga, jest bohaterem wojennym. Jednym słowem odnosi sukces w wielu dziedzinach. Film wzrusza, porusza i przekonuje, że marzenia może mieć każdy i każdy może je spełniać. Bo wielkie marzenia nie są dla wielkich ludzi, lecz dla tych całkiem zwyczajnych, a nawet sparaliżowanych czy słabszych intelektualnie.

#9 –Walcz o swoje marzenia – film „Billy Elliot”

Filmy motywacyjne - „Billy Elliot”
Film „Billy Elliot”

Nie mogliśmy także nie napisać o filmie „Billy Elliot”. Tytułowy Billy Elliot to jedenastoletni chłopiec wychowywany w surowej atmosferze. Rygorystyczny ojciec chłopca, chce z niego zrobić prawdziwego twardziela, zachęca go do trenowania boksu. Billy to jednak niezwykle wrażliwy chłopiec, który nie chce mieć nic wspólnego z przemocą czy brutalnością. Gdy przez zupełny przypadek trafia na lekcje tańca, okazuje się, że to właśnie to czego szukał i ma wielki talent. Rozpoczyna naukę pod okiem profesjonalnej nauczycielki i robi ogromne postępy.  Opowieść o Billym Elliocie pokazuje, ile trzeba pokonać przeciwności, aby tylko zbliżyć się do celu. Jak wiele rzeczy trzeba odrzucić, z jak wielu zrezygnować. Determinacją i wytrwałością wręcz można „zarazić się” od głównego bohatera. Jeśli szukacie motywacji do realizowania pasji to szczególnie polecamy ten film.

#10 – Wykorzystaj odpowiedni moment i zmień swoje życie  – film „Joy”

Zdeterminowany człowiek może wiele. Tym bardziej, jeśli jest to zdeterminowana matka! W filmie „Joy” głowna bohaterka chce poprawić jakość swojego życia. Dzięki pracowitości, wytrwałości i olbrzymiej kreatywności zmienia swoje życie stając na czele finansowego imperium. A wszystko za sprawą wynalezienia „cudownego mopa” (Miracle Mop). Ta historia pokazuje, że trudne momenty czy życiowe zakręty, można wykorzystać na zmianę swojego dotychczasowego życia. Dobre chęci, wiara we własne siły i pomysł to często banalny, ale wciąż niezawodny przepis na sukces. Czasem na odpowiedni moment trzeba trochę poczekać, ale każdy dostaje swoją szansę. Grunt to właściwie ją wykorzystać.

#11 – Podejmij ryzyko i spełniaj marzenia – film „The Social Network”

Filmy motywacyjne - „The Social Network”
Film „The Social Network”

Film „The Social Network” to także pozycja obowiązkowa wśród filmów motywujących. Zainspirowany jest biografią Marka Zuckerberga, twórcy najpopularniejszego na świecie serwisu społecznościowego – Facebooka. I choć tytułowy bohater obecnie nie ma dobrej prasy, to niezaprzeczalnie osiągnął sukces. Oczywiście wszystko zaczęło się od dobrego pomysłu, ale aby go urzeczywistnić trzeba było o wiele więcej. Niezwykle inspirująca historia opowiadająca walkę o marzenia, ich realizację, a także o tym, jak ważne jest podejmowanie ryzyka. Polecamy szczególnie tym, którzy mają problem z podejmowaniem odważnych decyzji. Przypomina, że zazwyczaj, aby osiągnąć upragniony sukces, trzeba wyjść mocno poza swoją strefę komfortu.

#12 – Nigdy nie jest za późno, by realizować marzenia –  film „W starym dobrym stylu”

Na kolejnej pozycji film z aktorskim trio. Morgan Freeman, Michael Caine i Alan Arkin to trzej emeryci, którzy na skutek korporacyjnych machinacji tracą oszczędności całego życia. W konsekwencji tych wydarzeń postanawiają obrabować bank. Choć fabuła nie wydaje się odkrywcza, to film nadrabia ciekawą grą aktorską i  poczuciem humoru. Najważniejsze jest jednak przesłanie – pozytywna puenta, że nigdy nie jest zbyt późno, by realizować marzenia. Każdy z nas ma swoje ukryte pragnienia, które latami chował gdzieś w tyle głowy. Dlaczego będąc emerytem, nie można wreszcie sobie pozwolić na ich spełnienie?

#13 – W życiu możesz mieć więcej, nie poddawaj się – film „Praktykant”

Filmy motywacyjne - „Praktykant”
Film „Praktykant”

Film „Praktykant” to swego rodzaju bajka, która dzieje się we współczesnych realiach. Młoda kobieta grana przez Anne Hathaway prowadzi własną firmę, zatrudniając rzeszę ludzi. Pewnego dnia pracę rozpoczyna u niej mężczyzna w wieku emerytalnym (w tej roli Robert de Niro). Okazuje się, że wkrótce między szefową a praktykantem pojawia się doskonała współpraca. Mogą sobie wzajemnie pomóc, a do tego nawiązują prawdziwą przyjaźń. Jeśli myślimy, że marzenia, kariera i lepsze życie jest zarezerwowane tylko dla młodych ludzi, to ta historia przekonuje, że tak nie jest. Doświadczenie nigdy się nie starzeje. Dlatego nie tylko młodzi ludzie mogą w życiu robić coś ciekawego i pożytecznego. Film nastraja pozytywną energią, zachęca do działania, motywuje, aby brać od życia więcej nie patrząc na wiek. 

#14 – Stań się lepszym człowiekiem – film „Jutro będziemy szczęśliwi”

Przedostatni film w zestawieniu dowodzi, że pewne wydarzenia w naszym życiu mogą całkiem przewartościować priorytety. Opowiada o mężczyźnie (w tej roli Omary Sy) prowadzącym beztroskie, pełne przygód życie. Niespodziewanie na jego drodze pojawia się kilkuletnia córka, o której do tej pory nie wiedział. Dziewczynka trafia pod jego opiekę, a on musi zmienić swój dotychczasowy tryb życia. Opowieść wzrusza i śmieszy. Bardzo ciepły film, który niezwykle przyjemnie się ogląda. Można z niego także sporo ‘wyciągnąć’ – nie tak trudno stać się lepszym, bardziej odpowiedzialnym człowiekiem i całkiem zmienić swoje priorytety, jeśli ma się ku temu odpowiednią motywację.

#15 – Jeśli chcesz od życia więcej – film „Sekretne życie Waltera Mitty”

Filmy motywacyjne - „Sekretne życie Waltera Mitty”
Film „Sekretne życie Waltera Mitty”

I na koniec film z gatunku fantasy, z Benem Stillerem w roli głównej. Tytułowy Walter Mitty, na co dzień pracujący w  magazynie „Life”, to marzyciel uciekający w świat wyobraźni. W pewnym momencie jego kariera staje pod znakiem zapytania, a on sam decyduje się wyruszyć w podróż, która zamienia jego dotychczasowe wizje w rzeczywistość. Bohater będzie musiał odwiedzić miejsca, o których do tej pory tylko fantazjował. Ten film polecamy głównie marzycielom, ale powinny go obejrzeć szczególnie osoby, które pragną od życia więcej. Nie lubią codziennej rutyny, mają marzenia i są gotowi podjąć ryzyko w walce o lepsze jutro. Jeśli brakuje wam motywacji, by zmienić swoje życie na lepsze, ten film to idealna propozycja!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie i zewnętrzne skrypty, aby zwiększyć wygodę korzystania z niej. Kontynuując korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Akceptuję Czytaj więcej