Żyj bardziej! Portal dla ludzi dojrzałych

7 błędów, których należy unikać na drodze do bogactwa

Bogactwo – kto o nim nie marzy? Wielu ma taki życiowy cel. Popełniają błędy, których Ty możesz uniknąć.

Jeśli spytamy się ludzi o ich cele w życiu, wielu z nich odpowie, że chodzi o bycie bogatym. Ich odpowiedzi będą różniły tylko motywacje w osiągnięciu go. Jednak na tej drodze możemy natknąć się na pieniężne pułapki. Jak ich unikać? Są na to sposoby.

Wydawanie więcej niż zarabiasz

Brzmi jak nonsens ale tak nie jest. Jeśli ten punk na mapie błędów finansowych byłby łatwy do uniknięcia, to nie byłoby tak wielu, którzy mają finansowe kłopoty. To jest jeden z najczęściej popełnianych błędów i może prowadzić do dużych finansowych kłopotów. Aby ograniczyć chęć nadmiernego wydawania pieniędzy, należy opracować osobisty budżet i drobiazgowo się go trzymać.

„Zanim zaczniesz wydawać, zarób” – William A. Ward

Kupowanie rzeczy, których nie potrzebujesz

W każdym z nas drzemie chęć pochwalenia się swoim sukcesem ale trzeba pamiętać, że prawdziwie bogaci ludzie nie muszą chwalić się swoimi osiągnięciami i zamożnością. Uważaj na tę pułapkę finansową. Unikanie wydawania pieniędzy na rzeczy, które tak naprawdę nie są ci potrzebne a mają zrobić wrażenie na innych to wpędzanie się w niepotrzebne długi. A często okazuje się po czasie, że tak naprawdę nie lubimy nawet tych, na których tak bardzo chcieliśmy zrobić piorunujące wrażenie.

„Jeśli kupujesz rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujesz, wkrótce będziesz je sprzedawał” – Warren Buffet

Nie kontrolowanie stanu swoich finansów

Możesz się mnie zapytać, jak to w ogóle możliwe. Jednak jest to jeden z naszych systemów obronnych przed sprawami, których nie lubimy lub nie chcemy robić. Jeśli cierpisz na nadwagę i nie masz ochoty ani motywacji do obniżenia wagi, to zaczniesz nagle unikać lustra.

Ludzie w podobny sposób zachowują się jeśli chodzi o pieniądze. Jeśli wiemy, że stan naszych finansów jest opłakany a my nie mamy pomysłu na jego poprawę to stan ten zacznie się pogarszać. Powinniśmy z ołówkiem w ręku lub za pomocą Excela rozplanować każdą złotówkę. To jest pierwszy krok w kierunku uniknięcia kłopotów finansowych.

 Wydawanie bez planu

Planowanie w finansach to konieczność. W nim powinny się znaleźć: pieniądze na emeryturę, plany na spłatę debetów i kredytów tak szybko jak to tylko możliwe i nie zależnie od tego jak wysoki czy niski jest twój dochód.

„Upewnij się, że masz plan na życie, który uwzględnia założenia finansowe i dążenia życiowe” – Manoj Arora

Zarabianie tylko w oparciu o jedno źródło dochodów

Wiele z nas żyje z jednej pensji. Nawet ci, którzy prowadzą własny biznes mają zazwyczaj jedno źródło dochodów. To może prowadzić do katastrofy finansowej. Nie ważne jak duży jest twój dochód, jeśli go zabraknie z jakiegoś powodu, spowoduje nie tylko kłopoty finansowe ale także psychiczne. Dlatego inne źródło dochodów to droga do uniknięcia tej pułapki.

Nie pomnażanie swoich dochodów

Jeśli ktoś dzisiaj powie ci, abyś więcej oszczędzał, a ty zaczniesz od razu rozmyślać, z jakich wydatków możesz zrezygnować, to jest to zły kierunek. Zdecydowanie lepszym wyjściem jest podniesienie swoich dochodów. Bo jeśli założysz sobie, że zaczniesz odkładać 25 proc. obecnych dochodów, to jeśli je zwiększysz, to wzrośnie także to, co będziesz odkładał. Rezygnowanie z wielu wydatków na rzecz oszczędzania nie jest owocną ani długoterminową strategią. Zazwyczaj prowadzi do frustracji i rezygnacji ze swoich założeń w dość szybkim czasie.

Wydawanie ponad oszczędzanie

Kiedy mamy jakaś pilną potrzebę wtedy zazwyczaj odkładamy oszczędzanie na inny czas i wydajemy pieniądze. To odkładanie może nigdy nie nadejść , bo potrzeby nigdy się nie kończą. Dlatego najpierw trzeba odkładać zaplanowaną sumę pieniędzy a dopiero z reszty realizować wydatki.

„Jeśli będziesz czekał na właściwy moment, kiedy z pensji zostanie ci na tyle dużo, żeby odłożyć, to nigdy nie zaczniesz oszczędzać. Płać sobie najpierw.” – Neil McCarthy

Dojście do bogactwa nie jest łatwe. Jednak skupienie się na swoich celach i ustawienie realnych priorytetów sprawi, że unikniesz tych finansowych błędów a sukces finansowy wreszcie się pojawi!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie i zewnętrzne skrypty, aby zwiększyć wygodę korzystania z niej. Kontynuując korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Akceptuję Czytaj więcej